Zencefilin Bilinmeyen Faydaları

Paylaş
 

Zencefilin Bilinmeyen Faydaları

Zencefil, son yıllarda en çok dikkati çeken ve baharat olarak kullandığımız bitkilerden biridir. Zencefil sadece bir baharat değil, dünya sağlık yetkili kurumları tarafından genellikle güvenilir olarak nitelendiriliyor. Ancak her zaman olduğu gibi kullanılacak miktarın abartılmaması gerekmektedir. Günlük 6 gr’ın üzerinde tüketilmesi ( yaklaşık 1 tatlı kaşığı ) midede tahriş oluşturabileceği konusunda uyarılar bulunmaktadır.

Zencefilden; taşıt tutması, hamilelikte sabah bulantıları ve kemoterapi gören hastalarda, ilacın yol açtığı bulantı ve ameliyat sonrası anestezinin neden olduğu bulantının bastırılmasında yararlanılmaktadır. Bulantıyı önleyici etkisini doğrudan mide üzerinde göstermekte, merkezi sinir sistemi üzerinde herhangi bir yatıştırıcı özelliği bulunmamaktadır.

Zencefil; bulantı ve kusma şikayetleri üzerindeki etkisinin yanı sıra , kolesterol düşürücü, irritabl bağırsak sendromu şikayetlerini hafifletici, iltihap ve ağrı giderici özelliği; bunların dışında mide ülseri tedavisinde, mikrobiyal enfeksiyonlarda, kalp-damar hastalıklarında ve kanser tedavisinde dikkati çeken olumlu etkileri bilimsel çalışmalarla ortaya konmuştur.

Mide ve barsak sisteminde; safra akışını arttırıcı etkisi nedeniyle yağlı gıdaların rahat sindirilmesine yardımcı olur, yani sindirimi rahatlatır.  Yağlı yemekler yendikten sonra uygun miktarlarda tüketimi sindirime yardımcı olmaktadır.

Ayrıca yangı yani ağrı giderici etkisi nedeniyle artrit gbi ağrılı hastalıklarda şikayetlerin hafifletilmesinde yararlanılmaktadır.

Ayrıca limon ve bal ile lezzetlendirilip, karıştırılarak çay şeklinde içildiğinde soğuk algınlığı ve öksürük şikayetlerinde etkili olduğu görülmüştür.

Yapılan deneysel çalışmalarda zencefilin damar sağlığı üzerine etkileri araştırılmış ve yüksek kolesterol içeren diyetle beslenen farelerde , diyetine zencefil katılan grupta yüksek kolesterol , ateroskleroz ve diğer damar hastalıkları gelişimi riskinin zencefil katılmayan kontrol grubu hayvanlara göre çok daha azaldığı , etkinin kolesterol ilacı verilen grup kadar belirgin olduğu tespit edilmiştir.

Uzun süren uçak – otobüs yolculuklarında çoğumuzu rahatsız eden , hareketsiz kalmaya bağlı ayaklarda -bacaklarda şişme bilimsel adıyla ‘ venöz trombo embolizm ‘ dir. Hatta bu durum 1980 lerin sonlarında uçaklarda ekonomi sınıfının dar koltuklarına izafeten ‘ ekonomi sınıfı sendromu’ olarak da adlandırılmıştır. Bu gibi durumlarda zencefilin ödem giderici ve kanın pıhtılaşmasını önleyici etkilerinde faydalanılabilir.

Zencefilin içerisindeki bir bileşenin ( 6- gingerol) farelerde doğrudan uygulandığı tümör hücresinin kan ile beslenmesini engellediği ve dolayısıyla tümörün ölmesini sağladığı gözlenmiştir.

Zencefilin osteoartrit  ağrılarının giderilmesinde etkinliği, insanlar üzerinde tyürütülen klinik çalışmalarla da ortaya konmuştur.

Nasıl Kullanılabilir?

ÇAY:  şikayetin derecesine göre 0.25 – 1 gram zencefil parçalanmış zencefil üzerine bir fincan taze kaynatılmış sıcak su ilave edilerek 20 dk bekledikten sıonra içilir. Taşıt tutması şikayetlerinin giderilmesinde seyahatin süresine göre 3-4 saat aralıklarla birer fincan içilebilir.

Baharat olarak, Zencefili kabuk şeklinde alıp kendiniz havanda döverek toz haline getirdikten sonra, (bu işlem kolay olmasa da sağlık açısından güvenli, güvenilir yol budur) yemeklerde baharat oalrak karabiberi kullandığımız şekilde ya da şeker hastalığınız veya aşırı kilo probleminiz yoksa keskin tadı yumuşatmak için bal ile karıştırarak tüketilebilir. Ayrıca zencefili taze olarak da (kağıt inceliğinde 1-2 dilim) demlediğiniz tüm çaylara ekleyebilirsiniz. En önemlisi ise kırmızı et tükettiğiniz zaman etinizi bir gece öncesinde ince zencefil dilimleri içinde bekletin, böylece daha sağlıklı, antioksidanlardan zengin, biraz da aromalı bir et tüketmiş olacaksınız.

Zencefilin Yan Etkisi Var mı?

Gıda şeklinde alınan zencefilin bilinen bir yan etkisi yoktur ve genel olarak güvenli kabul edilen gıdalar arasında yer alır. Ancak fazla miktarda zencefil özütü, tableti veya kapsülü tüketmek, ters etki yaratarak mide bulantısı ve kusmaya yol açabilir.

Ayrıca kan inceltici ilaç kullanmanızı gerektiren bir rahatsızlığınız varsa zencefil takviyesi kullanmaya başlamadan önce doktorunuza danışmalısınız.

Genel anestezi gerektiren bir operasyon geçirecekseniz ve zencefil takviyesi kullanıyorsanız doktorunuza bu bilgiyi verin.

Safra taşı olanlara zencefil takviyesi kullanmaya başlamadan önce doktora danışmaları önerilmektedir.

Yukarıda zencefilin şeker hastaları için olumlu etkilerinden söz etmiştik. Ancak zencefilin kan şekerini düşüren etkisi şeker hastalığı nedeniyle ilaç kullananlarda ilacın etkisini istenmeyen boyutlarda artırarak kan şekerini çok düşürebilir. Bu nedenle şeker ilacına ek olarak zencefil takviyesi kullanmayı düşünüyorsanız önce doktorunuza danışın.

Zencefil kan basıncını (tansiyonu) düşürebilir. Dolayısıyla yüksek tansiyon ilacı kullananların zencefil takviyesi kullanması tansiyonun normalden çok düşmesine yol açabilir.

Gebelik döneminde zencefil takviyesi kullanmak isteyenler olası yan etkilerinden korunmak adına önce doktora danışmalıdır.

 

 

Zencefilin Bilinmeyen Faydaları, zencefilin faydaları, zencefilin yan etkileri, zencefil mide bulantısı, zencefil hamilelikte kullanılır mı, zencefil safra taşı hastaları, zencefil çayı nasıl yapılır, zencefil nasıl kullanılır