Bebeklerde ve Çocuklarda Grip Tedavisi

Paylaş
 

Bebeklerde ve Çocuklarda Grip Tedavisi

Hava sıcaklığının düşmesi ve mevsimsel değişiklikler nezle ve soğuk algınlığı vakalarının artışına sebep olur. Bunun sebebi, yaz aylarında görülmeyen virüslerin havaların soğumasıyla birlikte aktifleşmesidir.

Özellikle 0-6 yaş arası çocukların bu virüslere karşı daha gelişmemiş bağışıklıkları bu oluşan virüslere karşı savunmasız kalmaktadır.

Bebeklerde Grip Belirtileri Nelerdir ?

Bebek üşütüp grip olursa kesinlikle telaş yapmayın. Gribin bilinen bir tedavisi yoktur. Grip hastalığı bulaşıcı bir özellik taşır. O nedenle yeni doğan bebeklerde sık sık grip belirtileri incelenmeli ve bebeğinizi gözetlemelisiniz.

Peki Nedir Bu Grip Belirtileri

Bebeklerde grip, genelde bebeklerde soğuk algınlığı ve bebeklerde üşütme ile karıştırılmaktadır. Soğuk algınlığı ve üşütme, farklı etkenlerden oluşabilirken, gribin tek etkeni grip virüsüdür.

*37 derece ve üstü ani ateş basması görülüyorsa

*Bebek huzursuz ve sancılı ise

*Kucağınıza aldığınızda ağlıyor ve adaleleri kasları ağrıyorsa

*Bebeklerde baş ağrısı var ise

*Bebeklerde kuru öksürük gözleniyorsa ( Özellikle bu durumda öksürük kesici ilaclar ve şuruplar verilmemelidir.

*Bebeklerde burun akıntısı görülüyorsa

*Ve bu yukarıdaki maddelerin en az 2 tanesi 4-5 gündür var ise bu durumda bebeğiniz gribe yakalanmış demektir.

Bu durumda yapılmaması gereken tek bir şey vardır Antibiyotik vermemektir!

Antibiyotikler bakteriyel enfeksiyonlara iyi gelir. Grip ise virüstür. Antibiyorikler virüs mikrobuna etki edemezler. Hatta vucudun virüsler için oluşturduğu yararlı savaşcıl hücreleri öldürürler.

Sağlık Bakanlığı tarafından da önerilen en etkili gripten korunma yöntemi, bebeklerinize 6 ile 18 aylıkken grip aşısı yaptırmaktır. Özellikle grip bağışıklığının güçlenmesi 6 ay ve 5 yaş arasındaki bebekler ve çocuklar için önemlidir. 18 yaşına kadar grip aşısı yaptırmanız bebeğiniz ve çocuğunuzun grip hastalıklarına karşı bağışıklık geliştirmesine yardımcı olur.

0 ile 5 yaş arası çocuklar ile aynı evde yaşayan ebeveyn ve yakınlarının da grip aşısı olması gerekmektedir. Bu sayede grip salgının bebekleri etkilemesinin de önüne geçmiş olunur.

0-3 aylık bebeklerde 38 dereceden daha yüksek olan ateş, 3-6 aylıklarda 38.5 derece ateş, 6 aylıktan büyük olan bebeklerde ise 39.5 dereceden yüksek olan ateş grip belirtisidir.

Bebeğiniz gripli iken kulak veya baş ağrısı çeker ve yüzü solgundur.Bu nedenle bazı bebeklerde grip hastalığı akabinde akciğer iltihabı orta veya sinüzit görülebilir. Bebeğinizin öksürüğü 1 haftadan fazla süre devam ediyor ve şiddetleniyor sa bu durumda grip tedavisi için bolca sıvı içirin ve dinlenmesine dikkat edin. Evet bebekler  hastayken çok yemek yemeyecek huzursuzlanacak ve ağlayacaktır. Bu durumda ufak ufak ama devamlı şekilde süt veya mamaya geçmişse mama yediriniz.

