Kanserden Korunmak İçin Sağlıklı Yaşam Önerileri

Paylaş
 

Kanserden Korunmak İçin Sağlıklı Yaşam Önerileri

Modern çağda sağlıksız beslenmeden hareketsiz yaşam tarzına ve strese dek birçok faktör kansere davetiye çıkarıyor ama yaşam tarzımızda yapacağımız bazı küçük değişikliklerle aslında kendimizi koruyabilmemiz de mümkün…

Acıbadem Kozyatağı Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı İpek Ertan, “Kanserin ortaya çıkmaması için hem beslenme hem de hareket etmeye dikkat etmek çok önemli olduğu gibi kanser ortaya çıktıktan sonra da aynı hassasiyeti göstermek gerekir” diyor. Diyetisyen Ertan, 4 Şubat Dünya Kanser Günü kapsamında, kansere karşı etkili reçeteyi yazdı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

Günlük yaşantımızda yapacağımız birkaç küçük değişiklikle kansere karşı büyük kazanımlar elde edebileceğinizi biliyor musunuz? Genetik, çevresel ve kişisel birçok faktör çağın korkulu hastalığına zemin hazırlarken, yine de bazı kurallara dikkat ederek kendimizi önemli ölçüde koruyabilmemiz mümkün. Sağlıklı beslenme ve hareketsizlikten kaçınmak bu kuralların başında geliyor. Acıbadem Kozyatağı Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı İpek Ertan “Kanserden korunmada tüm kanser otoritelerinin önerisi; ‘ideal kilonu koru + sebze ve meyveden zengin beslen + hareketli ol’ olarak özetlenebilir” diyor. Çağın en büyük tehditlerinden biri olan obezitenin de kansere zemin hazırladığını vurgulayan ve “Kilomuzu ideal kiloda tutmakta giderek daha başarısız oluyoruz. Ya enerji harcamaktan vazgeçtik ya da harcadığımızdan fazla yemeye başladık. Her iki durumda da sonuç fazla kilo” diyen Ertan, günümüzde evde hazırlanıp yenen yemek sayısının da giderek azalmasının tehlike yarattığına dikkat çekiyor.

Dışarıda yemek yağ ve kaloriyi artırıyor

Ev yemekleri yerine dışarıda yenilen yemekler günlük yağ tüketimini ve kalori alımını artırıyor. Bu da hem obeziteye neden olması hem de fazla yağ tüketiminin kanserin oluşumunu hızlandırması nedeni ile tehlike oluşturuyor. İşlenmiş etlerde bulunan bazı koruyucu maddeler, kızartılmış besinler ve antioksidanlardan zayıf beslenme de kanser riskini artırıcı etki yapıyor. Özellikle çocukların sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanması için ailelerin üzerine çok büyük sorumluluk düşüyor. Evde beslenme alışkanlığının oluşturulması, kahvaltı etme, sebze ve meyve tüketiminin rutin olarak yapılması için evde yemek yapılması ve tüketilmesi çok önemli. Çalışan anne babaların bu açıdan işi zor. Akşamları dışarıdan hazır yemek tüketmek yerine evde yapılan yemekleri yemek, sebze ve kuru baklagilleri daha çok pişirmeye çalışmak, çocukların okul menülerini inceleyip eksiklikleri evde yapılacak öğün düzenlemeleri ile gidermek, fırsat buldukça ailece hareket etmeye çalışmak hem kendimizi hem de çocuklarımızı sağlıklı hale getirmek için atmamız gereken önemli adımlardan.

Kansere karşı beslenmenin püf noktaları

Kanserden korunmak için; tek tip beslenmekten kaçınarak her gün her besin grubundan tüketmek, karbonhidrat alımına dikkat etmek, et ağırlıklı beslenmemek, her gün en az 2 porsiyon sebze ve 2-3 porsiyon meyve tüketmek, yemeklerde yağı kısıtlamak, zeytinyağı kullanmak, düzenli beslenmek, beyaz un ve beyaz ekmekten kaçınarak tam buğday, tahıllı ve çavdara yönelmek, kuru baklagilleri eksik etmemek, işlenmiş et- tuz- kızartma ve şekerden kaçınmak, yoğurt ve kefir gibi probiyotik özelliği bulunan besinlerden tüketmek önemli.

Kaynk:bebeksayfası.com