Dukan Diyeti Evreleri

Paylaş
 

Dukan Diyeti Evreleri

Dukan Diyeti Evreleri, dukan diyeti evreleri nelerdir, dukan diyeti evreleri hesaplama, dukan diyeti evreleri ve yapılışı, aç kalmadan kilo vermek için dukan diyeti kaç gün yapılmalı gibi bütün soruların cevabı

Öncelikle belirtelim ki Dukan Diyeti 4 evredir. Dukan Diyetini yapabilmek için Dukan’ı iyi anlamak gerekir.

Son zamanlarda ünlüler dahil bir çok kişi bu diyeti yaparak yeni görüntüleri ile yeni bir hayata başlamışlardır.

Gelelim haberimizin içeriğine Dukan Diyeti ile aç kalmadan yada sürekli lahana suları içmeden kilo verme yönteminde:

 

1 : Atak Evresi

Dukan diyeti atak evresi yenilebilecekler:  Dukan diyetinin ilk aşaması olan atak evresi 10 gün devam ediyor ve atak evresinde sadece 72 proteinli besin grubu yer alıyor. Süt ve süt ürünleri, yağsız protein, deniz ürünleri ve kümes hayvanlarından oluşan listede en önemli kısmı yumurta oluşturuyor. Çünkü yumurta akı dışında hiç bir gıdada saf protein bulunmuyor. Tüm listeden istediğiniz besini herhangi bir öğünde dilediğiniz miktarda tüketebiliyorsunuz. Yalnız tek detay tüm yiyeceklerin ızgarada, fırında pişirilmesi gerektiği ya da haşlanmış olarak tüketilmesi gerektiği. Saldırı evresi boyunca kesinlikle katı yağ ya da sıvı yağ tüketmemelisiniz. Baharat kullanımı ise serbest. Özellikle kuzu eti ve şarküteri ürünlerinin tüketilmemesine ise dikkat edilmeli. Bu şekilde ilk 5 günde 3 kilo verilmesi hedefleniyor. Ayrıca yediğiniz fazla protein nedeni ile kabızlık oluşması durumunda her gün süt ile yoğurdu karıştırdıktan sonra içerisine 1 buçuk çorba kaşığı kepekli yulaf ekleyerek yiyebilirsiniz. Ve her gün 1,5 litre su içmeyi de unutmamalısınız.

Dukan diyeti ceviz yenir mi?  Atak evresinde iştah kesici ve bitkinliği azaltan etkisi nedeniyle günde 2 adet ceviz içi tüketiniz.

2 :  Seyir Evresi

Seyir evresinde ilk evredeki listenize 28 sebze eklenerek yemek menünüz zenginleşiyor ve bu evre de 10 gün sürüyor. Lahana, enginar, kabak, patlıcan, kereviz, brokoli, ıspanak, mantar, marul, domates ve turp gibi istediğiniz sebzeyi tüketebilirsiniz. Çünkü bu aşamada ağır protein alımına devam ediliyor. Sebzeler ve daha önceki liste arasında istediğiniz kombinasyonlarda menüler hazırlayabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken kısım ise haftanın iki günü ağır protein tüketimine devam ederken geri kalan 5 gün sadece sebze ya da sebze – protein kombinasyonlarına devam etmek. Seyir evresinde özellikle karbonhidratlı besinler olan pirinç, mercimek, mısır, patates ve fasulye yasak. Dilerseniz haftada sadece 2 gün havuç yiyebilirsiniz. Seyir evresinde de yemeklerinizi pişirirken yağsız pişirmeye devam etmelisiniz.

3 :  Güçlendirme Evresi

Yatıştırıcı evre veya dukan diyeti duraklama dönemi olarak da bilinen güçlendirme evresinde, her gün hem sebze hem de etli kombinasyon menüleri yemeğe devam ederken kendiniz için karbonhidratlı yiyecekler ile kutlama yapmanıza izin veriliyor.

Dukan diyeti güçlendirme evresinde neler yenir: Her gün listeniz dışında iki dilim ekmek ile peynir yiyebilirsiniz. İsterseniz bunun yerine günde 1 porsiyon meyve de tercih edebilirsiniz. Haftada iki öğün makarna yemenize de izin var. Ödüllendirme öğünlerinde yine haftada 2 gün her şeyden yemek serbest ve tüm bunlara tatlılar da dahil. Alkol alımını da haftada 2 günlük kutlama öğünlerinde yapabilirsiniz. Bu aşama 1 buçuk hafta kadar devam ediyor ve verdiğiniz kiloları korumayı amaçlıyor.

4 :  Koruma Evresi

Koruma evresi, dukan diyeti sonrası günlük yaşamı sürdürebilmek anlamı da taşır. Verilen kiloların kalıcı olarak gitmesi ve formun korunmaya devam etmesi için her gün et ve sebze yemeye devam ederken haftada 1 gün belirliyorsunuz. Belirlediğiniz gün her hafta atak evresini uygulayarak beslenme düzeninizi bu şekilde sürdürüyorsunuz.

Dukan diyetinin yapılışı aslında oldukça basit ve uygulaması zevkli ve aç kalmadan gerçekleştirilebilen bir diyet. Hayatınız boyunca sürdürme evresini alışkanlık haline getirdiğinizde hem zayıf kalmaya devam ediyorsunuz hem de sağlıklı beslenmenin yararını görüyorsunuz. Eğer dukan diyetini uygularsanız son evrede atak günü için diyet menüsünde neler olması gerektiğini düşünüyorsanız, bu menüye uyabilirsiniz:

 

Dukan Diyeti Menüsü: Atak Günü Menüsü

  • Kahvaltıda yağsız beyaz peynir ile yağsız omlet yiyebilirsiniz. Yanında ılık su içmeniz hazmı kolaylaştırıp metabolizmanızı da hızlandıracaktır.
  • Öğle yemeğinde ise köri ile tatlandırılmış tavuk ızgara sizi bekliyor.
  • Ara öğünde eğer acıkırsanız yulaflı ekmek ya da krep yiyebilirsiniz.
  • Akşam yemeğinde somon yiyerek saldırı gününü tamamlayabilirsiniz. Yalnız somon ızgarada yapılmış olmalı. Akşam yemeğinden sonra ise kahve ve çay şekersiz olmak üzere serbest.
  • Dukan diyeti egzersizleri ve özellikle de göbek, basen ve bel çevresini çalıştıran egzersiz hareketlerini günde 20 dakikadan az olmamak kaydıyla yapmak gerekmektedir.