Dukan diyeti işe yarar mı?

Paylaş
 

Dukan diyeti işe yarar mı?

Dukan diyeti, Dr. Pierre Dukan tarafından yaratılmıştır. Diyeti deneyenler genelde olumlu sonuç almışlardır. Sizde bu diyetin ne olduğunu ve nasıl yapıldığını öğrenmek istiyorsanız doğru yerdesiniz. Dukan diyetinin amacı, besin öğelerini birbirine karıştırmadan örneğin protein ile besleniyorsanız sadece protein alarak ya da karbonhidrat ile besleniyorsanız sadece karbonhidrat alarak zayıflamanızı sağlıyor. Tabi bu besin öğelerini alırken dengeli beslenerek aynı zamanda sağlıklı bir vücuda sahip olmamıza da olanak sağlıyor. Dukan diyeti aşamalar halinde ilerleyen bir diyettir. Vermek istediğiniz kiloya bağlı olan bu aşamalar şöyle.

Hazırlık Aşaması: Bu ilk aşama, ne kadar kilo vermek istediğinize bağlı. 1 ile 10 gün arası sürüyor. Mesela, 10-12 kg vermek isteyen birisi için bu süre bir hafta civarıdır. Hazırlık döneminde herhangi bir kalori kısıtlaması yok; fakat beslenmeniz sadece yağsız proteinlerden oluşuyor ve neredeyse hiç karbonhidrat alınmıyor. Yemeklerinizde ayrıca yağsız süt ürünleri ve zayıflamanın gizli silahı olarak Dukan diyeti nedir?adlandırılan yulaf kepeği var. Bu diyetin savunucuları günde 1,5 kaşığı yulaf kepeğinin içerdiği lifin sisteminizi temizlerken aynı zamanda sizi tok tuttuğu konusunda şüphe yok.

Hedef Aşaması: Bu aşamada, 1. aşamadaki gıdaları tüketmeye devam ediyorsunuz. Fakat sadece, diyetinize iki günde bir nişastasız sebze ekleniyor. Bu aşamaya hedeflediğiniz kiloya ulaşıncaya kadar devam edin.

Takviye Aşaması: Dr. Dukan bu aşama ile diyetinin benzerlerinden kendisini ayırdığını söylüyor. Takviye aşamasında diyetinize karbonhidrat eklenmeye başlanıyor. Haftada iki kere ‘kutlama öğünü’ diye adlandırılan istediğiniz her şeyi yiyebileceğiniz bir döneme giriliyor. Haftada bir gün, sadece yağsız protein tüketiliyor.

Koruma ve Sabitleme Aşaması: Bu aşama sonuncudur. Bu aşamanın amacı verdiğiniz kiloları geri almamanız için Dukan diyetini yaşam biçimi haline getirmenizi sağlamak. Bunun için aşağıdaki üç kuralı yaşam biçiminiz haline getirin.

-Haftada bir gün sadece protein yeniyor. (Bu, her hafta aynı gün olması şart.)

-Hayatınızın sonuna kadar günde 1,5 yemek kaşığı yulaf kepeği tüketiliyor.

-Asla asansör ve yürüyen merdiven kullanılmıyor. Elinizden geldiğince hareketli olmaya çalışın ve günde 20 dakika yürüyüş yapın.

Tüm bunları yaptığınızda hedeflediğiniz kiloya ulaşabiliyor ve Dukan diyetini yaşam biçimi haline getirdiğinizde kilolarınızı geri almıyorsunuz.

 

Bu habere

Dukan diyeti işe yarar mı?, dukan diyeti nedir, dukan diyeti nasıl yapılır, dukan diyetinde yemek yasak mı, dukan diyeti yiyecekleri, dukan diyeti nasıl yapılır, dukan diyeti testi, dukan diyeti yorumları, dukan diyeti kitabı indir, dukan diyeti kadınlar kulübü, dukan diyeti kitabı, dukan diyeti seyir evresi, dukan diyeti atak evresi

cümleleri ile ulaşabilirsiniz.