Canan Karatay’dan Diyet Tüyoları

Paylaş
 

Canan Karatay’dan Diyet Tüyoları

Prof. Dr. Canan Karatay diyet yemeklerde dikkat edilmesi gereken listeyi paylaştı.

Prof. Dr. Canan Karatay diyet yemeklerde dikkat edilmesi gereken listeyi paylaştı. Diyetlerde yemek seçimi ve pişirme tekniklerine değindi. Sağlıklı kilo verebilmek ve verilen kiloların kalıcı olabilmesi için Canan Karatay Diyeti’nde hangi kurallara uyulmalıdır?

İşte o kurallar:

– Yemekleri pişirmek için cam, emaye, çelik, fırın tepsisi ya da emaye kaplı döküm tencereler tercih edilmelidir.

– Yemekler altı kısık ocakta uzun sürede pişirilmelidir. Kuru soğan ya da biber gibi sebzeler yağda kavrulmadan direkt tencereye diğer malzemeler ile atılarak pişirilmelidir.

– Hazırlanan yemeklerde kesinlikle un ile hazırlanan terbiyeler kullanılmamalıdır.

– Mikser ya da blender tarzı el aletleri yemeğin işlem görmesine neden olabileceğinden mümkün olduğunca kullanılmamalıdır. Bu tür el aletleri sebzelerde bulunan liflerin yok olmasını sağlayarak yemeği sağlıksız bir hale dönüştürür.

– Pişirilen yemeklerde sızma zeytinyağı, inek, koyun ya da keçi sütünden elde edilmiş tereyağı veya kuyruk yağları kullanılmalıdır.

– Kızartma ve sıcak yemeklerde soya, ayçiçeği ya da kanola yağları asla kullanılmamalıdır. Bu yağlar ısıya maruz kaldığında doğallıklarını kaybederek trans yağ özelliğini alır. Margarin şekline dönüştürülmüş sıvı yağlarda da oldukça fazla oranda trans yağa dönüşüm olacağından margarin kullanımından da kesinlikle uzak durulmalıdır.

– Çay, kahve gibi içeceklere kesinlikle tatlandırıcı ilave edilmemelidir.

– Et, balık gibi ürünlerin kızartılması kesinlikle kızgın yağda yapılmamalıdır. Bu tür ürünler için ızgara tekniği kullanılmalıdır. Izgara yönteminde ürünlerin yanmasına izin verilmemelidir. Ayrıca odun ve kömür isine maruz bırakılmamalıdır. Taze balık oldukça sağlıklı bir seçimdir. Ancak konserve balıklardan kaçınılmalıdır.

– Yemekler için buğulama yöntemi oldukça sağlıklı bir seçim olacaktır.

– Yemeklere pişirme esnasında eklenen su miktarı oldukça sınırlı tutulmalıdır. Bu sayede yemeklerin besin değeri yok olmaz ve yemekler daha lezzetli olur.

– Yemeklerin besin değerini koruması ve daha sağlıklı olması için pişirme işlemi günlük gerçekleştirilmelidir. Yemeği birkaç günlük hazırlayarak devamlı ısıya maruz bırakmak oldukça tehlikeli bir davranıştır.

– Yemeklerde kaya tuzu ya da deniz tuzu kullanılmalıdır.

– Yemeklere salça ilave edilecekse ev yapımı salçalar tercih edilmelidir. Katkı ve koruyucu madde içeren salçalar kullanılmamalıdır.

– Ceviz, badem ve fındık gibi yemişler mutfaklardan eksik edilmemelidir. Fakat bu tür yemişlerin kavrulmamış olanları tüketilmelidir.

– Mayonez ya da ketçap tarzı soslar yemeklere lezzet katmak için asla kullanılmamalıdır.

– Limon oldukça sağlıklı bir meyvedir. Bu nedenle salata, çorba, yemeklerde suyu kullanılabilir.

– Keten tohumu çok fazla olmamak kaydı ile azar azar yemek ya da yoğurt gibi gıdaların içine eklenerek kullanılabilir. Keten tohumu kabızlık için kullanılabileceği gibi aşırı tüketimlerde ishal yapabilir. Bu nedenle bilinçli tüketilmelidir.

– Yemeklerin yanında ekmek, pirinç pilavı ya da makarna gibi gıdalar asla tüketilmemelidir.

 

Canan Karatay’dan Diyet Tüyoları, Karatay diyeti nelere dikkat etmeliyiz, karatay diyeti yasaklı listesi nelerdir, karatay diyetinde neler yemek serbest,