Söğüt Ağacı Aspirin Etkisi Yapıyor!

Paylaş
 

Söğüt ağacının tedavi edici özelliği 3500 yıldır biliniyor ve Söğüt Ağacı Aspirin Etkisi Yapıyor! ,yaprak ve kabuklarından tabii olarak üretilen bitkisel ilaçlar eski çağlarda da ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak kullanılıyordu.

Hipokrat, salisilik asidin farkında olan ilk hekimlerden biriydi. Bazı rahatsızlıkların tedavisi için reçetesine söğüt ağacı kabuğundan sağlanan suyu ilaç olarak yazmıştır.

Suda bulunan ve ağrıyı hafifleten madde bugün bildiğimiz tanımıyla salisilik asittir. Kimyager Felix Hoffmann’ın 1897’de saf asetilsalisilik asit (ASA) üretmesiyle ortaya çıkan ilaca ASPİRİN denmiştir.

Söğüt Ağacı Aspirin Etkisi Yapıyor (2)

Tedavisinde Söğüt Kabuğu Kullanılan Rahatsızlıklar

Yapılan çalışmalar söğüt kabuğunun aşağıdaki hastalıkların tedavisinde etkili bir bitkisel ilaç olarak kullanılabileceğini göstermekte.

Baş ağrısı: Baş ağısını geçirmek için eczanelerde onlarca farklı markanın ilaçlarını bulabilirsiniz. Ancak bu ilaçların büyük çoğunluğu yan etkileri ile birlikte gelme. Ülkemizde de sık sık kullanılan baş ağrısı ilaçlarından bazılarının mide ve bağırsak sorunlarına yol açtığı biliniyor. Kimyasal ağrı kesiciler yerine söğüt kabuğu kullanarak bu yan etkilerden korunmanız mümkün.

Bel Ağrısı: 200 kişi üzerinde yapılan bir çalışma ile söğüt kabuğunun bel ağrısı tedavisinde oldukça etkili olduğu belirlenmiş. Ne kadar alınması gerektiği konusunda belirli bir rakam bulunmasa da aynı çalışmada 240 mg söğüt kabuğu dozu alanların ağrılarında önemli oranda azalma meydana gelmiş.

Eklem İltihabı: Yine söğüt kabuğunun eklem iltihabı olan hastalar üzerinde kullanılması sonucu bu rahatsızlık nedeniyle oluşan ağrılarda, özellikle boyun ve sırt bölgesinde ağrıların hafiflemesi sağlanmış. Başka bir çalışmada ise kalça ve diz bölgesinde bulunan eklem iltihabı ağrılarının söğüt kabuğu ile önemli oranlarda hafifletilebildiği tespit edilmiş.

Söğüt Kabuğunun Kullanıldığı Diğer Rahatsızlıklar

Aşağıdaki listede bulunan rahatsızların tedavisinde söğüt kabuğu faydaları bilimsel olarak araştırılmamış olsa da pek çok bitki uzmanı bunların tedavisinde ya da belirtilerin hafifletilmesinde söğüt kabuğu kullanımı tavsiye ediyor.

  • Adet ağrıları
  • Ateş
  • Grip
  • Kesecik iltihabı
  • Tendon iltihabı (tendinit)
Söğüt Kabuğu Nasıl Kullanılır?

Çocuklarda nadir olarak aspirin kullanımına bağlı olarak görülen Reye sendromu riski nedeniyle söğüt kabuğunun 16 yaşından küçük çocuklar tarafından kullanılması tavsiye edilmez.

Yetişkinlerde kullanım şekli ise şöyle;

Kurutulmuş söğüt kabuğu ile çay yapılabilir. 250 ml suya 2 tatlı kaşığı söğüt kabuğu atın ve kısık ateşte demleyin. Ateşten aldıktan sonra yarım saat bekletin. Günde 3-4 fincan çay gibi içebilirsiniz.

Toz ya da sıvı söğüt kabuğu kapsülleri 60-240 mg standart salisin alımı şeklinde tüketilebilir. Daha yüksek dozlar için doktorunuza danışın.

Söğüt Ağacı Aspirin Etkisi Yapıyor (3)

Söğüt Kabuğunun Yan Etkileri

Söğüt kabuğunun belirli bir yan etkisi yoktur ancak mide rahatsızlığı, ülseri olan ve mide kanaması yaşamış kişilerin kullanması tavsiye edilmez. Yüksek dozda söğüt kabuğu tüketimi ciltte kaşıntı, mide bulantısı, kusma, böbrek iltihabı, kulak çınlamasına neden olabilir. Gebelik ve emzirme döneminde kullanılmamalıdır.

Söğüt kabuğu aşağıdaki ilaçlarla etkileşime geçebilir;

  • Kan incelticiler: Söğüt kabuğu kan inceltici ilaçların etkisini arttırarak kanama riskini arttırabilir.
  • Beta Blokerler: Bu ilaçların etkisini hafifletebilir.
  • Diüretikler (su hapları): Söğüt kabuğu bu ilaçların etkisini azaltabilir.
  • Nonsteroidal iltihap ilaçları: Advil, Motrin gibi ilaçlarla birlikte kullanımı mide kanaması riskini arttırabilir.
  • Metotreksat ve fenitoin (Dilantin): Bu ilaçların etkisini toksik düzeylere çıkarabilir.

Çin, Mısır, Asur, Yunan tıbbında kullanılan ağaç Hipokrat’tan Galen’e kadar pek çok antik dönem hekimi tarafından kullanılmıştır. Baş ağrısı, ateş, boğaz ağrısı, titreme, romatizma, kusma, siğil, cinsel sorunlar başta olmak üzere yüzyıllardır hayatımızda yer etmiştir. Çünkü beyaz söğüt ağacı aspirinin ana maddesidir. Modern çağda ise ateş, iltihaplar, eklem – kas sorunları, baş ağrısı, sırt ağrısı, adet sancıları, diş ağrısı gibi pek çok nedenle kullanımına devam edilmektedir. Beyaz söğüt ağacının iç kabuğu bir takım maddeler içerir ve bu maddeler iltihapları azaltır, sindirim sistemi sorunlarını giderir.

 

Doz aşımına gidilmesi ishal, bulantı ve kulak çınlamasına neden olabilir. Bu durumda kullanım kesilmelidir. Beyaz söğüt diğer ağrı kesicilerle birlikte kullanılmamalıdır.