Kadın ve Örgü
Bebek Diş Çıkarıyorsa Anne Baba Ne Yapmalıdır?

Bebek Diş Çıkarıyorsa Anne Baba Ne Yapmalıdır?

Bebek Diş Çıkarıyorsa Anne Baba Ne Yapmalıdır?

Diş çıkarma dönemine giren bebeklere ne yapılır?

Eğer bebeğinizin dişleri çıkmaya başlamışsa ve bundan dolayı bazı huzursuzluklar yaşıyorsa, o zaman mutlaka burada yer alan önerileri yapın!

Öncelikle bebeğin diş çıkardığından emin olmak gerekir. Bunun için de diş çıkarmanın belirtileri ve genel işaretleri üzerinde durmak lazım.

Bebeğinizin diş çıkardığını gösteren belirtiler:

Oyuncak ve parmaklarını sürekli ağzına götürüyorsa,
Ateşi varsa,
Normalden daha fazla salyası akıyorsa,

Uyumakta zorluk yaşıyorsa,
Diş etleri kırmızıysa veya şişkinse,
İştahsızsa,
Hafif ishalse,
Yanaklarında veya çenesinde kızarıklık varsa bebeğiniz diş çıkarıyor olabilir.

Diş çıkaran bebek için neler yapılabilir?

Elinizi iyice yıkayın ve hafifçe damaklarına masaj yapın.

Temiz bir bezi ıslatıp buzdolabına koyun. Soğuduktan sonra çiğnemesi için eline verin. Soğuk şişkinlik ve Ağrısına iyi gelecektir.

2 yemek kaşığı zeytinyağı ve 1 damla karanfil yağını damaklarına hafifçe masaj yaparak sürebilirsiniz. Karanfil yağı doğal ağrı kesici özelliğe sahiptir. Ancak asla zeytinyağıan karıştırmadan ve 1 damladan fazla kullanmayın.

Bebeğinizin diş çıkardığından şüphelendiğinizde mutlaka doktorunuza başvurun.

Dişler Çıkarken Neler Olur?

Diş çıkarma belirtileri dişlerin kendisinden iki-üç ay önce ortaya çıkabilir. Bu semptomlar çocuktan çocuğa değişir ve aslında bunların neler oldukları ve ne kadar ağrı verdikleri konusundaki görüşler de doktordan doktora değişmektedir. Ancak genellikle diş çıkaran bir bebeğin şu tecrübeleri yaşayabileceği kabul edilmektedir.

Dişler Çıkarken Ne Yapmalı?

Onlarca denenmiş tedavi yöntemi vardır. Bazıları işe yarar , bazıları yaramaz. Aşağıdakilerden bazılarını siz de deneyebilirsiniz.

  • Çiğneyecek Bir Şeyler Vermek: Burada besin değerinden çok dişetlerindeki basıncı rahatlatmak amaçlanmaktadır. Bu nedenle de çiğnenen şey soğuk olursa yararı artar. Dondurulmuş çörek, soğuk bir muz, veya havuç, bir tülbente sarılmış buz parçası, lastik bir diş halkası. Bebeğinize çiğnemesi için ne verirseniz verin mutlaka yanında bulunun ve oturur pozisyonda olmasını sağlayın.
  • Dişlerini Kaşıyabileceği Şeyler: Bazı bebekler başlangıçtaki acı nedeniyle itiraz edebilir. Fakat bir süre sonra acı yerini rahatlamaya bırakır.
  • Soğuk İçecekler: Bebeğinize bir biberon soğuk su verin. Biberonu reddederse bardakla vermeye çalışın. Bu sayede bebeğinizin su ihtiyacını da karşılamış olur ve ishal veya artmış salyayla kaybettiği sıvıyı yerine koyarsınız.
  • Soğuk Yiyecekler: Buzdolabında soğutulmuş şeftali püresi, elma püresi, yoğurt, bebeğinize oda ısısındaki yiyeceklerden daha çekici gelebilir.
  • Ağrıyı Azaltacak Bir Şeyler: Başka hiç bir şey işe yaramazsa parasetamol işinizi kolaylaştıracaktır. Doz ayarlaması için doktorunuza danışın. Doktorunuz önermediği sürece bebeğinizin dişetlerine başka bir şey sürmeyin. Bunun içine alkollü içecekler de dahildir.

 

bu habere Bebek Diş Çıkarıyorsa Anne Baba Ne Yapmalıdır?, bebeklerde diş çıkarma hastalıkları, bebeklerde diş çıkarırken sıkca sorular, bebeklerde diş çıkarma bilmemiz gerekenler   kelimelerini aratarak ulaşabilirsiniz.

İletişim ve Reklam adresi reklam@kadinveorgu.com