Hamileler Dikkat Erkek Çocuğunuzu Riske Atmayın

Paylaş
 

Hamileler Dikkat Erkek Çocuğunuzu Riske Atmayın

Hamile kadınların uzun süreli parasetamol (ağrı kesici) tüketmesi, doğacak erkek çocukların üreme sağlığını olumsuz etkiliyor.

Edinburgh Üniversitesi’nde fareler üzerinde yapılan araştırmalara göre, hamile kadınların yedi gün üstü üste parasetamol kullanması, erkeklik hormonu testosteronun üretimini aksattığı tespit edildi. Testosteron, erkek üreme organlarının gelişmesinde hayati bir önemi bulunuyor.

Araştırma ekibinin başkanı Dr. Rod Mitchell “Hamile kadınlara ağrı kesicileri en az dozda ve en kısa süreyle almalarını tavsiye ediyoruz” dedi.

Parasetamol nedir?

Parasetamol, piyasadaki birçok ağrı kesicinin içinde bulunan bir maddedir. Tylolhot, Vermidon, Aferin gibi ilaçların içinde bulunan bir bileşendir. Alerjik bünyeler ile karaciğer ve böbrek yetmezliği olan hastalarda ölümcül sonuçlar verebilir.

İlaç kullanımı sorun olduğundan stres, uykusuzluk gibi etkenlerle birlikte ağrıyı tetikleyen gıdalardan uzak durmakta fayda var. Hamilelikte özellikle başağrısı tehlikelidir. Başağrısını tetikleyen gıdalardan bazıları;

*Çikolata
*Kahve
*Alkol
*Yerfistiği
*Badem
*Mayalı hamur işleri
*Eski peynir
*Suni tatlandırıcılar
*Koruyucu madde içeren etler ve yiyeceklerdir.

Ağrı kesici etkisi olduğu söylenen bitkiler:
Hamilelerin ağrı kesici veya başka etkileri olduğu söylenen bitkisel çayları, yiyecekleri kullanması önerilmez. Çünkü bu tür bitkilerin içerdiği maddelerin gebelik üzerinde kötü etkileri olabilir.

Lokal anestezik  ilaçlar:
Hamileler için özellikle diş tedavisi gibi durumlarda sıklıkla kullanımı gerekmektedir. Lidokain, prilokain, edidokain gibi lokal anestetik maddelerin gebeler için güvenli olduğu bilinmektedir. Diş hastalıkları tedavisi için veya vücudun başka bölgelerinde lokal anestezi (uyuşturma) amacıyla uygulanabilirler.

Migren ilaçları:
Migren tedavisinde klasik ağrı kesiciler dışında kullanılan bazı özel ilaçlar vardır. Bunlar genel olarak gebelik sırasında kullanımı çok güvenli olmayan ilaçlardır ancak kar-zarar oranı düşünülerek nöroloji uzmanı tarafından uygun tedavi planlanacaktır. Bu nedenle migren hastalarının hamilelik düşündüklerinde nöroloji uzmanı doktorları ile görüşerek ilaçlarını ve tedavilerini yeniden hamileliğe uygun şekilde düzenlemeleri gerekir.

 

Hamileler Dikkat Erkek Çocuğunuzu Riske Atmayın, hamilelikte ağrı kesici, hamileler hangi ilaçları içebilir, hamileler ağrı kesici kullanmalı mı, hamilelere ilaç yasak mı, hamile iken baş ağrısı nasıl giderilir, hamile ile ağrı nasıl azaltılır