Sağlığınız için 7 Yeşil Süper Besin

Paylaş
 

Sağlığınız için 7 Yeşil Süper Besin.Mutfağınızdan eksik etmemeniz gereken 7 Yeşil Süper Besin.Sağlığınız için 7 Yeşil Süper Besini sizler için derledik.

Hayatınızın bir dönemi Brüksel lahanası, brokoli, ıspanak gibi yeşil besinleri sevmemek ile geçmiştir. Kesinlikle yalnız değildiniz. Çoğu çocuk yeşil renkli besinleri tüketmek konusunda rahatsızlık duyuyor. Bunun bir mantıksal açıklaması brüksel lahanası gibi yeşil besinlerin daha acı tada sahip olup hayatta kalma içgüdünüzün onu reddetme isteği. Artı olarak, çocukların yetişkinlerden daha hassas damak zevkleri vardır. Büyüdükçe, damak tadını önemsemeyip mantıkla hareket ediyoruz dolayısıyla sağlıklı yiyeceklere yönleniyoruz. Diğer bir görüş ise biz yetişkinler yeşil sebzelerin daha sağlıklı olduğunu biliyoruz ve araştırmalara göre çocuklar bu tür amaçlara hizmet eden besinleri tüketmekten daha az zevk alıyorlar.

Bu kaçışın sebebi ne olursa olsun, bizim yeme düzenimiz içerisinde yeşil besinlerin bulunması gerektiğini biliyoruz. Yüzde 33ümüz meyve tüketirken, yetişkinlerin yüzde 30u sebze tüketiyorlar. Meyveleri ve sebzeleri tüketme miktarımız yaşa, cinsiyete ve fiziksel olarak ne kadar aktif olduğumuz durumlarına göre değişse de, her gün belirli bir miktarda sebze ile meyve tüketmeliyiz. Başlangıç için güzel bir nokta: Lezzetli ve besleyici 7 yeşil besin.

Sağlığınız İçin 7 Yeşil Süper Besin

Avokado

Avokadoları sevmeniz için bir nedeniniz daha var. Bu lezzetli meyve 690 mg potasyum içeriyor ve spor yaptıktan sonra oluşabilecek kas kasılmalarını önlemek için harika bir atıştırmalık. Avokadoda sağlıklı yağlar bulunuyor ve bu yağlar enfeksiyon ile savaşmaya yardım ederek kolestrol seviyesini düzenliyor. Salatalarınıza da kolaylıkla ekleyebilirsiniz.

Elma

Günde bir elma doktora gitmenizi önleyebilir. Elma obeziteye karşı savaşır, kolestrolü düşürür, felç riskini azaltır ve kanserin belirli türlerinin oluşmasını önler. Bütün elmalar elbette yeşil değildir. Sizin için iyi olan haberimiz elmanın kırmızı ve yeşili her bir cinsi bize aynı yararları sağlar.

Lahana

Bir öğün lahana 24 mg kalsiyum içerir, bu da kemikleriniz için yararlıdır. Cildinizi sağlıklı tutan ve kanserin bazı türleri ile savaşan A vitamini içerir. İyi bir antioksidan kaynağı olan C vitamini, bağışıklık sisteminizi güçlendirerek vücudunuzu hastalıklarla savaşması için güçlendirir. Kan pıhtılaşmasını sağlayan K vitaminini de içerir.

Ispanak

Lahana gibi ıspanak da C ve A vitamini içerir. Lahanadan daha fazla lif içerir. Ispanağı buharda pişirmek veya kaynatmak daha sağlıklıdır ve vücudunuz için daha çok antioksidan sağlamasına neden olur.

Frenk inciri

Yeni bir lif kaynağı. Frenk inciri kaktüs bitkisidir ve A,C vitaminlerini içerir. Kan şekerinizi düşürür.

Brüksel lahanası

Annenizin sürekli Brüksel lahanası yemeniz için ısrar etmesinin bir nedeni var. Bu küçük bitkiler A ve C vitamini kaynağıdır. Bir öğününden 4 gramdan daha fazla lif elde edersiniz.

Antep fıstığı

Bir meyve ya da sebze olmasa da Antep fıstığı sağlık açısından çok yararlıdır. Bir kabın çeyreği kadar Antep fıstığı 6 gramdan fazla protein içerir zaten 10 gram günlük önerilen ihtiyacımızdır. Aynı zamanda lif kaynağıdır.