Kemikleri güçlendiren gıdalar

Paylaş
 

Kemiklerimiz sayesinde yürüyor, hareket ediyoruz. Bu nedenle kemik yapımız çok değerlidir. Yaşlandıkça kemiklerimizi yavaş yavaş kaybetmeye başlıyoruz. Bu nedenle kemik yapımızı sağlam tutmak, sağlığımız için çok önemlidir. İşte kemiklerimizi sağlamlaştıran ve Kemikleri güçlendiren gıdalar ;

Bademin Sağlığa Faydaları

Bademin sağlık açısından birçok faydası vardır. Çağımızın önemli hastalıklarının başında olan stres ve kanser çeşitlerine karşı bünyeyi koruyucu özelliği vardır. Bunun yanında kabızlık, kolesterol, kemik sağlığı gibi birçok konuda ve çok geniş yelpazede insan sağlığına hizmet eder. Besinlerin emilimini hızlandırmak için tercihen aç karnına, doğrudan badem yiyebilirsiniz.

Badem ayrıca solunum bozuklukları, öksürük, kalp bozuklukları, anemi, iktidarsızlık, ve diyabet sorunlarının çözümü için tercih edilebilir.

Badem Kemik Sağlığına Faydalıdır: Badem içerdiği pek çok vitamin ve mineraller yardımıyla mükemmel bir şifa kaynağıdır. İçerdiği bu maddelerin en önemlilerinden bir tanesi de fosfordur. Ayrıca ‘osteoporoz’ gibi yaşa bağlı sorunların başlamasını önlerken, fosfor yardımıyla kemiklerin ve dişlerin dayanıklılığını arttırır.

Cilt Bakımı ve Badem: Cilt sağlığı açısından bademin faydaları bilinen bir şeydir. Badem yağı masajı genellikle yeni doğan bebekler için tavsiye edilir. Badem sütü ile cilt sağlığını koruyan sabunlar yapılmaktadır ve kozmetik sektöründe çok yaygın olarak kullanılmaktadır.

 

Badem Kanseri Önler: Ulusal Kanser Merkezi, yüksek diyet lifleri içeren bademin özellikle kolon kanserini önleme noktasına etkili olabileceğini belirtmiştir.

Badem Kilo Vermeye Yardımcı Olur: Birçok araştırma bademin kilo vermeye yardımcı olduğunu ortaya koymuştur. Bademin bağırsak hareketlerini arttırdığı bilinen bir şeydir. Bu özelliği ile daha hızlı kilo verek isteyenlerin düzenli olarak kullanabileceği nadir besinlerdendir. Ayrıca içerdiği lifler yardımıyla toksinleri de temizler.

Ispanağın Sağlığa Faydaları

Vücudun dayanıklılığını arttırır ve vücuda kuvvet verir. Yorgunluğu giderir. Zihni kuvvetlendirir. Yaşlılığa bağlı öğrenme güçlüklerini giderir. Ispanak, kansızlığa iyi gelmesinin yanında kanser, kalp ve damar hastalıkları ile soğuk algınlığı, ağız, boğaz ve göğüs hastalıklarına karşı da faydalıdır. Yüksek tansiyona, felce ve özellikle yaşlanmaya bağlı görme bozukluklarına iyi gelir. Hamilelere ve doğacak çocuğa güç verir. Sinirleri yatıştırır ve sakinlik verir. Sindirimi kolaylaştırır. İdrar söktürücüdür. Hemoroite (Basur) iyi gelir. Yara ve yanıkların iyileşmelerini hızlandırır. Kemikleri ve dişleri güçlendirir. Diş çürümelerini önler. Kolesterolü düşürür. Şeker hastalarına yararlıdır.

