Su ve elektrik tasarrufu yapmanın püf noktaları

Paylaş
 

Gelen faturalardan şikayetçi misiniz? Bir türlü tasarruf yapamıyor musunuz? O zaman size Su ve elektrik tasarrufu yapmanın püf noktaları paylaşalım.

Ev ve iş yerlerine gelen yüksek faturalar yeni bir arızayı daha ortaya çıkardı. Elektrik ve doğalgaz sayacındaki hatalar şimdi de su sayaçlarında. Su sayaçları ya aylardır tüketim yokmuş gibi gösteriyor ya da ton ton fazla su tüketimi çıkarıyor.

Herkes bütçesinden kısıp bir şeylere sahip olmak ister. Bunu başında da tasarruf gelir. Aslında tasarruf maddiyattan çok yaşadığımız Ülkeye fayda sağlamaktır. Ülkenin doğal kaynaklarını ihtiyaçtan fazla kullanmayarak duyarlı bir vatandaş olmak herkesin ilk hedefi olmalı. Duyarlı insanların sayısı çoğalınca otomatik olarak gelen faturaların fiyatları da düşük olur. Tabi bunu gerçekleşmesi için yaşadığımız toplumda eğitim son seviyede olması lazım. Eğitimsiz insan maalesef kendine faydası olmadığı gibi etrafına da faydalı olmaz. Hatta çoğu zaman zararı dokunur. O yüzden eğitim şart. Fazla konuyu dağıtmadan gelen faturaların fiyatlarını düşürmek istiyorsak aşağıdaki 10 adımı izlemeliyiz. www.kadinveorgu.com

Su ve elektrik tasarrufu yapmanın püf noktaları

-Dişlerinizi fırçalarken mutlaka suyu kapatın.
-Sifonun içine ufak bir plastik şişe koyarsanız hazneye daha az su dolmasını sağlar ve su tasarrufu yapabilirsiniz.
-Kettle’ı her seferinde doldurup ihtiyacınızdan fazla su kaynatmayın. Hem elektrik hem de su tasarrufu yapabilirsiniz.
-Yaz günleri musluktan akan su fazla soğuk olmaz. Su soğuyana kadar bekleyeceksiniz akan suyu bir şişeye doldurun ve daha sonra temizlik için kullanın.
-Çamaşır makinesini yarım çalıştırmayın. Dolmasını bekleyin ve sonra çamaşır yıkayın.
-Yağmur sularınının aktığı olukların altına birer kova yerleştirirseniz bu suyu bahçenizi sulamak için kullanabilirsiniz.
-Muslukların ucuna yağmurlama sistemi gibi aparatlar takarsanız daha az su ile çok su hissi yaratabilirsiniz.
-Bahçenize fazla su istemeyen bitkiler dikin. Bu sayede daha az su ile bahçenizi güzelleştirebilirsiniz.
-Çiçeklerinizi sabah veya akşam saatlerinde sulayarak suyun buharlaşmasını minimuma indirebilirsiniz.
-Su faturanızı mutlaka takip edin. Su tesisatına bir su ölçer taktırabilirsiniz.

Bu yolları izlediğiniz takdirde faturalarınızdaki düşüşü çok rahat görebilirsiniz. Özellikle sifonun çok faydasını göreceksiniz. Neden mi? Kendi başıma geldiği için çok iyi biliyorum. Gerçekten çok faydası var. Biraz olsun birikim yapmak istiyorsanız deneyin derim. Denemekten hiç bir şey kaybetmezsiniz.

Etiketler: Su ve elektrik tasarrufu yapmanın püf noktaları, su, elektrik, fatura,