Evinizde Varsa Yaşadınız

Paylaş
 

Saksı bitkileri geceleri ortama karbondioksit saldığı için evlerde pek tercih edilmez. Ancak ‘Paşa Kılıcı’ çiçeği diğerlerinin tersine oksijen makinesi gibi çalışır.

Saksı bitkilerinin yatak odalarında bulundurulması aslında sakıncalı. Nedeni ise, bitkilerin gece oksijen tüketip ortama karbondioksit salması. Gündüz güneş ışığıyla fotosentez yapan bitkiler akşam insanlar gibi oksijen alıp karbondioksit veriyor. Ancak bir bitki hariç! Adı: Paşa Kılıcı çiçeği.

OKSİJEN MAKİNESI GİBİ

Paşa Kılıçı bitkisine oksijen makinesi de denilebilir. Uzmanlar üç saksı içerisindeki 10 dal kılıç bitkisi ile kapalı bir mahzende oksijen sıkıntısı çekmeden yaşanabileceğini belirtiyor. Yatak odalarına konulduğunda estetik görünümünün yanında eve sürekli temiz hava pompalayıp adeta sağlık ve enerji kaynağı gibi çalışır.

KIŞIN BİREBİR

Özellikle kapı ve camların sıkı sıkıya kapalı olduğu kış aylarında doğanın bize ikramı bumucize bitkinin bu özelliği insanoğlu için çok faydalı.

ESTETİK BİR GÖRÜNTÜ

Kılıç bitkisi kendine has dokusu ve görüntüsü ile oldukça estetik. Boyu bir metreyi geçtiğinde bulunduğu yere zenginlik getirdiğine inanılır.

SAKSI BİTKİSİNİN YERİ BAŞKA

Ev ortamlarına enerji getirmesi ve estetik kaygısıyla saksı bitkileri alır evlerimizi bunlarla süsleriz. Bazen annelerimize, hastaya veya yeni terfi almış sevdiklerimize terfi hediyesi olarak saksı bitkisi siparişi veririz. Çiçek siparişi olarak kılıç çiçeği vererek aldığımız hediyeyi daha da anlamlı hale getirebiliriz.

kılıcbit

Bakımı, yetiştirilmesi

Paşa kılıcının yetiştirilmesinde zorluk olmadığından ve toprak seçmediğinden dolayı çiçek yetiştirmeyi hiç bilmeyenler bile kolayca yetiştirip çoğaltabiliyor. Yine de, daha gösterişli olabilmesi için aşağıdaki bilgilere göre yetiştirmelisiniz.

Güneş ihtiyacı

Gölgeye, az ışıklı yerlere çok iyi adapte olabiliyor fakat direkt güneşte daha sağlıklı gelişir. Yeterli ışık almazsa gerektiği gibi fotosentez yapamaz. Hızlı büyümesi sağlıklı fotosentez yapabilmesine bağlıdır. Yani havadarlık, esinti ve kuvvetli ışık önemlidir. Direkt güneş olmasa bile kuvvetli ışık olan yerlerde tutmalısınız.

Evinizde Varsa Yaşadınız ! haberine

Evinizde Varsa Yaşadınız ! , paşa kılıcı, paşa kılıcı bitkisi, kılıç bitkisi, peygamber çiçeği, 1 metre olunca ev sahini olunan bitki, oksijen veren bitki, ev bitkileri, ev için en güzel çiçek, kılıç çiçeği oksijen verir mi kelimelerini aratarak ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Dieffenbachia zehirli mi?

Paşa kılıcı çiçeği nedir?

PEYGAMBER KILICI “Paşa Kılıcı”  – ( Sansevieria Trifasciate )

Peygamber kılıcı diğer adı ile kılıç çiçeği; yaprakları kılıç gibi yukarı uzayan, yaprak kenarlarında sarımsı şeritler bulunan çok hoş ve yaprakları çok dekoratif bir bitkidir. Bodur türü de vardır. Bodur türünde yaprakları çok fazla uzamaz ve dik değildir. Daha çok yayılıcı olarak büyür. Tropikal bir bitkidir. Ana vatanı Tropikal Afrika’dır. İç mekan süs bitkisi olarak rahatlıkla yetiştirebilirsiniz. Peygamber kılıcı çok sağlam bir bitkidir. Ayrıca çok fazla da bakım istemez. Yetiştirmesi kolay bir bitkidir.

