Bebeklerde İsilik Nasıl Geçer

Paylaş
 

Özellikle yaz aylarında kendini gösteren , ter kanallarının tıkanması sonucu ortaya çıkmaktadır. Vücutta ki küçük kabarcıklara neden olan vaka, gözeneklerin tıkanması sonucu oluşan deri döküntülerinden biridir. Genellikle çocuklarda rastlanan bu hastalık, iki çeşit olarak karsımıza çıkar. Bunlardan biri; küçük su baloncukları seklinde oluşur.

İsilik nedir? Bebeklerde isilik nedenleri ve belirtileri nelerdir? İsilik bebekler nasıl tedavi edilir?

Anneyseniz, bebeğiniz varsa ve yaz mevsimi gelip çatmışsa güneş ve sıcak size Akdeniz, Ege sahillerinden ziyade miniğinizin cildinde patlak verme ihtimali bulunan isilliği çağrıştırır. Bebekleri de anneleri de perişan eden bu hastalık özellikle Haziran, Temmuz, Ağustos aylarında sıcağa ve terlemeye bağlı gelişir. Ter bezlerinin tıkanması sonucunda oluşur; deride hafif kabarık ve pembe bir görüntü oluşturur. Minik yavruların derisinde kaşıntıya sebep olan bu yaz hastalığı kaşınma sonucunda tahribat oluştuğu takdirde enfeksiyon riski taşıyor.

Ne yapmalı?
Böyle bir durumla karşılaştığınızda – ki çok olası – ilk yapmanız gereken bebeğinizin cildinin hava almasını sağlamak. Onu mümkün olduğunca serin yerlerde tutarak rahatlamasını sağlayın. Sık banyo yaptırmanız, terden ve nemden koruyacak; kaşıntıyı geçirecektir.

Bebeğiniz isilik olduysa bezini değiştirme konusunda normalden daha hassas olmalısınız; altı ıslak kalmamalı. Bunun yanı sıra kilotunun lastiği çok sıkı olmamalı, naylon kilotlar da onu rahatsız edecek, isiliği tetikleyecektir. Aksine; pamuklu giysiler giydirin.

İnce giysiler giydirip sık sık ılık suya sokarak bebeğinizin hafiflemesini sağlayabilirsiniz.

Suya sokamıyorsanız isilikli bölgeye ıslak havluyla kompres yapmak da çözüm olabilir.

Banyodan sonra havluyla kurulamak yerine kendi kendine kurumasını beklemek etkili olabilir.

Bebeklerde isilik daha ziyade kıyafetlerin sıktığı ya da derinin katlandığı karın, boyun, kalça ve kasıklarda görülüyor; o nedenle sıcak ve nemin arttığı zamanlar bu bölgeleri gözlemleyip cildinin nefes almasını sağlayın. Bu anlamda krem ve merhem sürmek rahatlatmak yerine tetikleyici nemin dışarı çıkmasını önleyebileceğinden olabilir.

Bebeklerde İsilik Nasıl Geçer İsiliğin Tedavisi:

 İsilik herhangi bir tıbbi müdahaleye gerek kalmadan kendiliğinden bir kaç güne gecen bir hastalıktır. Vücutta yanma olursa serinletici losyonlar veya kremler kullanılabilir. Tabi ki de bunları hekim kontrolünde kullanılması sağlıklı olur. En doğal tedavi yöntemi temiz deniz suyudur. Fakat bebeklerde dikkat edilmesi gereken husus asılarının tam olmalarıdır ki deniz suyundan başka hastalıklara sebebiyet vermesin.