Spirulina zayıflamak için kesin çözüm

Paylaş
 

Spirulina zayıflamak için kesin çözüm

Spirulina sodalı ve mineralli sularda yetişen, spiral yapıda, mikroskobik bir mavi-yeşil yosun (alg) türüdür.

Spirulina’nın insanlık tarafından kullanımının Aztek ve Maya’lar kadar eskilere dayandığı bilinmektedir.

Spirulina “süper besin” olarak kabul edilmiştir. Çünkü içeriğinde: %65 tam protein (18 aminoasit) Pasifik Okyanusu’ndan 94 mineral 2000’den fazla enzim, Kompleks vitaminler, Omega 3, 6, 9 yağ asitleri, Antioksidanlar, Biyoaktif fito-besinler (DHA, fikosiyanin, Süper Oksit Dismutaz, pigmentler, vb.) bulunmaktadır.
Bu zengin protein içeren Spirulina ABD uzay araştırmalarında NASA tarafından astronotların beslenmesinde başarıyla uygulanması nedeniyle dikkati çekti.

Spirulinanın bu kadar faydalı bir bitki olmasının nedeni içeriğindeki vitaminlerin, minerallerin, proteinin kendiliğinden içinde olması, dışarıdan ilave dilmemiş olması nedeniyle vücutta emilim miktarının %90’lara kadar varmasından kaynaklamaktadır.

FAYDALARI:

Kalp ve damar sistemini korumaya, kolesterolü düşürmeye, diyabet ve yüksek tansiyona pozitif etkide yardımcıdır.

Karaciğer, böbrek ve sindirim sistemini korumaya, temizlemeye ,Beyin ve sinir sistemini korumaya ve desteklemeye yardımcıdır.

Anti-anemik ve kan değerlerini düzenlemeye, kemoterapi, radyoterapi ve radyasyonun yan etkilerini azaltmaya, ağır metal temizlemeye yardımcı olur.
Hamileler, süt veren anneler, bebekler ve çocuklar için en uygun doğal besin takviyesi olabilir. Vitamin ve mineral eksiklikleri, beslenme yetersizlikleri ve dengesizliklerinin yan etkilerini gidermeye yardımcı olur. Sporla uğraşanlar için doğal performans arttırıcıdır.Kas gelişimini destekler. Bir çok olimpiyat ve dünya şampiyonun spirulina kullandığı bilinmektedir.
Bütün Vücudunuz İçin Vücuda tokluk hissi veren fenilalalin amino asidi içerdiği, kolesterol içermediği ve düşük miktarda doymamış yağ içerdiği için kilo vermek için kullanılır, zayıflamaya yardımcı olur. Saç dökülmesi yaşayanlar için oldukça faydalıdır.Stres, sigara, alkol, hava kirliliği gibi vücudumuzu olumsuz etkileyen dış etkenlerden vücudu korumaya ve temizlemeye yardımcıdır.

Bilimsel araştırmalar da sindirim sistemini desteklediği ve bağırsakların çalışmasını hızlandırdığı gözlemlenmiştir. En kuvvetli detoksifiye edici ürünlerden biridir ki yüksek miktarda klorofil içermesinden kaynaklanmaktadır. Kaynak:kadinkahvesi sitesi

Wikipedia da Spirulina ile ilgili yazan bilgiler;

Spirulina, aynı zamanda, yukarıda anılan ve çerçevede isimleri belirtilen 13 farklı türden biri olan Spirulina platensisin (botanikçiler tarafından bu tür için günümüzde daha ziyade Arthrospira platensis tanımı kullanılmaktadır) ticari boyutta geçerli ismidir. Spirulina platensis (Arthrospira platensis), veya kısaca spirulina, bir gıda kaynağı olarak dünyanın pek çok yerinde yetiştirilen bir üründür ve çok zengin bir besin kaynağıdır. Dünyaya yayılması Aztek uygarlığından hareketle olmuştur ve Azteklerin temel besin maddeleri arasında yer almıştır. Bu spirulina türü aynı zamanda flamingo kuşlarının tüylerindeki pembe tonların sebebidir.

Spirulina bir sağlıklı besin veya şifa maddesi olarak Kuzey Amerika ve Avrupa’da gözde bir ürün haline gelmiştir. Türkiye’de de giderek daha iyi tanınmakta ve tüketimi yaygınlaşmaktadır. Piyasada genelde kapsül, tablet veya toz şeklinde ve diyet ek malzemesi olarak bulunur.

Spirulina düşük yağ ve kalorili, kolesterolsüz, bütün temel amino-asitleri içeren bir protein kaynağıdır. Şeker hastalığı ve anemi gibi hastalıklarla mücadelede ve hava kirliliğininbünye üzerinde yarattığı zayıflatıcı etkilerin önüne geçilmesinde önemli katkılar sağlar. Antioksidan unsurlar içerdiği için, yaşlanmanın yanı sıra, kanser, artirit, katarakt gibi sağlık sorunlarının da temel bir faktörü oldukları düşünülen oksijen bazlı radikal hücrelere karşı da bağışıklık kazandırıcı etkisi bulunmaktadır. Dahası, spirulinada bulunan gamma-linolenik asit yağ birikintilerinin çözülmesine yol açar, kalp rahatsızlıklarının önlenmesinde yardımcı olur ve kötü kolesterolü düşürür. A.B.D. Ulusal Kanser Enstitüsü (National Cancer Institute) spirulinadaki sulfolipidlerin ayrıca böbrek toksisitesini azaltır ve radyasyon kaynaklı hastalıklarının şiddetini azaltır.

Spirulinanın insan bünyesi için temel besin kaynağı haline getirilmesinin yaratacağı etkiler üzerinde bilimsel boyutta tartışmalar sürmektedir. Aztekler için spirulina büyük önem taşımış olmakla birlikte, mısırın yanı sıra tüketilmiş bir temel gıda olduğu bilinmektedir. Günümüzde Japonya ve ABD’de bazı Budist tapınaklarında spirulina rahiplere benimsetilen diyetin temelinde yer almaktadır.