Cam Şişede Asma Yaprağı Nasıl Saklanır

Paylaş
 

Cam Şişede Asma Yaprağı Nasıl Saklanır

Genelde plastik içecek şişelerine konur yaprak . Öyle gördük ama eskiden annelerimiz ninelerimiz cam kavanozlarda yaparlardı.

Cam sağlıktır sloganı ile bizde cam şişede asma yaprağı saklamayı anlatıyoruz.
annemin yeni öğrendiği bu yöntem ilgimi çekti…belki uzun zamandır bunu yapanlar vardır ama biz yeni duyduk…yöre yöre değişiyor yöntemler…

gerçekten ne kadar dayanıyor ,tadı nasıl oluyor, kokuyor mu çürüyor mu ? hepsini göreceğiz….annem bir kaç hafta bekletip açıp yemiş çok güzeldi diyor ama ben kendi yaptığım bu bir şişeyi sizin için bekletip göreceğim….

tuz yok bişey yok..ne zaman canınız sarma çekse anında çıkarıp sarabilirsiniz…..size sadece sarma içi hazırlamak kalıyor..önceden ıslamaya gerek yok….ben gibi sarma delilerine bire bir…

yıllardır bu yöntemi uygulayan ve hiç bir şey olmuyor ,taptaze kalıyor diyen ,tavsiye eden dostlara teşekkürler…:)

uzun lafın kısası bu pratik tarifi verelim artık……

1 lt lik bir şişeye 1 kg yaprak sığıyor….sayısını artırabilirsiniz….yarım kg olan şişelerede koyabilirsiniz…şişenizin kapağı çok eski değilse kullanabilirsiniz….tuz atmıyoruz….istiyorsanız az atabilirsiniz..ama sarmayı pişirirken ayarlasınız daha iyi olur….ilk defa deniyorum o yüzden sağlam kalıp kalmayacağını aylar sonra göreceğiz

şişede asma

malzemeler…..

  • 1 kg yaprak
  • haşlamak için 2-3 lt kaynayan su
  • 1 adet 1 lt lik cam şişe

 yapılışı…….

  1. yaprak desteler halinde güzelde üst üste konularak düzenlenir…
  2. derin bir tencerede su kaynatılır….içine yapraklar deste deste konulur….rengi dönünce ters düz edilir aynı şekilde rengi dönünce kaynarıyla beraber süzgeçle cam şişeye doldurulur….
  3. yaprağı parçalamayacak şekilde kalın tahta bir kaşıkla bastırabilirsiniz…..
  4. bir kg yaprak bir şişeye sığıyor…
  5. bastırarak doldurduğumuz şişenin üzerine biriken su biraz dökülür..(dibinde su kalabilir..çok sıcak olduğu için çok uğraşılmıyor zaten ).
  6. ağzı sıkıca kapatılır …(kapak çok eski değilse kullanabilirsiniz..ama daha iyi bir sonuç için yeni kapak kullanabilirsiniz)
  7. kaynarıyla kapatılan şişeler tezgaha ters çevrilir….ve soğuyunca düz bir şekilde saklayacağınız bir yere koyabilirsiniz….

bu tarif için disal duruhanıma çok teşekkür ederiz

Sizde tariflerinizi bizimle paylaşmak isterseniz

Sosyal medya aracılığı ile bizlere ulaşabilirsiniz.

www.facebook.com/kadinveorgu

www.twitter.com/kadinveorgu