Bebeklerinizin ellerini sürekli temiz tutun bolca yıkamaya özen gösterin.

Bebeğinizi özellikle kış aylarında binlerce insanın akın ettiği alışveriş merkezlerine düğün salonlarına yada kapalı temiz hava almayan mekanlara götürmeyiniz.

 

*Çocuğun beslenmesiyle hastalık arasında bir ilişki var mı?
Beslenme eksikliği olan çocuklarda bağışıklık sistemi yetersizdir. Bu kesin bir durumdur. Dengeli beslenmek; protein, karbonhidrat ve yağdan belli oranlarda alınması demektir. Ayrıca vitaminden zengin, bol sebze ve meyve ile takviye gerekir. Özellikle A vitamini enfeksiyonlardan korunmada, mukoza ve dış yüzeylerin korunmasında çok önemlidir. D vitamininin de ayrı bir önemi vardır; bunu sadece ağızdan almak yeterli değildir. Çocuğun kış aylarında bile mutlaka en az bir saat güneşte gezdirilmesi gerekir. C vitamini enfeksiyonlarla ilgisi en çok araştırılmış ve etkisi kanıtlanmış vitamin türüdür;  E vitamini de aynı şekilde… Bazı mineralleri de unutmamak gerekir. Örneğin; demir ya da çinko eksikliğinde enfeksiyonlara yatkınlık artar.
En büyük hata; kış geldiğinde hastalanmamak için portakal suyu içilmesidir. Bunun hiçbir yararının olmadığı çalışmalarla kanıtlanmıştır. C vitaminini günde 8 gram kadar almak gerekir. Bu çok miktarda portakal demektir. Oysa bir insanın o kadar portakal tüketmesi mümkün değildir. Ayrıca fazla miktarda C vitamini başka istenmeyen etkilere; örneğin taş oluşumuna sebep olabilir.
Hasta çocukları okula göndermeyin…
Virüsler vücuda damlacık dediğimiz bir yolla girer. Hasta kişi öksürürken, konuşurken, hapşırırken, etrafa nefesiyle partiküller içinde görülmeyen virüs saçar. Havada bir süre canlı kalan virüsler o ortamda nefes alıp veren insanların solunum yolluyla vücuda girer. Veya öksürürken elimizi ağzıma götürdüğümüzde virüs bulaşır. Yüzeye dokunmak, kalemi tutmak virüsün bulaşmasına sebep olur.
Özellikle kritik dönem olan ilk 1- 4 günlük süreç, yani hastalandıktan sonra ilk 2-3 gün, içinde çok yüksek oranda bulaştırma durumu söz konusudur. Bu nedenle hasta kişilerin evlerinde kalmaları, en azından bir gün istirahat etmeleridir çok önemlidir.
Yetişkin kişi işe gittiğinde enerjisini başka şeylere harcayacaktır. Halbuki evde istirahat edildiğinde bütün enerji hastalıkla savaşmaya ayrılır. Bu da enfeksiyonun daha kolay alt edilmesini sağlayacaktır.
Çocukların da en azından bir gün okula gönderilmemesi gerekir. Nezle ve soğuk algınlığındaki ateş halsizlik yapar. Bir gün evde kaldığı takdirde hem kendisi hastalığı daha çabuk atlatır, hem de etrafındakilere bulaştırmaz.

Bebeklerde ve Çocuklarda Grip Tedavisi, bebeklerde grip nasıl geçer, bebeklerde nezle nasıl geçer, bebeklerde soğuk algınlığı nasıl geçer, bebeklerde yüksek ateş, bebeklerde öksürük, çocuklarda nezle grip soğuk algınlığı, çocuklarda grip tedavisi, çocuklarda grip nasıl geçer, çocuklarda grip için ne iyi gelir, bebek hastalıkları, bebek nezlesi, bebek gribi,bebeğim grip oldu