Sivrisinek kör etti

Paylaş
 

Sivrisinek kör etti

Sivrisinek ısırığı ne kadar basit gözükse de ölümcül sonuçlara ve vücutta geri dönüşümsüz hasarlara yol açabiliyor. Sivrisinek ısırığı sonucu kör olan kadın ise sivrisinek tehlikesine verilecek son örnek.

Ünlü tatil bölgesi Karayipler‘de sivrisinek dehşeti yaşandı. 69 yaşındaki bir İngiliz kadın bir sivrisineğin saldırısına uğradı. Bir hafta boyunca baş ve karın ağrısı çeken talihsiz kadın doktora gitti.

Doktorlar HIV başta olmak üzere birkaç test uyguladılar. Bir gün sonra gözlerinde sorun olduğunu anlayan kadının görme kaybı yaşadığı ortaya çıktı. Yapılan araştırmalar sonucunda kadını ısıran sivrisineğin Chikungunya virüsü taşıdığı ortaya çıktı.

Talihsiz kadının tedavisine bakan Dr .Abhjit Mohite “Gereken tüm müdahaleleri yaptık ama malesef kadının sağ gözünde ciddi anlamda görme kaybı meydana geldi” açıklaması yaptı. Bir hafta hastanede kalan kadının ülkesine gittiği öğrenildi.

Doğal Sivrisinek Kovucu 3 Tarif!

Sivrisineklerden korunmak için ne yapıyorsunuz? Kapı pencereler sinekliklerle kapatılıyor, balkon, teras sefaları için masaya sivrisinek kovucu mumlar yakıyor ya da son zamanların en popüler sivrisinek koruyucusu sprey şeklinde satılan vücut losyonlarından sürüyorsunuzdur. Yıllardır sivrisinek ilaçlarını böceklerden korunmak için odalara sıkarken, artık kendimize sıkmaya, kendimizi sivrisinek yerine koymaya başladık. Peki, cömertçe cildimize sıklığımız bu sinek kovan losyonların etiket bilgilerini hiç okudunuz mu? Genç, çocuk yaşlı demeden, parfüm gibi bedenlere sıkılan ve masum gibi görülen losyonların içinde neler olduğundan haberdar olmadığınızı düşünüyoruz.

Oldukça küçük yazılarla yazılmış, arka ambalaj etiket bilgilerinde yanıcıdır, gözleri ve cildi tahriş edicidir, odur, budur, şudur yazıyor. E biz bunu sivrisineklerden korunmak için cildimize sürüyoruz? Sanki bir kavram karmaşası var bu işte.

Hani her zaman söylediğimiz pestisitten uzak durun, meyve ve sebzelerden pestisit kalıntılarını iyice arındırdıktan sonra tüketin uyarıları, kısaca pestisitler, cildimizin üzerine sıktığımız böcek spreylerinde, bol miktarda bulunuyor. Meyve ve sebzelere böcek gelmesin, mahsul zarar görmesin diye bocalanan pestisitleri, evde besinlerimizden arındırırken, sivrisinek losyonları kullanarak, direkt bedenimize sıkıveriyoruz.

Sivrisinek losyonlarının hemen hemen hepsinde DEET adı verilen bir tür kimyasal kullanılıyor, Deet, pestisit ve tolüen ailesinin bir üyesidir. Toluen ise, boya çıkarıcı olarak kullanılan ana maddelerden biri olan organik çözücüdür. DEET aslında plastik ve sentetik liflerin erime yeteneğine sahiptir.

Cildimizse, en fazla alana yayılmış, bedenimizin en büyük organı, tüm iç organlarımızı çevre etkilerine karşı koruyor ve muhafaza ediyor. Cilde ne sürersek, anında

emilip, kan dolaşımı vasıtasıyla her bir hücremize transferi sağlanıyor. Bu demektir ki, sivrisinek kovucu losyonlar, deri yoluyla emilerek, kan dolaşımıyla tüm bedenimize yayılıyor. Pestisitlerin zararlarını tekrar tekrar anlatmak istemiyoruz, dilerseniz Bambum Blog olarak, daha evvel yazdığımız, şu yazımızdan okuyabilirsiniz.

Her ne şekilde olursa olsun, cildimize kimyasal bir madde koymak, sağlığımız için iyi değil. Aşağıda kendi doğal böcek spreylerinizi yapabileceğiniz 3 farklı tarif bulunuyor. Doğal sivrisinek kovucu spreyler için BPA içermeyen şişelerden faydalanabilirsiniz.

en-dogal-sivrisinek-kovucu

Doğal sivrisinek kovucu 1: Süper Güçlü Kovucu

Malzemeler

1 su bardağı elma sirkesi

Birer tutam kurutulmuş Adaçayı, Biberiye, Lavanta, Kekik ve Nane

1 adet kapaklı cam kavanoz

Yapılışı

Cam kavanoza sirke ve otları koyun, ağzını sıkıca kapatın. 2 hafta boyunca her gün çalkalayarak, buzdolabında muhafaza edin. 2. Haftanın sonunda otları süzün ve geriye kalan sıvıyı yarı yarıya sulandırarak, gönül rahatlığıyla cildinize sürebilirsiniz.

Doğal sivrisinek kovucu 2: Nane Limon Spreyi

Malzemeler

1 su bardağı su

5 damla limon yağı

10 damla fesleğen ya da nane yağı

Yapılışı

Tüm malzemeleri şişenin içine koyup çalkalayın ve sivrisineklerden korunmak için cildinize tatbik edin.

Doğal sivrisinek kovucu 3: Balkon teras sefasına limonlu karanfilli çözümler

Malzemeler

1 adet olgunlaşmamış limon ya da lime limonu

10 adet karanfil

Yapılışı

Olgunlaşmamış limonu avuç içinizde bastırarak sulandırın. Ortadan ikiye keserek, içine karanfiller saplayın ve masanın ortasına yerleştirin. Sivrisinekler limon ve karanfil esansının kokusunu sevmedikleri için masanıza yaklaşamayacaklardır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Meyve Sineği Nasıl Yok Edilir?