Fast Food’un Çocuklara Zararları

Paylaş
 

Fast Food’un Çocuklara Zararları

Sağlıksız beslenme, hareketsizlik, fast food tarzı yiyecekler her biri bizim kilo almamızda etkili bir faktör. Kilo vermekle bu kadar uğraşırken, kendimizi nasıl zor bir duruma soktuğumuzun farkına varmışken neden çocuklarımızın da bizim yolumuzdan izlemesine izin veriyoruz? Neden onları sağlıksız yiyeceklere, içeceklere karşı uyarmıyoruz? Elbette sözüm herkese değil, çok sağlıklı şekilde çocuklarını besleyen aileler de var ancak “çocuğun canı çekiyor”, “çok istiyor, almazsak ağlıyor” bahanelerine sığınıp çocuklarına en büyük kötülüğü yapan aileler bu yazıyı dikkatli bir şekilde okusunlar…

Fast Food’un Çocuklara Zararları, hamburger zararları, pizza zararları, lahmacun zararları, fast food zararlı mı , çocuklara ne yedirmeli, bebeklere ne yedirmeli, 3 yaş çocuk hamburger yiyebilir mi?

Artık hayatımızın ayrılmaz bir parçası olan fast food her yerde karşımıza çıkmakta. Peki bu lezzetli yiyecek türü bize göründüğü gibi gerçekten de masum mu? Benimde çokça tercih ettiğim fast food özellikle lezzetiyle kendisine bağımlılık yapıyor. Bu konularla ilgili yaptığım ilk araştırma da sıkça ÇİN TUZU ismini duydum. Peki nedir bu Çin Tuzu? Çin Tuzu (MSG : Mono Sodyum Glutamat) diye adlandırılan madde yediğiniz yemekte lezzet olgusu ve sürekli yemek yeme isteği uyandırıyor. Dikkat ederseniz dışarıda yediğimiz yemek ile evde yediğimiz yemek arasında lezzet bakımından her zaman fark olmuştur. Evde de aynı yemeği yaparsınız fakat dışarıdan aldığınız yemek daha lezzetli gelmiştir. Bunun nedeni ise dışarıda yediğimiz yiyecekte çin tuzu bulunmasındandır. Ayrıca bu madde sadece fast food değil birçok hazır gıda yiyeceğinde kullanılmaktadır. Ayrıca eminim dikkatinizi çekmiştir obez olan insanların çoğu fast food tüketmektedir. Çin tuzunun sürekli yemek yeme isteği uyandırması ve sindirim sitemine verdiği zarardan dolayı kişiler sürekli yemek yer ve sindirim sistemindeki bozukluk kilo alımına neden olur. Bu maddenin zararları ve fast food yiyeceklerinin bize ulaşmadan önceki  evlerinde hayvanlara yapılan eziyet videoda bulunmaktadır. Umarım bende dahil sizde bu konuda bilinçlenir ve bu zararlı yiyeceklerin tüketimini en aza indiririz.
Öncelikle fast food tarzı beslenme şekillerinde en çok görünen problemlerin başında; kemik erimesi, obezite, şeker hastalığı ön sıralarda yer alıyor. Sağlık bakanlığı tarafından da çocuk sağlığını olumsuz yönde etkilediği belirtilen Fast Food yiyeceklerden bir şekilde çocuklarınızı uzat tutmalısınız. Bunun için alternatif yollar çıkartabilirsiniz. Mesela bir hazır bir hamburger alıp çocuğunuza onu yedirmektense, evinizde sağlıklı ve iyi şartlarda ekmeğini, köftesini, iç malzemesini hazırlayarak çocuğunuzun bu isteğini karşılayabilirsiniz.

Kalp rahatsızlıklarından tutun da hipertansiyon dahil birçok hastalığa yol açan bu tip beslenmelerden çocuklarınızı kesinlikle uzak tutmalısınız. Eğlenceli sunumlara sahip yemeklerle, kızartmalar yerine fırın ya da haşlamaları tercih ederek, Fast Food’u “ödül” olarak göstermeyerek, abur cubura karşı önlemler alarak çocuğunuzun sağlıklı bir geleceğe sahip olmasında etkili rol üstlenebilirsiniz. Hiçbir maddi miras, çocuğunuza sağlıklı bir beslenme hayatı sunmanızdan daha değerli değildir. Bu konuda disiplini elden bırakmadan, çocuğunuza alternatifler ve sağlıklı ödüller sunarak fast food’tan uzak tutmayı ihmal etmeyin.