Kadın ve Örgü
Dieffenbachia zehirli mi?

Dieffenbachia zehirli mi?

Ofislerde ve büyük salonu olan evlerde rastladığımız bu bitki tam bir tehlike olduğu ortaya çıktı. Bu bitkiye Dieffenbachia  denir ve tüm parçalarını ve suyu (kalsiyum oksalat içerir) yeni çok zehirlidir.

Kız Çocuğu Ölümden Döndü

Bu bitkiyi yemeye çalışan kız çocuğunda 1 dakika içerisinde dil şişmesi ve boğazda kuruluk başladı. Derhal hastaneye kaldırılan kız çocuğu son anda kurtarıldı. Bu bitkiyi tüketen çocuklarda 1 dakika büyüklerde ise 15 dakika içerisinde zehirlenme başlar ve hayati tehlikesi yüksek olduğu bildirilir. Özellikle çocukların gözetim altında tutulması istenir.

Gözlerinize Sürerseniz Kör Olursunuz

Bu bitkiye dokunduktan sonra gözlerinize ellerinizi sürerseniz kör olma riskiniz olağanca yüksektir. Bu yüzden bu bitkiyi ev ve ofislerinizde bulundurmamak olanları da bilgilendirmek gerekmektedir.

Öte yandan bu haberin bir çok sosyal medya ve basın yayın organlarınca haber yapılması ile birlikte uzmanlar bir açıklama yaptı.

Difenbahya çiçeği zehirli midir? Dieffenbachia zehirli mi?

BİTKİ BÜTÜN HALDE ZARARSIZ

Süs bitkisi olan difenbahyanın evlerde ve işyerlerinde yaygın olarak bulunduğunu belirten Prof. Dr. Çelikel,“Difenbahya bitkisinin, yaprak özsuyunda bulunan bazı toksik maddeler nedeniyle çocuklardan uzak tutulması gerekiyor. Yapraklarda oluşabilecek yaralama ve koparmayla açığa çıkan bitki özsuyu, içerdiği bazı kimyasal maddeler nedeniyle toksik etki yaparak sağlığa zarar verebilmektedir. Yaprakların çeşitli şekilde koparılması, kesilmesi sonucunda kesim yerinden sızan özsuya dokunulmaması gerekir. Bu nedenle çocuklardan uzak tutulması ve bakım işlemleri sırasında eldiven giyilmesi önerilir. Yani bütün halde bulunan bitki zararlı değildir. Aksine iç mekânlarda kullandığımız süs bitkilerinin ortamda bulunan çeşitli zararlı maddelerin oranını düşürdüğü, hava kirliliğini azalttığı ve ortamı temizlediği bilinmektedir.” dedi. (kaynak:.bugun.com.tr)

İletişim ve Reklam adresi reklam@kadinveorgu.com