Düz Bir Mide için 5 Besin

Paylaş
 

Daha sağlıklı ve düz bir mideye sahip olmanızı sağlayacak besinler olduğunu söyleseydim, onları yer miydiniz? Cevap EVET ise, ya da spor yapıyorum ama hala karnım şiş diyorsanız; alın size hala yemiyorsanız diet listenize ya da günlük aldığınız besin listesine katabileceğiniz  5 besin

Yoğurt

Yoğurt içinde probiotik barındırdığından sindirimi kolaylaştırır, şişme ve kabızlığı engelleyen iyi bakteri içerir. Ayrıca protein içerikli olduğundan da sizi tatmin edecek, doyurucu niteliktedir. Dolayısıyla yemekten çok kısa süre sonra tekrar acıkma hissi yaratıp sizi bir paket cips yemeye ya da atıştırmalıklara el uzatmanıza neden olmayacaktır.

Yoğurt alırken içindeki şeker miktarına bakıp şekeri en az olan ürünü seçmelisiniz. Şeker oranı fazla olan yoğurt ürünlerinin hem kalorisi daha yüksektir, hem de vücutta su tutabileceğinden şişkinlik hissi yaratabilir.

 

of-yogurt

Domates

Domates sihirli bir kombinasyon olarak görülen su ve potasyum içerir. Bu da vücuttaki fazla sodyum, su ve şişkinliği vücudunuzdan ve belinizden atarak daha düz bir mideye sahip olmanızı sağlayacaktır. Lifli olma ve düşük kalorili olma özelliğinden dolayı da istediğiniz kadar yiyebilirsiniz.

Domates salkımlarını atıştırmalığınız olsun! Sandiviç’lerinize, salatanıza, omletinize, çorbanıza ekleyin!

Ayrıca unutmayın! Yaz döneminde sahile gitmeden önce domates yediğinizde içinde bulunan likopen (karoten pigmenti) doğal güneş koruyucu özelliği ile sizi zararlı güneş ışınlarından da koruyacaktır.

FB,504,11,domates-eko

Avokado

Avokado tekli doymamış yağ içerikli zengin bir meyvedir. Ve araştırmalar göstermektedir ki tekli doymamış yağ içeren besinleri tüketenler az tüketenlere göre özellikle bel bölgesinden daha fazla yağ yakmaktadır. (Aynı oranda kalori alımı sağladıkları halde)

Bilinen şudur ki tekli doymamış yağlar, yağlanmaya sebep olan ani yükselen kan şekerini engeller.

3 dilim avokado 50 kaloridir. Bu mucizevi besini salatalarınızda kullanabilir, ya da ezmesini yaparak limon veya soya sosu ile karıştırarak kendinize güzel atıştırmalıklar yaratabilirsiniz.

avokado1

 

Kinoa

Evet nerden çıktı bu kinoa dediğinizi duyar gibi oldum. Son zamanlarda karşımıza çok çıkan, bir çok mekanın menüsüne eklediğini gödüğümüz bu kinoa nedir ne işe yarar?

Kinoa işlenmemiş tahıl ürünüdür. Yapılan araştırmalara göre de yarım kase kinoa 11 gram protein içermektedir.  Yine yapılan bir araştırma gösteriyor ki işlenmiş yerine işlenmemiş tahıl yiyenler bel ve karın bölgesinden daha fazla yağ yakıyorlar.

Lif oranı yüksek olduğundan bağırsakdaki toksinlerin dışarı atılmasını ve düz bir bele sahip olmanızı sağlıyor

3 dilim füme somon, yarım kap kinoa ve 2 kap buharda pişirilmiş sebze spor sonrası önerebileceğim sağlıklı, besin değeri yüksek bir yemek olabilir.

1391212800-d566c58ef674c9f4520e29a6bdb2e0ab

Yumurta

Yumurta sadece zengin protein içeriği ile değil, yedikten sonraki doyurucu özelliği ile de spor yapanların favori besinleri arasında yer alıyor. Açlığı kestiği gibi, fazla yemeyi de engelleyebiliyor.

Ayrıca içerdiği D vitamini özelliği ile de belde yağlanmaya sebep olabilen ve bir çok insanda görülen D vitamini eksiliğini de engelleyebiliyor.

url