Sahte makyaj malzemesi nasıl anlaşılır

Paylaş
 

Sahte makyaj malzemesi nasıl anlaşılır

Makyaj malzemelerinin sahte olup olmadığı nasıl anlaşılır? Makyaj malzemeleri doğrudan tenimize uygulandığı için içerdikleri ürünlerin sağlığa zararlı olmaması son derece önem taşıyor. Peki sahte makyaj malzemesi nasıl anlaşılır? Orjinal ürün ve sahte ürün arasındaki fark nasıl belli olur?

Yeni renkler, yeni modeller başımızı döndürdükçe kozmetik sektörü genişlemeye devam edecek. Böyle zengin bir arz-talep ilişkisi varken cüzdanımızı rahatlatacak yöntemlere kim hayır diyebilir. İşte her şey bu noktada başlıyor: Sahte makyaj malzemeleri.

Özellikle piyasadaki M.A.C, Chanel gibi en kaliteli markaların taklitlerine sıkça rastlıyoruz. Online alışveriş siteleri gülünç fiyatlarla makyaj malzemesi satıyor. Bunları kesinlikle satın almayın! Flormar, Golden Rose gibi markalar daha erişilebilir fiyatlarla kaliteli ürün sunuyorlar. Bütçenizin sıkıştığı yerlerde bunları kullanın.

Peki sahte makyaj malzemelerini nasıl anlayacağız?

Elbette ilk önce fiyatından… Dior vb. seçkin markalar asla 10 liraya ruj satmazlar. Daha sonra da markanın genel konseptine ters düşen ürünlerden çekinmelisiniz. Mesela M.A.C 40 renkli göz farı setleri satmaz. Bunları bilmek için markalara aşina olmanız gerekiyor. Mağazaları gezin. Ürünleri elinize alın.

Özellikle dış kutu tasarımları hemen kendini ele verir. Kullanılan yazı karakterinden baskı renklerine kadar orijinal bir makyaj malzemesi her anlamda farklıdır. Üzerindeki yapıştırma etiketler ucuz ve hatalı görünür. Son dönemde o kadar profesyonelce hazırlanan sahte ürünler var ki bu hataları gözden kaçırabilirsiniz. Bu yüzden önce koleksiyonun orijinaline markanın websitesinden ya da güncel olarak yeni makyaj koleksiyonlarını yayınlayan bizim gibi sitelerden bakmanız gerekiyor. Örneğin Hello Kitty serisinde hiç bulunmayan maskaralar şu an sahte pazarında en çok satılan ürünlerden!

Bir diğer kandırma yöntemi de toptan satış tekniği… Bu markalar  toptan satış yapmaz. ‘Toptan geldi, bu yüzden ucuz’ laflarına kesinlikle inanmayın. Özellikle online alışveriş yapıyorsanız bu taktik çok kullanılacaktır.

Ürünün içinde de sahte olduğunu belli eden işaretler var. Seçkin markalar makyaj malzemelerinde renklere bir isim verirler. Sahteler ise sayı kullanılır. Özellikle ‘001’ ve ‘023’ serilerine dikkat edin.

İç kutunun üzerindeki üretim yeri baskısına da dikkat edin. Orijinal makyaj malzemeleri Çin’de üretilmez!

En çok taklit edilen ürünlerin başında ruj ve far geliyor. Özellikle sahte rujlar sağlığınızı ciddi tehlikeye sokabilir.