Lahananın Sağlığa Faydaları

Vücut direncini arttırır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Mikrop öldürücüdür. Başta meme, rahim ve bağırsak kanseri olmak üzere, kansere karşı çok iyi bir koruyucudur. Kansızlık çekenlere ve astımlılarafaydalıdır. Öksürüğü keser, balgamı azaltır. Cinsel gücü ve isteği arttırır. İştah açıcıdır. İdrar söktürür ve kabızlığı giderir. Romatizma ve siyatik şikâyetlerini azaltır. Çiğ lahana ve lahana suyu başta mide ve bağırsak ülseri olmak üzereülsere karşı koruyucu ve iyileştirmeye yardımcıdır. Kandaki şeker oranını azaltır. Ses kısıklığını ve göğüs ucundaki çatlakları giderir. Sarılık ve safra kesesi hastalıklarında faydalıdır.

İncirin Kemik Sağlığına Faydaları

İncir, kemik sağlığı için gerekli vitamin ve minerallerden yüksek miktar içeren bir meyvedir.
Bir kaseincirde 180 miligram kalsiyum bulunur. Ayırca C vitamini ve K vitaminlerini de ihtiva eder.Taze indir kalori açısından fakir ancak lif açısından zengindir. Bu sayede Diyet yapanlar için uygun bir meyvedir.

Brokolinin Kemik Sağlığına Faydaları

Zengin vitamin içeriği, yüksek oranda lif içermesi ve kalori değerinin düşük olması nedeniyle beslenme yönünden önemli bir sebze türü olan brokolinin, çocukların kemik gelişimini olumlu etkilediği, daha çok yaşlılarda görülen kemik erimelerine karşı koruyucu özellik gösterdiği belirtiliyor. Brokoli, zengin vitamin içeriği, yüksek oranda lif içermesi ve kalori değerinin düşük olması nedeniyle beslenme yönünden oldukça önemli bir sebze türü. İçeriğindeki A ve C vitaminleri, potasyum, magnezyum mineralleri yönünden zengindir. Kalsiyum, demir ve potasyum minerallerince oldukça zengin olan brokoli, çocukların kemik gelişimini olumlu yönde etkilemektedir. Yaşlılarda görülen kemik erimelerine karşı koruyuculuk özelliği göstermektedir. Ayrıca yüksek tansiyon ve şişmanlığa karşı etkili olduğu birçok araştırma sonucunda belirlenmiştir

İbrahim Saraçoğlu’ndan kas ve kemik güçlendiren bitkisel kür

Kandaki protein gibi bazı maddelerin taşınması lazım.Bu taşıma işlemi işlemini yapan taşıyıcıların sağlam olması lazım.

Bu taşıyıcılarda meydana gelecek bozukluklar kas ve kemiklerin güçsüz kalmasına sebep olur.Kaslardaki ve kemiklerdeki güçsüzlüğün vücudumuza birçok zararı vardır.

En başta vücut ağırlığının taşınmasında güçlük çekilir,en ufak bir harekette kaslarda ve kemiklerde yorulma ,ağrı meydana gelir.

Kaslardaki protein alıcılarının iki ucu kapalı olursa da bu hastalık çıkar.Kas erimesi varsa kaslarda protein eksikliği vardır.Kasları güçlendiren proteinlerdir.Kemik erimelerinin neden ise kalsiyum ve potasyumdur.

Kas ve kemikleri güçlendiren birçok kimyasal ilaç vardır.Bu ilaçların birçok da yan etkileri görülür.Bu yan etkilerden kurtulmak için yapacağım şey , bitkisel tedavi yöntemlerini denemektir.

Bu haberimizde , İbrahim Saraçoğlu’nun kas ve kemik güçlendiren kürünü vereceğiz.

Malzemeler

♦ Bir tatlı kaşığı Testere dişli aslan pençesi

♦ Bir tatlı kaşığı Çoban çantası

♦ Bir bardak su

Yapılışı

Bir kabın içine 1.5 bardak su ilave edilir.Kabın içine daha sonra bir tatlı kaşığı testere dişli aslan pençesi, bir tatlı kaşığı çoban çantası ilave edilir ve kısık ateşte 10 dakika kaynatılır.Kaynatıldıktan sonra ılımaya bırakılır.

Elde edilen kür yemeklerden 2 saat sonra bir su bardağı içilir.Bu işlem 1 ay boyunca devam etmelidir.Daha sonra ara verip 2.5-3 ayda bir tekrar edilmelidir.

Uyarı:Doktorunuza başvurmadan kullanmayınız