Tavuğu Sakın Yıkamayın

Paylaş
 

Tavuğu Sakın Yıkamayın

Son araştırmalar, pişirmeden önce tavuğu yıkamanın bir hayli hatalı bir davranış olduğunu ortaya çıkardı.

Tüm hazırlıklar tamamlandığında, tavuğunu paketinden çıkarıp musluğun altına alır ve bir güzel yıkarsın. Fakat, bakterilerden arınmak adına uygulanan bu yöntemin tam tersi yönde işlemeye başladığı ve bakterilerin etrafa hızlıca yayıldığı an, tam da bu an oluyor.

Son araştırmalar, pişirmeden önce tavuğu yıkamanın bir hayli hatalı bir davranış olduğunu ileri sürüyor. Tavuğun barındırdığı bakterilerin su yardımıyla kaybolacağını düşünürken, bakteriler tüm mutfağına hücum ediyor.

Avrupalı araştırmacıların belirttiğine göre, hastalıklara sebep olan bakteriler, tavuğunu yıkadığın noktadan yaklaşık 1 metre kadar uzağa sıçrayabiliyor.

Daha kötüsü de var: Bu bakterilerin temizlenmesi neredeyse imkansız. Bu da, hastalık ihtimalinin çok daha artması demek.

NE YAPMALI

Yıkama fikrini aklından çıkarmalı, paketinden çıkardığın tavuğunu direkt olarak pişirme kabına almalısınız. Tavuğun barındırdığı tüm bakteriler pişirme işlemi sırasında yok olacaktır. Tavuğu kaba aktardıktan sonra ise ellerini sabun ve sıcak suyla yıkamak yeterli olacaktır. Hastalık ihtimalini en aza indirmenin tek yolu bu.

Tavuk Zehirlenmeleri

Tavuk, gıda zehirlenmesine yol açan olan besinlerin ilk başlarında geliyor.
Bu tarz rahatsızlıkların ölüme de yol açabileceği belirtiliyor. En büyük risk grubu 5- 6 yaş altı çocuklar ve ileri yaştaki yetişkinler olarak belirtiliyor.
Bir önceki yazımız olan Çok Fazla Koşmanın Sağlığa Zararları başlıklı makalemizde çok, egzersiz ve fazla hakkında bilgiler verilmektedir.

Tavuğu Sakın Yıkamayın, tavuk yıkanır mı, tavuk yıkamak, tavuk pişirmeden önce, tavuk eti yıkanır mı, tavuk ciğeri yıkanır mı