Kirazın inanılmaz mucizevi faydaları

Paylaş
 

Kirazın İnanılmaz Mucizevi Faydaları .Yaz aylarının en tatlı ve sevimli meyvelerinden olan kiraz bir çok şeye iyi geliyor.İşte Kirazın İnanılmaz Mucizevi Faydaları.

kirazın-inanılmaz-mucizevi-faydaları-1

Enerjinizi yükseltmek, yorgunluğunuzu engellemek, yaza daha formda hazırlanmak için baharın mucizevi meyvelerinden yararlanın.

Kiraz, A ve C vitamini; demir, bakır ve potasyum minerali; antioksidan madde ve lif içeriği bakımından yüksek bir meyve.

100 gram kiraz günlük; a vitamini ihtiyacının %1’ini, c vitamini ihtiyacının %12’sini, Demir ihtiyacının %2’sini, bakır ihtiyacının %3’ünü, potasyum ihtiyacının %6’sını, besin lifinin %8’ini karşılar.
Lif içeriği bakımından zengin olan kiraz sindirim sorunlarına yardımcı olur. Kirazda bulunan antioksidanlar vücudumuzda bulunan serbest radikallere karşı koruma sağlar.
Bağışıklık sistemimizi güçlendirir. Kiraz antioksidan etkisiyle kansere karşı koruma sağlar. Nörolojik hastalıkların görülme riskini azaltır.

kirazın-inanılmaz-mucizevi-faydaları-2

Amerika’da yapılan bir araştımaya göre günde 2 kere kiraz suyu içmek uyku ilacından daha faydalı. Kirazda bulunan melatonin uyku düzenine yardımcı olur. Kiraz içerdiği antosiyanin ile iltihap arttırıcı enzimleri baskılamaktadır; yapılan bazı çalışmalara göre kiraz, gut hastalığına bağlı eklem ağrısı ataklarını %35 ile %75 arasında azaltmakta.
“Kiraz meyvesi ağrıların dindirilmesinde aspirinden daha fazla etkili oluyor. Araştırıcılar bu etkiyi kirazda bulunan ‘antosiyanin’ isimli kimyasalın yaptığını belirtiyor. Kirazda 12-25 miligram arasında antosiyanin bulunmakta ve bu maddenin ağrı kesici etkisinin aspirinden on kat daha fazla olduğu bildirilmekte. Araştırıcılara göre, günde 20 kiraz yemek bir aspirin almakla eşdeğer görülüyor. Ayrıca kirazda bulunan antosiyanin maddesi E ve C vitaminlerine benzer antioksidan etki yapmakta.

kirazın-inanılmaz-mucizevi-faydaları

 

Kiraz yapısındaki besin lifi sayesinde kabızlığı önler, ishali keser ve sindirim sorunlarına çözüm olur.
Şifa kaynağı ‘kiraz’ Beyin sağlığı için çok önemli. Alzheimer gibi hastalıklara yakalanma ihtimalini azaltıyor.Hastalıklara karşı vücudun direncini artırır.