Kadın ve Örgü
Bir dokunuşla suyu buza çevirmek

Bir dokunuşla suyu buza çevirmek

Bir dokunuşla suyu buza çevirmek

Sihir değil, illüzyon değil. Bir dokunuşla suyu buza çevirmek mümkün

Fizik kurallarından faydalanarak ‘mucizeler’ yaratmak mümkün. 2 saat 45 dakika boyunca derin dondurucuda bekletilen tam donmamış su şişesine uygulanan tek bir darbeyle bütün şişeyi saniyeler içinde buza çevirmek çocuk oyuncağı!

 

Unutmadan Söyleyelim Suyun Saflaştırılmış olması lazım . Yani bizim evlerimizdeki su ile bu illüzyon olmaz.

Bu deneyi yapmak ve olanlara gözlerinizle şahit olmak istiyorsanız Saf Ütü suyunu derin donduruca 2 saat 45 dakka bekletip 1 saniyede suyu buza çevirebilirsiniz.

Bizleri sosyal medyada www.facebook.com/kadinveorgu  

yada www.twitter.com/kadinveorgu takip etmeyi unutmayın

Su nedir ve kaç derecede donar

Suyun basit fakat çevre açısından son derece önemli bir özelliği de suyun sıvı hali üzerinde batmadan yüzebilen, suyun katı hali olan buzdur. Bu katı faz, (sadece düşük sıcaklıklarda oluşabilen) hidrojen bağları arasındaki geometriden dolayı, sıvı haldeki su kadar yoğun değildir. Hemen hemen tüm diğer maddeler için, katı form sıvı formdan daha yoğundur. Standart atmosferik basınçtaki taze su, en yoğun halini 3.98 °C’de alır ve aşağı hareket eder, daha fazla soğuması halinde yoğunluğu azalır ve yukarı doğru yükselir. Bu dönüşüm, derindeki suyun, derinde olmayan sudan daha sıcak kalmasına sebep olur, bu yüzden suyun büyük miktardaki alt bölümü 4 °C civarında sabit kalırken, buz öncelikle yüzeyde oluşmaya başlar ve daha sonra aşağı yayılır. Bu etkiden dolayı, göllerin yüzeyi buz ile kaplanır. Hemen hemen tüm diğer kimyasal maddelerin katı halleri, sıvı haline göre yoğun olduğundan dipten yukarı donmaya başlarlar.

Suyun hacmi, bilinen tüm sıvıların aksine, belirli bir sıcaklığa (+4 °C’ye) düşene kadar azalır, daha sonra tekrar artmaya başlar. Donduğunda ise hacmi sıvı hale göre daha fazladır. Bu nedenle suyun katı hali, sıvı halinden daha hafiftir. Bu yüzden buz, suyun dibine batmayıp su üstünde yüzer. Suyun bu özelliği yaşamın kış aylarında ya da her zaman soğuk olan bölgelerde sudaki yaşamın devam etmesine olanak tanır. Deniz, nehir ve göllerin üst kısmı donar, buz üst kısımda kaldığı için su içindeki canlılar yaşamlarını sürdürmeye devam edebilirler.

İletişim ve Reklam adresi reklam@kadinveorgu.com