Bu Cihaz Ölüme Davetiye Çıkartıyor

Paylaş
 

Bu Cihaz Ölüme Davetiye Çıkartıyor

Ölümünüz bu cihazlardan olmasın!

Diyabet hastalığının takibinde büyük önem taşıyan şeker ölçüm cihazları kandaki şeker oranını yanlış ölçüyor. Bu büyük hata nedeniyle hastalar ölümle yüz yüze geliyor.

Diyabet hastalığının takibinde büyük önem taşıyan şeker ölçüm cihazlarında yaşanan sorunlar, Türkiye’deki 10 milyon diyabet hastasının hayatını tehdit ediyor. SGK’nın geri ödeme listesinde bulunan Uzak Doğu menşeli bazı markalara ait cihazlar, kandaki şeker oranını yanlış ölçüyor. Bu büyük hata nedeniyle hastalar ölümle yüz yüze geliyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK), 10 Ocak 2011 tarih ve 2011/5 sayılı genelgesi, diyabet hastaları için hayati önem taşıyan şeker ölçüm çubuklarıyla ilgili ciddi sıkıntılar olmuştu. Sağlık Bakanlığı’nın girişimiyle 1 Mart 2011 itibarıyla bir sistem değişikliğine gidildi. Bu kapsamda, piyasada bulunan şeker ölçüm  cihazları için performans değerlendirme testi uygulanmış ve 35 cihaz bu testi geçmişti.

Şu anda piyasada bulunan 70 cihazın 49’u Uzak Doğu menşeli. İşin en ürkütücü tarafı, bu cihazların yanlış ölçümler yaparak diyabet hastalarının hayatını tehdit etmesi.

SGK’nın geri ödeme kapsamında listesine aldığı bu markalar, üretildiği ülkede bile bulunmuyor. Yani Türkiye’de satılan Tayvan malı bir şeker ölçüm cihazı, Tayvan’da yok!

Sağlık Bakanlığı’nın bu konuda da hassas davranıp güvenilir olmayan cihazları açıklamasını isteyen Diyabetle Yaşam Derneği Kurucu Başkanı ve Türkiye’nin en sağlıklı ikinci TİP 1 diyabet hastası Fahriye Hoşver de “Sağlık Bakanlığı sağlıksız bulduğu gıda ve kozmetik ürünlerini açıkladığı gibi güvenli olmayan cihazları da açıklasın” dedi.

 

Bu Cihaz Ölüme Davetiye Çıkartıyor, Ölümünüz bu cihazlardan olmasın, diyabet hastaları dikkat, nasıl diyabet hastası olduğumu anlarım, diyabet hastasımıyım