Kadın ve Örgü
Nefes alamayan bebeğe ilk yardım nasıl yapılır

Nefes alamayan bebeğe ilk yardım nasıl yapılır

Hanımlar canımızdan çok sevdiğimiz kolladığımız yavrularımız tam emekleme ve oyun zamanlarında etrafındaki cisimlere, objelere ve zararsız gibi görünen oyuncaklara ilgisini arttırır ve genelde bebeklerimiz bunları ağızlarına götürür, yemeye çalışır. Allah korusun olası bir nefes alamama, nefes borusu tıkanması durumunda Nefes alamayan bebeğe ilk yardım nasıl yapılır bilmemiz gerekir.

Bebeklerde solunum yolu tıkanması, solunum yoluna cisim kaçmasından dolayı nefes alamama durumudur. Boğaza para, oyuncak ya da gıda parçası kaçabilir. Sıfır ila 12 aylık zaman dilimindeki yavrularımıza bebek denmektedir tıp dilinde.

Nefes alamama, ağlamama gibi bir durum söz konusuysa ve morarma varsa, hemen ağzı kontrol edilmelidir. Ağzında bir obje görülmüyorsa ya da el ile alınamıyorsa, hızlı bir şekilde pozisyon verilir.

Bebek güçlü olan ele yatırılır. Güçsüz olan kolun topuğuyla iki küreğin arasına 5 kez vurulmalıdır. Ardından kafası tutulmalı ve öbür tarafa çevrilmelidir. Bebeğin üzerine eğilerek cismin çıkıp çıkmadığı kontrol edilmelidir. Çıkmadıysa göğüs kemiğinin üzerine orta ve yüzük parmaklarını kullanarak 5 kez bası yapmak gerekir.

Cisim kaçana kadar bu işlem devam edilir. Eğer nefesi durursa suni solunum ve kalp masajına geçilir.

BEBEKLERDE KATILMA NÖBETLERİ (NEFESSİZ KALMA)

“Bebeğim ağlarken birden bire katılıp kalıyor. Nefes alamıyor, rengi morarıyor, boğulacakmış gibi oluyor” şeklindeki yakınmaları çok sayıda anneden duyabiliriz. Bazı bebeklerin neden nefeslerini tutup morardıkları tam olarak bilinmese de, yapısal özellikler büyük önem taşır.
Çok yoğun ağlayan bebekte sık soluma ile kan karbondiyoksit düzeyinin aşırı düşmesi, bu sorunu yaşamaya eğilimli bebeklerde solunumu ve kan dolaşımını düzenleyen mekanizmaları etkileyebilmekte ve bebek kısa bir süre nefes alamamaktadır. Bu gibi durumlarda uzmanlar şunların yapılmasını öneriyor:
• Katılma anlarında sakin olun asla tepki göstermeden hızlıca aşağıdaki yöntemleri uygulayın.
• Çok kuvvetli bir şekilde ağzına ve yüzüne doğru üfleyin.
• Kucağınıza alıp açık havaya çıkartın.
• Açık havaya çıkardığınız bebeğinizin poposunu açın ve çıplak poposuna vurun.
• Ayak tabanlarını ve topuklarını çimdikleyerek bebeğinizi uyarın.
• Sırtına vurun, bu anlarda bebeğinize dokunmaktan asla korkmayın.
• Bu tarz durumlarla çok sık karşılaşıyorsanız vakit geçirmeden uzman bir doktora götürüp gerekli araştırmaları yapmayı ihmal etmeyin.

İletişim ve Reklam adresi reklam@kadinveorgu.com