Bebeklere Yiyecekleri Verirken Karıştırmayın

Paylaş
 

Bebeklere Yiyecekleri Verirken Karıştırmayın

Bebeğinizin tat alma ve besinleri ayırt etmesini istiyorsanız ve bu besin-tat ilişkisini kurabilmesini sağlamak için bunlara dikkat edin.

Diyetisyen Kibar Gültekin Kurt, bebeklere yiyecek verileceği zaman ayrı ayrı yedirilmesi gerektiğini söyledi.

Besin-Tat ilişkisi gelişmesi damak tatlarının oluşması için bebeklerin yiyecekleri tek tek yemesi gerektiğini ek besinlerden günde sadece 1 tanesi verilmesi gerektiğini söyledi.

Ayrıca 7 aylık olmadan ek besinlere geçilmemesi gerektiğini bal yedirilmemesi gerektiğini söyleyen Diyetisyen Kibar;

ilk besinler arasında yoğurt ve meyve suyunun olmazsa olmaz  gıda olduğunu söyledi. Bebekler açken tatlı kasığı kadar ve başka bir gıda ile karıştırılmadan verilmeli. Kurt, Bebeklerin beslenmesinde ilk önce yapılması gereken bebeğin besinin tadını tanıması, sevmesi acısından tek tek verilmesinin altını çizdi.

Annelerin en çok yaptığı yanlışlardan biri de kahvaltıdaki besinleri karıştırarak vermek. Bebeklere de birere yetişkin gibi yemekleri sırası ile vermek en doğru beslenme şeklidir dedi. Ama buna rağmen bebekler besinleri tek başına yemiyorsa tadları birbirleriyle uyumlu besinleri bir arada vererek bebeği yemesi gereken gıdadan mahrum etmemek sağlanabilir. 7 aylığa kadar hiçbir besin anne sütünün yerini tutamaz. Ayrıca yedi aylıktan sonra verilen ek gıdalar kontrollü bir şekilde verilmeli alerjen reaksiyon alınıp alınmadığı kontrol edilmedi.

Eğer bundan önce besinleri karıştırarak veriyorsanız bu durumu bir anda kesmeyin.  Yavaş yavaş besinleri birbirinden ayırın ve bu yavaş süreç sonucunda besinleri tek tek vermeye başlayın. Bebekleriniz besinlerin gerçek tatlarını tanısın.

Bebeklere verilen besinlerin hafif pütürlü verilmesi önerilenler arasında çünkü sürekli akışkan gıda tüketen çocuk, pütürlü gıda aldığında yadırgayıp besini reddedebilir. Bu sayede beslenme bozuklukları oluşabilir.

Annelerin en büyük yaptığı hata da pekmez ile yoğurdu karıştırmak. Demir ve Kalsiyum barındıran bu iki farklı gıda kesinlikle birbiri ile karıştırıp verilmemeli. Demir ve kalsiyum emilirken birbiriyle yarış halindedirler ve bu iki gıda beraber alındığında emilim olumsuz etkilenmektedir. Ayrı ayrı verilerek emilim homojen ve sorunsuz olacaktır.

Sütle Pekmezde Yoğurtla Pekmez gibi aynı şekilde beraber verilmemesi gereken gıdalardan.

Ayrıca bebeklere 1 yaşına gelmeden bal verilmemeli !

Bununla ilgili haberimiz.

http://www.kadinveorgu.com/cocuklara-0-1-yas-arasi-bal-yedirmeyin/

 

Beslenmede  4 besin gurubu bir arada alınması gerekmektedir

Bunlar

*süt ve yoğurt,

*sebze ve meyve,

*tahıl ile

*et 

Bu gıdalar sofrada bir arada bulunması gerekmektedir .

 

 

Bebeklere Yiyecekleri Verirken Karıştırmayın, bebekler beslenme, bebeğime ne yedirmeliyim, bebek bal yermi, bebek yoğurt pekmez süt, bebeğim ne yemeli, bebeğim nasıl beslenmeli, bebeğim kaç yaşında ek gıdalara başlamalı, bebekler kaç yaşında anne sütünü bırakır, anne sütü ne zamana kadar verilmeli, anne sütü faydaları, bebeklerde gıda zehirlenmesi