Dukan Diyeti Olmazsa Olmazları

Paylaş
 

Dukan Diyeti Olmazsa Olmazları

TEMEL PRENSİPLER

GÜNDE EN AZ 2 LİTRE SU

Ağız kuruluğu çok normal endişeye mahal yok

Yulaf kepeğini ihmal etmeyin

Kabızlık riski mevcut günde 2 tane doğadan elma kromlu form çayı için

En az 20 dakika yürüyün

Asansörü unutun

Yiyeceklerin hepsi sınırsız (özel belirtmediysem-mesela yulaf kepeğinde 1,5 kaşığı aşmayın-soğan yiyecekseniz az olsun)

Bunların yanısıra az miktarda salatalık turşusu yemek serbest

Light cola serbest (ben kişisel olarak asitli içecek karşıtı olduğumdan menüye koymadım)

Tuz su tutma özelliği nedeniyle mümkün olduğunca az tüketilmeli ancak diğer baharatlar serbest

Sakız çiğneyebilirsiniz ama mutlaka şekersiz olmalı ve içeriğinde sorbitol şekeri bulunmalı (diğerleri atak diyetine uymaz)

Yulaf kepeği galetanızın hamurunu iki parça halinde pişirip (veya pişirdikten sonra bölüp) gün içindeki öğünlere yayabilirsiniz

Sık sık tartılın, gün içinde bile kaybettiğiniz gramları gördükçe yapmak daha kolaylaşıyor

Sağlık Riski Var mı?

Kısa dönemde yüksek proteinli- düşük karbonhidratlı beslenme planı zararlı değildir. Ama uzun dönem de olabilir. Sindirim sırasında protein ürik asit oluşturur ve bunun yok edilmesi gerekir. Yüksek protein sebebiyle de böbreklerin daha çok çalışması gerekir ve böylece böbrek zarar görebilir (Dukan bu tez için çok su içerseniz böbreklerin etkili çalışmasını sağlayabilirsiniz demektedir.). Tahıl ve meyvelerin olmadığı tüm yemek gruplarını dışlayan bir beslenme planı besin eksikliklerine yol açabilmektedir. Ayrıca uyuşukluk, kötü nefes, ağız kuruluğu ve kabızlık gibi yan etkilerde görebilirsiniz.

Takibi Kolay mı?

Kurallardan ne kadar hoşlanırsınız? Eğer kuraları sıkı bile olsa size tam olarak ne söylenmesini istiyorsanız, Dukan diyetini seveceksinizdir. Dışarda yemek serbest ama alkol kullanımı ilk evrelerde yasak.

 

Dukan Diyeti Olmazsa Olmazları, Dukan Diyeti Olmazsa Olmazları nelerdir, dukan diyeti temel prensipleri nelerdir, dukan diyeti takibi nasıldır kolaymıdır, dukan diyeti sağlık riski varmı, dukan diyeti zararları nelerdir, dukan diyeti bilmemiz gerekenler neler