Sağlıklı bir omurgaya sahip olmak için yapmanız gereken egzersizler

Sağlıklı bir omurgaya sahip olmak için yapmanız gereken egzersizler

Sağlıklı bir omurgaya sahip olmak için yapmanız gereken egzersizler

Sırt ağrısı, omuz ağrısı, bel ağrısı insanların günlük olarak yaşadığı en büyük problemlerin başında geliyor. Özellikle ofis hayatı yaşayan, sürekli sabit oturarak çalışan veya tam tersi çok ağır kaldırarak çalışanlar, ters hareket yapanlar sırt ve omurga sağlığına özellikle dikkat etmelidir.

Spor salonlarına gitmeye vakti olmayanların 5 dakikada yapabileceği hareketler ile omurganızı düzeltmek ve güçlendirmek mümkün. Ayrıca omurganızın sağlığı bütün vücudunuzun sağlığını doğrudan etkiler.

Biz de sizler için www.diyetevi.com ailesi olarak günde 5 dakikanızı harcayarak 2 hafta gibi kısa sürede omurganızı daha esnek ve güçlü hissetmenizi sağlayacak hareketleri göstereceğiz. Görsele basarak haberi okumaya devam edebilirsiniz.

Sağlıklı bir omurgaya sahip olmak için yapmanız gereken egzersizler

Egzersiz 1

Sırtüstü yere yatın. Sağ bacağını dizinize kadar bükün. Sol bacağınızı başınızın üstünde olacak şekilde uzatmaya çalışın (Sağ diz hala bükülmüş durumdayken). Sol dizinizin altındaki iki elinizi de sıkın. Sol bacağınızı vücudunuza doğru çekin. Bu pozisyonunda yaklaşık 30 saniye kadar bekleyin. Daha sonra bacakları değiştirin ve egzersizi tekrarlayın.

Egzersiz 2

Sırtüstü yere yatın ve her iki dizinizi de bükün. Sol bacağınızı her iki elinizle dizden tutun ve gövdenize doğru çekin. Bu pozisyonu yaklaşık 20 devam ettirin. Daha sonra bacakları değiştirin ve egzersizi tekrarlayın.

Egzersiz 3

Sırtüstü yere yatın. Sağ kolunuzu 90 derece görseldeki gibi açın. Sol bacağınızı uzatın. Sağ dizinizi sol tarafınıza çekin (Sağ dizinizi görseldeki gibi sol elinize dokunana kadar getirin). Bu pozisyonu yaklaşık 20 saniye kadar devam ettirin. Kollarınızı ve dizlerinizi değiştirin ve egzersizi tekrarlayın.

Egzersiz 4

Sırtüstü yere yatın ve sol dizinizi bükün. Sol uyluğunuzu sağ bacağınızın alt yarısıyla geçin. Dizinizin 90 derecelik bir açıyla yana dönük olduğundan emin olun. Sol bacağınızı kafanıza doğru çekin. Bu pozisyonu yaklaşık 30 saniye basılı tutun. Bacaklarını değiştir ve egzersizi tekrarla.

Egzersiz 5

Sağ dizinizi yere değecek şekilde uzatın. Sol bacağınızı şekildeki gibi katlayın. Sağ bacağınızın hala bükülmüş olduğundan emin olun. Bu şekilde 30 saniye kadar bekleyin. Bacaklarınızı değiştirin ve egzersizi tekrarlayın.

Egzersiz 6

Sol tarafınıza yatın. Sağ bacağınızı dizinizden geriye doğru bükün. Sağ bileğinizi kavramak için sağ elinizi kullanın. Ayak bileğinizi yavaşça yukarı çekin. Bu sırada sağ uyluğunuzda çalışan kasları hissedeceksiniz. Omurganızın düz olduğundan emin olun. Bu şekilde 30 saniye kadar bekleyin. Sonra sağ tarafınıza yatın ve hareketi tekrarlayın.

Egzersiz 7

Bu hareketi yapabilmek için bir masaya ihtiyacımız olacak. Vücudun üst kısmını öne doğru bükün. Bacaklarınızı hafifçe dizlerinizden bükün. Masanın kenarına iki elinizle dokunana kadar vücudunuzu öne doğru bükmeye devam edin. Kollarınızı uzatın ve omuz seviyenize gidin.10 saniye kadar bu şekilde bekleyin. Sonra dik durun ve vücudunuzu sola doğru eğin (yandaki mankenin gösterdiği gibi) ve ardından sağ tarafa doğru eğin. 3 kere bu hareketi de yaptıktan sonra tekrardan başa alın ve masa hareketini yapın. Unutmayın sağlıklı bir vücut sağlıklı bir omurgaya bağlı…. Haberimizi paylaşarak daha fazla insana ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Sevgiyle ve sağlıkla kalın. www.diyetevi.com

Sağlıklı bir omurgaya sahip olmak için yapmanız gereken egzersizler

loading...