Kadın ve Örgü
Kurdeleli bebek battaniyesi modelinin yapılışı

Kurdeleli bebek battaniyesi modelinin yapılışı

Kurdeleli bebek battaniyesi modeli nasıl örülür? Kurdeleli bebek battaniyesi modeli hem şık hem de kullanışlı bir battaniye örneği. Bu örneği bize gönderen ve anlatan Fatma Korkut’a çok teşekkür ediyoruz. Siz de ördüğünüz modelleri bize Facebook sayfamız üzerinden mesaj atarak gönderebilirsiniz.  www.kadinveorgu.com

Kurdeleli bebek battaniyesi modelinin yapılışı

İstenilen büyüklükte zincir çekilip sıra sonuna kadar trabzan yapıyoruz. Kenarlarına iki zincir çekip batıyoruz. Kenarının genişliğini de istediğiniz kadar yapıyoruz. Son sırada pıpırık yapıp bitiriyoruz. Pıpırığı üç zincir çekip arkasına batarak yapıyoruz. Kolay gelsin

bebek-battaniyesi-

 

Kurdeleli olan bölüm tek parça örülüyor.Örgüsü bittikten sonra boşta kalan ipler kurdelelerle toplanıyor.Etrafına ördüğü kenar parça ise ayrıca örülüp,dikiliyor.Umarım anlatabilmişimdir.(örneği tam olarak bilmiyorum ama merak eden olursa,sorar öğrenirim)

Modelin tarifi:10 ters,10 düz sıralamasıyla toplam 180 ilmek(18 kutucuk olacak)başlanıyor.
Ön yüzde tersler ters(yani haroşo)düzler ise örülmeden boş alınıyor.
Arka yüz hep ters(haroşo)örülüyor.
Ön yüzde tersler 10 sıraya ulaşınca ters ve düzlerin yeri değiştiriliyor(küp şeker örneğindeki gibi)tersin üstüne düz,düzün üstüne ters gelecek şekilde(her 10 sırada bir -tersler 10 sıra olunca -yine değiştirilecek)Örnek böyle kuruluyor.
Örülmeden alınan düzler(sonradan kurdeleler ile toplanan bölüm),yatay olarak boşta kalıyor.Örgü bittikten sonra,istediğiniz renklerde kurdelelerle toplayabilir,farklı uygulamalar da deneyebilirsiniz(örneğin;yeğenimin battaniyesinde,kurdelelerin üzerine hazır kurdele güllerden de dikmişti annem)

Battaniyenin kenar parçası da ayrı olarak örülüyor .25 ilmek başlanıyor.Üç sıra ters,üç sıra düz.Battaniyenin çevresini kasmadan tam tur dönecek uzunlukta örülüp,sonradan battaniyeye dikiliyor.
İp;Nako Lüks Minnoş-beyaz şiş; 3 numara(elinize göre 3,5 da olabilir)

İletişim ve Reklam adresi reklam@kadinveorgu.com