Süt emzirme aparatı

Paylaş
 

Hanımlar bunu internette gördüm ve bayıldım. Emziren anneler için yapmışlar ve süt emzirme aparatı olarak geçiyor. Evde iş yaparken yada bir şeyle ilgilenirken, bir yanda da bebeğinizi biberonla emzirmeyi kolay hale getirmek için yapmışlar.

Araştırdım Türkiye’de malesef satılmıyor, ama ABD’den gelecek olan bir tanıdığınız var ise gelirken getirmesini isteyebilirsiniz. Amerika’ya ücretsiz kargo ile yolluyormuş firma. Firma Japon firması biraz araştırdım bir sıkıntısını göremedim ürün için.

Özellikle ev hanımları için hayatı %50 oranında kolaylaştıracak bir ürün, Benim 2 kızım var birisi 5 diğeri ise emzirme çağında. İki kızımla ilgilenirken zorlanıyordum , özellikle emzirirken.

Bu ürün ile artık kızımı emzirirken diğer kızım ile ilgilenebiliyorum, hatta mutfakta işlerimi de yapabiliyorum.

Fotoğraflarını ekliyorum sitelerinden aldım.

Ürün hakkında daha güzel bir fikir sahibi olacağınıza eminim fotoğraflara baktıktan sonra.

Süt emzirme aparatı foto galerisi:

Süt emzirme aparatı video:

Doğru emzirme ve meme bakımı

Emzirmenin doğru şekilde yapılması ve meme bakımında bazı noktalara özen gösterilmesi yeni anneler için çok önemli. Hamilelik sonrası Meme Ucu yaralanması haberimiz için tıklayın

İşte dikkat edilmesi gerekenler

1- Her emzirmeden önce mutlaka elleri yıkamak gerekir. Göğsünüzü steril distile su ya da kaynamış soğutulmuş su ile ıslatılmış temiz gazlı bezle silebilirsiniz.

2- Bebeğinizi size gösterilen tekniklerle doğru olarak emzirmeye özen gösterin. Böylece göğüs uçlarınızın tahriş olmasını önlersiniz.

3- Bebeğinizin sadece meme başını değil, aerola denilen kahverengi kısmın tamamını yakın bölümünü ağzının içine alarak emmesini sağlayın.

4- İlk günlerde bebeğinizi her bir göğüsten 15- 20 ser dakika emzirmeniz yeterli olacaktır. Böylece göğüs uçlarınızın tahriş olma riskini azaltmış oluşunuz. Ancak emzirme bitiminde bebeğiniz tekrar emmek isterse yeniden emzirmelisiniz. Bu durum sütünüzün daha erken gelmesini sağlar.

Her istediğinde emzirin

1- Emzirme aralarına saat koymayınız. Bebeğiniz her istediğinde mutlaka emzirin. (Ağladığında, arandığında vb. ) Bu durum da göğüslerinizin sık boşalacağından süt kanallarında tıkanıklık, göğüslerde ağrı, şişlik, enfeksiyon riski azalmış olur ve süt yapımınız artar. Buna bağlı olarak ilerleyen günlerde emme araları uzar, emme süresi kısalır.

2- Anacak bebeğiniz doyurucu bir emmeden sonra, uyuyorsa ona 3 saate kadar zaman tanıyabilirsiniz. Unutmayın ki bebeğinizin büyümek için beslenme kadar uykuya da ihtiyacı vardır. Böylece siz de bu süreyi dinlenmek için kullanabilirsiniz.

3- Bebeğinizin ağlaması her zaman açlık belirtisi olmayabilir. Altının temiz olduğundan, gaz sıkıntısı olup-olmadığından emin olun, ondan sonra emzirmeye tekrar başlayın.

Memede uyumasına izin vermeyin

1- Emzirme bittikten sonra meme başınız bebeğinizin ağzında olacak şekilde uyumasına izin vermeyin. Küçük parmağınızla dudağının kenarından hafifçe ağzına sokarak göğsünüzü bırakmasını sağlayınız; çünkü bebeğiniz uyurken göğüs ucunu çiğneyerek tahriş edebilir.

2- Bebeğinizi sizi doğru olarak emzirdiği sürece yumuşatıcı kremlere çok ihtiyacınız olmaz. Çünkü meme başınızdan, meme başını koruyucu özelliği olan bir sıvı salgılanmaktadır. Aynı zamanda kokulu ve kayganlaştırıcı olan bu sıvı bebeğinizin meme başını kolayca bulmasını sağlar. Bu nedenle emzirme öncesi ve sonrasında memenin hava ile temasını sağlayarak, kuru ve temiz tutmak memeyi korumak için yeterlidir. Ama bazen bebeğin emme refleksinin güçlü olmasına bağlı olarak tahrişler oluşabilir. Bunu önlemek için meme başını yumuşatıcı özelliği olan lanolinli ürünler kullanılabilir. Bu preparatlar emzirme sonraları meme başlarına sürülmeli, bir süre açık bırakılarak, cilt tarafından emilmesi sağlanmalı ve daha sonra da temiz bir göğüs pedi ya da tülbent ile kapatılarak meme bir sonra ki emzirmeye kadar dinlendirilmelidir.

Göğüs ucunuz tahriş olursa

1- Tahrişler daha ileri boyutlara vararak çatlaklara ya da yaraya dönüşebilir. Bu durumda doktorunuza ya da hemşireye danışarak iyileştirici ve doku yenileyici özelliği olan pomadlar kullanılmalı ve enfeksiyonlara karşı daha dikkatli olunmalıdır. İyileşme sağlandıktan sonra, emzirme sonralarında sütünüzü meme başına sürerek kapatmak son derece yararlıdır.

2- Göğüs ucu tahriş olmuş, çatlamış ya da kanayan anneler emzirmeyi bırakmamak ve göğüs uçlarının iyileşmesini sağlamak için bir süre silikon göğüs ucu aparatları ile emzirebilir.

3- Bebeğiniz iyi emmesine rağmen bazen göğüsleriniz tam boşalmayabilir, böyle bir durumda eğer göğüslerinizi sağarak boşaltamazsanız süt kanallarında tıkanıklıkla, ağrı, şişlik ve kızarıklıkla karşılaşabilirsiniz. Ateşiniz yükselebilir ve meme iltihabı (mastit) gelişebilir. Bunu önlemek için göğüsleriniz elle ya da pompa ile sağıp boşaltmalısınız.