Dukan Diyetinin Yan Etkileri

Paylaş
 

Dukan Diyetinin Yan Etkileri

Dukan Diyeti’nin ünü yayıldıkça neredeyse her hafta bir yayın organında bu diyeti karalamaya yönelik bir haber çıkar oldu.Bu haberlerde ünlü diyetisyenlerin fikirlerine başvuruluyor ve listeler dolusu yan etki sıralanıyor.Çoğu yorumdan benim çıkarımım ,fikirlerini paylaşan kişilerin bu diyeti etraflıca incelemeden bir yargıya varmış olmaları.Dukan diyetinin de yan etkileri mevcut tabi ki fakat çoğu Dr. Dukan tarafından verilen ipuçlarına ve diyetin kurallarına tam anlamıyla uymamaktan kaynaklanıyor.

Bu diyete başlamak isteyenlerin aşağıdaki olası yan etkileri okuması iyi olacaktır diye düşünüyorum.Bunları yine bana gelen sorulardan ve  okuduğum çeşitli yabancı makalelerden derledim.

Kabızlık:

İnsanların sıklıkla yakındıkları bir problem bu.Neyse ki birkaç tavsiyeyle bu sorundan korunmak mümkün.Karbonhidratları diyetten çıkardığınızda (özellikle atak evresinde) lif alımını da azaltmış oluyoruz.Bu da besinlerin bağırsaklardan yumuşak geçmesine engel olan bir durum.Bundan korunmanın ilk yolu günlük yulaf kepeği tüketimini aksatmamak.Özellikle sabahları alınan yulaf kepeği bağırsakları yumuşatmaya yardımcı oluyor.Yulaf kepeğini az suyla tüketmek ise tam aksine yani kabızlığa yol açıyor.Bu yüzden sıvı alımını kesinlikle hafife almayın.

Eğer sorun geçmezse aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz:

  • Bunun için;-Yulaf kepeği limitinin 1 kaşığını buğday kepeğiyle değiştirmek,-Goji berry tüketmek,(atak ve p gününde 1,seyirde 2 yk)- Sebze günlerinde bol lifli yeşil yapraklı sebze ve ravent(rhubarb) tüketmek,-1 çay kaşığı kadar keten tohumu tüketmek,

    -Karın egzersizleri yapmak,Önerilen çözümlerden bazıları.

    Bitki çaylarından da yardım alabilirsiniz fakat içeriğindeki bazı bitkiler zamanla bağırsak tembelliğine yol açabilir.Dikkat.

Bunlara karşın rahatsızlık devam ediyorsa  diyeti fazla sabote etmeyecek birkaç kuru erik veya kayısıyı deneyip ,sonuç alamazsanız mutlaka dr.’a başvurun.

Kötü nefes kokusu:

En ünlü ve kötü yan etkilerden birisi de ketosisin açığa çıkmasıyla oluşan kötü kokudur.Neyse ki bu herkesde görülmez.Ve derecesi de kişiden kişiye değişir.Kötü ağız kokusuna sahipseniz en azından bu diyetin işlediğinin göstergesidir.

Ağız hijyenine dikkat ettiğinizde ve bol su tükettiğinizde bu sorundan kurtulmak mümkündür.Ayrıca şekersiz naneli sakızlardan da tüketebilirsiniz.

Diyete sebzeler eklendiğinde nefes kokusu da kalmayacaktır.

 Böbrek hasarı:

Bu da en çok sözü edilen konulardan biri.

Bol protein alımı vücutta fazladan atık birikmesine yol açabiliyor.Böbrekleri yormadan bu atıkları atabilmenin yolu bol su içmekten geçiyor.Hali hazırda bu probleminiz mevcutsa dr.’unuza danışmadan kesinlikle diyete başlamayın.Yeterli sıvı alımına(su,çay,kahve veya izinli diğer içecekler) dikkat edildiğinde böbreklerde bir hasar oluşması ihtimali yoktur diyor dr.dukan.

 Grip belirtileri:Karbonhidrat azlığında yaşanan bir sorundur.Kişi madde bağımlılığı tedavisindekine benzer kriz belirtileri yaşayabilir.Halsiz,yorgun ve zayıf hissettirebilir.

Fakat bu belirtiler vücudun şekersizliğe ve karbonhidratsızlığa alışmasıyla birkaç gün içinde kaybolacaktır.

İlerleyen haftada bu problemler kaybolacağı gibi daha aktif ve enerjik hissedeceksiniz.

Halsizlik:

İlk günlerdeki Grip belirtilerini atlattıktan sonra  zaman zaman başağrısı,başdönmesi ve halsizlik hissedebilirsiniz.

Bu durumlarda aşağıdakileri kendiniz sorun.

*yeterli sıvı alıyor musunuz?

*yeterli yemek yiyor musunuz?

Diğer diyetlerin birçoğu porsiyon kısıtlaması getirdiğinden az yemenin iyi birşey olduğunu ve daha hızlı kilo verdireceğini düşünebilirsiniz.Fakat bu diyet için bunun tam tersi söz konusu.Dukan diyetinde izin verilen yiyeceklerin kalorileri düşündüğünüzden oldukça düşüktür.Bu yüzden yemekten kısıtlama yapmayın ve iyice doyduğunuzdan emin olun.

Vitamin eksikliği:

Diyeti yapanların bir endişesi de vitamin eksikliğidir.Seyir evresinde yer alan sebzelerden yeterli vitamini almak mümkündür.Fakat  halen emin olamıyorsanız Dukan diyetinde vitamin desteği almak yasak olmadığı gibi tavsiye de edilir.

Eklem ve kas ağrıları:

Dukan diyeti hızlı ödem attıran bir diyet.Böyle olunca vücudun elektrolid dengesinde zaman zaman bozukluklar yaşanabilir.

Eğer özellikle bacaklarınızda kramplar ve kas ağrıları hissediyorsanız tuz seçiminizi doğal kaya tuzlarından(özellikle himalaya öneriliyor) yapmalısınız.Tabi ki miktarı diyetin kurallarına uygun olarak      fazla abartmadan kullanmak kaydıyla.

Aynı şekilde sodyumu fazla olmayan doğal mineralli maden sularından da faydalanabilirsiniz.

Yukardaki yan etkileri hiç yaşamayabileceğiniz gibi hepsini de tecrübe edebilirsiniz.Hepimizin farklı yaşlarda ve kilolarda olduğumuzu,sağlık geçmişimizin aynı olmadığını düşünürsek bu son derece normal.

Benim şahsi önerim bu diyete başlamadan önce en azından kan tahlili yaptırmanız.Daha sonra Dukan diyetinin tüm kurallarına uyduğunuza emin olun. Diyet belli bir aşamadayken tekrar kontrol amaçlı tahlil yaptırın.

Şikayetleriniz yoğunsa ve tüm tavsiyelere karşın geçmiyorsa sorun başka olabilir.Mutlaka dr.’unuza danışın.

 

Dukan Diyetinin Yan Etkileri, dukan diyetinin listesi, dukan diyetinin zararları, dukan diyeti, paleo diyetinin yan etkileri, paleolife diyetinin yan etkileri, paleo life diyetinin yan etkileri, dukan diyetinin zararları nelerdir, dukan diyetinin faydaları