İşte gerçek baklavanın tarifi

Paylaş
 

Her sene bayramların yaklaşması birlikte piyasada hileli baklava oranının da artış göstermesi bekleniyor. Bayramların vazgeçilmezi olan baklavanın, gerçek olup olmadığı ise kolayca anlaşılabiliyor.

İşte gerçek baklavanın tarifi

Baklavacı Güllüoğlu Yönetim Kurulu Başkanı M. Nejat Güllü, “Gerçek baklava, çıtırdama sesinden, renginin parlaklığından ve içerisindeki fıstığın dolgunluğundan anlaşılır. Kesinlikle boğazda ya da midede yanma hissi bırakmamalı ve burnunuza tereyağı kokusu gelmeli” dedi.

M. Nejat Güllü, “Fıstık fiyatının artışından dolayı bezelye, ıspanak ya da boyalı tozlarla baklavaları üretip kilogram fiyatında düşüş yoluna giden baklava üreticileri, insan sağlığını tehdit etmeye devam ediyor. Bundan dolayı baklava satın alırken, öncelikle
güvenilir markalar tercih edilmeli. Kilosu 40 liranın altında olan baklava, kalitesiz malzeme ile üretilen baklavadır” diye konuştu.

Gerçek baklava ve hileli baklavanın nasıl anlaşılacağı konusunda ipucu veren Nejat Güllü “Gerçek baklava, çıtırdama sesinden, renginin parlaklığından ve içerisindeki fıstığın dolgunluğundan anlaşılır. Kesinlikle boğazda ya da midede yanma hissi bırakmamalı ve burnunuza tereyağı kokusu gelmeli. Sağlıksız ve kalitesiz malzemelerle yapılan sahte baklavadan uzak durulmalı” dedi.

“Hileli bakvala hastalığa davet çıkarıyor”

Hijyen kurallarından uzak ortamlarda, doğal malzemeler kullanılmadan üretilen baklavaların tansiyondan, şeker hastalığına hatta bakterilerle bulaşan çok sayıda sağlık problemine neden olduğuna dikkat çeken Nejat Güllü, “Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre, her yıl yaklaşık yarım milyar kişi yiyeceklerden bulaşan hastalıklara yakalanıyor. WHO verilerine göre, sağlıklı ortamlarda hazırlanmayan gıdalardan 200’den fazla hastalık insanlara bulaşabiliyor. Ucuz baklava alırken insanlar sağlıklarını nasıl tehlikeye attıklarını unutmamalı” diye konuştu.

İşte gerçek baklavanın tarifi videolu anlatım

İlle de ev baklavasından vazgeçmem diyenler için de önerimiz Cevizli Ev Baklavasıdır.

Cevizli Ev Baklavası Tarifi haberi için tıklayın