Kadın ve Örgü
Gizli şeker belirtileri – Gizli şeker kimlerde olur?

Gizli şeker belirtileri – Gizli şeker kimlerde olur?

Şeker hastalığının bir önceki safhası olan Gizli şeker belirtileri – Gizli şeker kimlerde olur?

Gizli şeker şüphesi uyandıran 7 durum

Gizli şeker kişinin kan şekerinin normalden yüksek olması ancak tip 2 diyabet teşhisi konacak kadar yüksek olmaması anlamına gelir.

Tip 2 diyabet teşhisi konan hemen herkeste önce gizli şeker oluşur. Gizli şeker için herhangi bir önlem alınmazsa 10 yıldan az bir sürede (bazı kaynaklar bu süreyi 5 yıl olarak veriyor) tip 2 diyabete dönüşme oranı %30-40 arasındadır.

Ancak gizli şekerin tip 2 diyabete dönüşmemesi yüksek şekerin yarattığı sorunlardan kurtulmayı sağlamıyor. Gizli şeker tip 2 diyabete dönüşmese bile başta kalp hastalıkları olmak üzere pek çok ciddi sağlık sorununa yol açabiliyor.

GİZLİ ŞEKER NEDENLERİ

Normal işleyişte tükettiğimiz gıdalarla gelen şeker pankreasın salgıladığı insülin hormonu tarafından hücrelere taşınır ve bu şeker enerji üretiminde kullanılır. Hücreler enerji üretirken şekerin büyük çoğunluğunu kullandığı için kandaki şeker azalır ve böylece kan şekeri düzeyi korunmuş olur.

Ancak bu işleyiş insülin direnci nedeniyle sekteye uğrarsa hücreler şekeri yeterince kullanmaz ve şekerin fazlası kanda birikmeye başlar. Bu durum gizli şekeri oluşturur ve tip 2 diyabetin yolunu açar.

Pankreas bu açığı kapatmak ve hücrelerin daha fazla şeker almasını sağlayabilmek için fazladan insülin salgılamaya başlar. İşte gizli şekerin “gizli” olmasının nedeni budur. Fazladan üretilen insülin aslında yüksek olan kan şekerini gizler.

Ancak bir süre sonra pankreas artan insülin ihtiyacını karşılayamaz duruma gelir, kan şekeri uzun süre yüksek kalır ve gizli şeker tip 2 diyabete dönüşür.

Uzmanlar genetik özelliklerin gizli şeker oluşumunda rol oynadığı konusunda birleşmektedir fakat gizli şekerin tam nedeni, yani neden bazı insanlarda insülin direncine bağlı gizli şeker olduğu bazılarında olmadığı kesin olarak bilinmemektedir. Fakat fazla kilo, beslenme ve yetersiz fiziksel aktivitenin gizli şeker riskini arttırdığı bilinmektedir.

Gizli şekeri olan herkes tip 2 diyabet olacak diye bir kural yoktur. Gizli şekeriniz olsa bile yaşam tarzında yapacağınız değişimlerle tip 2 diyabeti önleyebilir veya geciktirebilirsiniz.

GİZLİ ŞEKER BELİRTİLERİ

Gizli şekeri olanların çoğunda herhangi bir belirti görülmez. Çünkü pankreas fazla insülin salgılayarak kan şekerini normal düzeylerde tutmaya devam etmektedir.

Ancak gizli şeker tip 2 diyabete dönüşmeye başladığında artan susuzluk, sık idrara çıkma, halsizlik ve bulanık görme gibi belirtiler ortaya çıkabilir.

Ayrıca artan açlık, ellerde ve ayaklarda karıncalanma, kilo kaybı ve yaraların normalden daha uzun sürede iyileşmesi gibi tip 2 diyabet belirtileri gizli şekerde de görülebilmektedir.

GİZLİ ŞEKERİN OLUP OLMADIĞINI NASIL ANLAYABİLİRİM?

Gizli şekerin net bir belirtisi olmadığı için bu durum ancak yapılacak bazı testlerle belirlenebilir.

A1C Testi: A1C testinde geçmiş 2-3 ayın kan şekeri değeri ortalaması ölçülür. A1C testinde elde edilen sonuçlar 5.7’den azsa kan şekerinin normal, %5.7-%6.4 arasındaysa gizli şeker, %6.5 veya daha yüksekse diyabet olduğunun göstergesidir.

Açlık Kan Şekeri: Bu testte adından da anlaşılacağı gibi açken kanda bulunan glikoz miktarı ölçülür. Testten 8 saat önce yemek kesilmeli ve teste kadar su dışında herhangi bir sıvı içilmemelidir. Bu test genellikle sabah saatlerinde, kahvaltı öncesinde yapılır.

Açık kan şekeri 100 mg/dl’den azsa kan şekerinin normal olduğuna, 100 mg/dl – 125 mg/dl arasındaysa gizli şekere, 126 mg/dl ve daha yüksekse diyabete işaret eder.

Oral Glikoz Tolerans Testi: Ortalama 2 saat süren oral glikoz tolerans testi (OGTT )yemekten önce ve yemekten 2 saat sonra içilen özel tatlı bir içecekle yapılır. Amaç vücudun şekeri nasıl değerlendirdiğinin belirlenmesidir.

OGTT sonuçları 140 mg/dl’den azsa normal, 140 mg/dl – 199 mg/dl arasındaysa gizli şeker, 200 mg/dl ve daha yüksekse diyabet olduğunu gösterir.

Doktorunuz bu testlere ek olarak kandaki yağ oranının ölçüldüğü lipid profil testi ve hs-CRP testi isteyebilir.

Şeker hastalığının bir önceki safhası olan gizli şekerin belirtisi nelerdir, kimlerde görülür 7 adımda öğrenin

Foto Galeriye gitmek ve resimlerin büyük halini görmek için için tıklayın

İletişim ve Reklam adresi reklam@kadinveorgu.com