Uzmanlardan Hamile Annelere Havuç Uyarısı

Paylaş
 

Gebelik döneminde anne adayı her vitamin ve minerale ihtiyaç duyar. Bu nedenle çocuk bekleyen kadınların bol bol limon, havuç, kivi ve çilek tüketmeleri gerekir.

Hamilelikte alınan vitaminlerin, bebeğin gelişimini etkiler, bu vitaminlerin doğal yollardan alınmasını daha yararlıdır. Bizim ülkemiz için ise vitamin desteği genelde gereksizdir. Birçok sebze ve meyve günlük ihtiyaçtan çok daha fazla vitamin içerir. Vitaminin fazlası yarar değil zarar verir bu yüzden bir uzmana danışarak vitamin kullanmalısınız. Fazla D vitamini yenidoğanda kalsiyum fazlalığına ve buna bağlı ciddi sorunlara yol açar. A vitamininin ise yağda eriyen bir vitamin olduğu için aşırı alınması durumunda vücutta depolanır, bu da bebekte bel kemiği açıklıkları, kemik sakatlıkları, ve idrar yolu bozukluklarına yol açabilmektedir.

A ViTAMiNi
Sizin ve bebeğinizin tüm vücut dokularının ve hücrelerinin sağlığına ve büyümesine katkıda bulunur. Gebeliğiniz süresince normal düzeyde A vitamini sağlamaktadır. Fazla tüketilmesi ise vücutta depolanmasına ve bebeğin zarar görmesine yol açabilir. A vitamini en çok havuç, ıspanak, süt, tereyağı, lahana ve biberde bulunur.

C ViTAMiNi
Yeterli C vitamini gebelik süresince gereksinimi yaklaşık iki katına çıkan demirin emilimine yardımcı olduğu için önemlidir. Yaklaşık 1 kupa taze sıkılmış portakal suyu günlük gereksiniminizin yeterli düzeyde karşılamaktadır. C Vitamini en çok çilek, kivi, limon maydanoz ve brokolide bulunur.

D VİTAMİNİ
Yeterli düzeyde D vitamini alımına gebelik süresince ihtiyacınız vardır. Deriniz güneş ışığı ile temas ettiğinde vücudunuz yeterince D vitamini üretir. D vitamini en çok süt ve süt ürünleri, sardalya, somon, uskumru, ton balığı ve yumurta sarısında vardır.

DEMiR
Demir eksikliğiyle doğan bebekte meme emmeme ve büyümede yavaşlama meydana gelebilir. Demiri besinlerden almak çok kilo yapabileceği için demir tedavisi önerilir. Demirden zengin gıdalar; kırmızı et, yumurta sarısı, badem, kuru meyveler, mercimek, fındık, dereotu ve ıspanaktır.

Anneler bu besinleri tüketsin!

İlk 6 ay bebeğin beslenmesinde tek başrol oyuncusu olan besin, anne sütüdür. Annelerin bu dönemde normal gereksinimlerine ek olarak günlük yaklaşık 500 kalori almaları gerekli. Ancak önemli olan bu kaloriye karşılık gelecek yiyecek ve içeceklerin neler olması gerektiğidir. İşte uzmanlara göre anne sütünü artıran 9 özel besin:

1- Su, sütün yüzde 87’sini oluşturuyor.

2- Havuç, süt kanallarını geliştiriyor.

3- Rezene, sütün yağ içeriğini artırıyor.

4- Arpa, süt salınımını artırıyor.

5- Sarımsak, bebeğin daha çok emmesini sağlıyor.

6- Susam, yüksek kalsiyum içeriyor.

7- Baklagiller, sütün kalitesini artırıyor.

8- Ceviz, fındık ve badem, zengin yağları içeriyor.

9- Yulaf; sütün kanallarda ilerlemesini hızlandırıyor.

 

Uzmanlardan Hamile Annelere Havuç Uyarısı, Anneler bu besinleri tüketsin, hamilelikte neler yemeliyiz, hamilelere yasaklı besinler, hamilelere diyet önerileri, hamilelere izinli besinler, hamilelikte demir eksikliği, hamilelikte vitamin, hamile anneler vitamin takviyesi yapmak