BAKIMI VE SULAMASI NASIL YAPILIR ?

Peygamber kılıcı tropikal bir bitki olduğundan sıcak, ılıman ve nemli havaları sever. Kış soğuklarına dayanıklı değildir. Bu yüzden kış aylarında bitkinizi soğuktan korumak için önlemler almanız gerecek. Eğer evinizin ortamı yeterince sıcaksa ve sorun olmaz ben yetiştiririm, dikkat ederim diyorsanız sorun yok demektir. Peygamber kılıcı sıradan bir bitki değildir. Dekorasyon için ideal bitkilerdendir. Yaz aylarında çok sıcak havalarda bitkinin nem ihtiyacını karşılamak için yapraklarına su püskürtmeniz gerekmektedir.

Kılıç çiçeği aydınlık ve yarı gölge yerleri sever. Peygamber kılıcının en önemli özelliklerinden bir tanesi direk güneş ışığından rahatsız olmaması, aksine gelişimi için direk güneş ışığına ihtiyaç duymasıdır. Ayrıca kaktüs özellikleri de gösterir. Bu yüzden çok dayanıklıdır. Bu yüzden evinizin her köşesinde istediğiniz şekilde yetiştirebilirsiniz.

En güzel özelliği havayı temizleme oranı diğer bitkilere oranla daha fazladır. Bulunduğu ortamda havayı temizleyerek, ortamın oksijen oranını artırır.

Paşa kılıcı yaz aylarında bol su ister. Yazın sıcak havalarda bolca sulamanız gerekmektedir. Ancak yukarıda da dediğimiz gibi kaktüs özelliği gösterir. Yani bitki dinlenme dönemine girdiğinde, kış aylarında sulama ihtiyacı duymaz. Çünkü yazın bünyesinde su depolar. Yazın toprak yarı derecede kuruduğunda sulamanız gerekir. Kışın ise su miktarını baya azaltarak sadece küçük köklerinin nemli kalması yeterli olacaktır.

Peygamber kılıcı hafif toprakları sever. Ayrıca köklerinin havalanabilmesi için havadar topraklar tercih edilmelidir. Bunu da toprak karışımında ponza kullanarak sağlayabilirsiniz. Toprağın havadar olması çok önemlidir. Bitkinin güzel gelişimi için köklerin hava alması çok önemlidir. Ayrıca perlit de kullanabilirsiniz. Perlit de iyi bir öneri olur toprağın havadar olması için.

İdeal bir toprak karışımı verecek olursak ; 2 ölçü ponza taşı, bir miktar perlit, 5 ölçü toprak ek olarak da iyi yanmış çiftlik gübresi karışımı olabilir.

Kılıç çiçeğinin saksısı fazla büyük olmasına gerek yok. Gerçi bitkinizin büyüklüğüne göre siz ayarlayabilirsiniz boyutu. Her yıl da saksı değişimi yapabilirsiniz. Çabuk büyüyen bir bitki olmasında dolayı her yıl değişim gerekebilir. Burada dikkat etmeniz gereken nisan ayında oluşan küçük yavruları almanız. İster yeni saksılara dikip çoğaltın ya da bir komşunuza verebilirsiniz. Oradaki tercih size kalmış. Eğer bu yavruları ayırmazsanız ilerde başınıza dert olabilir. Saksıda yer paylaşımı yapamayacaklarından daha büyük bir saksıya ihtiyacınız olabilir.

Hem yaprak çeliği hem de kök sürgünlerinden çoğaltımını yapabilirsiniz. Her iki yöntem de kolay ve zahmetsizdir.