Yedikçe acıktıran besinler

Yedikçe acıktıran besinler
Paylaş
 

Yedikçe acıktıran besinler
“İştah artışınızın sebebinin yediğiniz yiyecekler veya bunların içerisindeki katkı maddeleri olduğunu biliyor muydunuz?”

Acıktığımızda alelacele bir şeyler atıştırırız. 1 saat sonra daha da acıkırız. Yedikçe yeriz, doysak bile yemeye devam ederiz. Peki ya aşırı yemenize sebep olanlar yediğiniz yiyecekler veya bunların içerisindeki katkı maddeleri olmasın?
Beyaz ekmek
Beyaz ekmek, buğdayın pek çok faydalı besin ve lif içeren dış kısmının ayıklanması sonucu üretildiği için, hem besleyici değeri az olan hem de bir süre sonra daha da acıkmanıza neden olan bir besindir. Çünkü lifli kısmı ayıklanan buğdayın geri kalanı basit karbonhidratlardan oluşmaktadır. Basit karbonhidrat içeren tüm gıdalar, yedikten ortalama 1-2 saat sonra hızla yeniden acıkmanıza neden olacaktır.

Tuzlu kraker ve atıştırmalıklar
Yediğiniz krakerler tuzlu bile olsa, içerdiği karbonhidrat türü basit karbonhidrattır. Dolayısıyla hazır paketlenmiş tuzlu atıştırmalıklar iştahınızı bastırmaz!

Meyve suları
Meyve eşittir meyve suyu demek değildir. Örneğin en fazla 1 portakal yiyebiliriz ama 1 bardak portakal suyunu kolayca tüketebiliriz. Bu da bir dikişte 5 portakalın şekerini tüketmekle eş değerdir. Üstelik meyve suyunda meyvenin lifli kısmı ve diğer katı bileşenleri olmadığı için, meyve sularının glisemik indeksi çok yüksektir. Bu da daha kolay acıkmanıza neden olur.
1 adet sevdiğiniz bir meyvenin suyunu, bir bardak su veya maden suyunun içerisine katarak için. Böylece hem normal meyve suyuna kıyasla çok daha az kalori almış olacak, hem de vücudunuzun sıvı ihtiyacını karşılamış olacaksınız!

Fast food
Uzman Diyetisyen Orçun Kürüm şunları söylüyor: “Son dönemde yapılan araştırmaların sonucunda protein alımının, iştahı azalttığı ve anlık aşermeleri ortadan kaldırdığı görüldü. Proteinin, kan şekerini uzun süre dengede tutabilme özelliği var. Üzerinde durulan nokta ise bu protein alımının yağsız bir kaynaktan alınması ve yanında basit karbonhidrat içerikli besinlerin tüketilmemesidir.”

Tabii ki hamburger ve pizza gibi fast food ürünler de basit karbonhidrat içeren gıdaların içerisinde yer alıyor. Üstelik içerdikleri trans yağlar ve katkı maddeleri de cabası… Dolayısıyla bu ürünler, en sağlıksız yiyecek alternatiflerinden biri olarak kabul ediliyor…