Diş ağrısına hızlı ve doğal çözüm

Paylaş
 

Diş ağrısına hızlı ve doğal çözüm. Dişiniz ağrıdığında bu pratik yöntem ile diş ağrısından hızlıca kurtulabilirsiniz.

Diş ağrısına hızlı ve doğal çözüm

Malzemeler:

1 bardak bal
5-10 adet karanfil

Yapılışı:

Bu malzemeleri karıştırıp bir kavanoz içerisinde saklayabilirsiniz. Çayınıza karıştırabilir veya diş etine direkt olarak sürebilirsiniz. Karanfilin içerisindeki bir madde uyuşturucu etkiye sahiptir. Bu nedenle karanfil modern tıptan önce doktorlar tarafından çok sık kullanılıyordu. Bal ise hızlı iyileşme sağlar. Ayrıca kötü bakterileri uzakta tutar.Kaynak: sağlıkhaberleri

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Zaman içinde dişlerimizin bakımını yeterince yapmadığımızdan, genetik faktörlerden veya bakteri, mikrop vb. etkenlerden dolayı dişlerimiz çürüyebilmekte ve bunun sonucunda yoğun diş ağrısı meydana gelebilmektedir. Bu durumda bizlerde diş ağrısına ne iyi gelir bu ağrılar nasıl geçer gibi sorularla kendimizi karşı karşıya buluruz. Diş ağrılarından kurtulmak için çok farklı yöntemler bulunmaktadır. Bu içeriğimizde bu yöntemlerin tamamına ayrıntılı olarak değineceğiz fakat bu yöntemler sadece doktora gidene kadar sizi geçici süreliğine rahatlatmaya yarayacaktır. Bu sebeple acilen diş doktoruna giderek ağrılarınızdan tamamen kurtulabilirsiniz. Sadece 5 dakikalık bir tedavi ile bu sorununuzdan tamamen kurtulabilirsiniz. Neyse lafı daha fazla uzatmadan diş ağrısına ne iyi gelir konumuzun tüm ayrıntılarına değinelim.

Diş Ağrısına Karşı Bitkisel Yöntemler

Çeşitli bitkiler diş ağrılarında sakinleştirici ve uyuşturucu etki gösterebilmektedir. Çeşitli şekillerde kullanılabilmekte ve kısa süreli bir sakinleşme sağlayabilmektedirler.

1-) Karanfille Ağrı Kesme

Rahatlıkla bulabileceğiniz birkaç parça karanfili dişlerinizin etrafında tutarak veya çiğneyerek hafif şekilde uyuşma etkisi gösterebilirsiniz. Bu uyuşma etkisi yatıştırıcı etki gösterecektir. Ayrıca karanfilin kuru formu gibi yağ olan şeklide diş ağrısını giderici etkiye sahiptir. Bir parça pamuğa 5-6 damla karanfil yağı döküp ardından ağrı görülen dişlerinizin arasına koyduğunuz zaman ağrının azalmasını sağlayacaktır.

2-) Sarımsak ve Maydanozla Ağrı Kesme

Tercihinize göre isterseniz maydanoz istersenizde sarmısak ile dişlerinizin ağrısından kurtulabilirsiniz. Yapmanız gereken bunlardan birini seçip iyice ezdikten sonra dişlerinize sürüp beklemek olacaktır. Bu yöntem sayesinde dişlerinizde uyuşma olarak kısa süreliğine de olsa ağrılarınız son bulacaktır.

3-) Sirke

Sirke diş çürüğünün bulunduğu bölgede ortaya çıkan bakterileri yok etme özelliğiyle ön plana çıkmaktadır. Bakterilerin yok olmasını sağlayarak aynı zamanda ağrıyı kesme özelliği bulunmaktadır. Fakat sirkeyle saf şekilde gargara yapmak yerine bir çay bardağının yarısını sirke ile yarısını su ile doldurarak ağzınızı gargara yapabilirsiniz.

İltihaplı Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

İltihap birikmesi sebebiyle çene kısmında hafif bir şişlik oluşabilir, diş çevreniz şişebilir veya çoğu zaman iltihap direk olarak görülmeyip sadece ağrı yapar ve film çekildiğinde görülebilir. İltihaplanmadan dolayı dişinizde ağrı olduğundan şüpheleniyorsanız yapmanız gereken buz kompres uygulamasıdır. Bu uygulama için bir adet buz torbasını ağız kenarınızda ağrıyan dişinizin bulunduğu bölgeye uygulayabilirsiniz.

Diş ağrısını sakinleştirmek için uygulanabilecek başka bir yöntemse bir parça buzu kırıp küçük bir hale getirdikten sonra direk dişinize uygulamak olacaktır. Bu yöntemde buz parçası dişinize değdiği an rahatsız olabilirsiniz fakat hemen ardından kısa bir süreliğine ağrınız tamamen kesilecektir. Diş ağrısı sırasında sakın sıcak uygulama yapmayın çünkü sıcak su iltihabın artmasına sebep olmaktadır. İltihap arttıkça dişinizin ağrısı ve şişliği artacaktır.

Gargara ile Diş Ağrısı Nasıl Geçer

Gargara yapmak diş ağrınızın geçici süreliğine son bulmasını sağlayacaktır. Bunun için ya eczaneden alabileceğiniz bir gargarayı kullanabilir yada tuzlu suyla gargara yapabilirsiniz. Gargara yapmak diş etlerinizin onarılmasına yardımcı olacaktır. Bu sayede özellikle çürüklere bağlı olarak görülen diş ağrısını kesecektir. Aynı zamanda ağrıya sebep olan bakterileri yok edici dezenfektan etkiye sahiptir.