Bebek Burun Temizliği

Paylaş
 

Bebek Burun Temizliği

Bebeklerin burunları çok hassastır. En hassas kokuları alırlar. Bununla beraber mikroplara karşı da çok hassas olan bünyeleri yüzünden çok çabuk hastalanırlar. Burunları tıkanır ateşleri çıkar iştahları kaçar. Yemek yemek istemezler ,uyumazlar ağlarlar…

Bu yüzden hasta olduklarında ekstra ilgilenmek gerekir.

Öncelikle tıkalı olan burunlarını açıp rahat nefes almalarını sağlamalıyız.

Sinüs boşlukları göz çukurunun arkasında bulunan ve mukoza sıvısı ile dolu olan bölgedir.

Hastalıklarda bu bölge dolarak burun tıkanıklığına yol açar.

Bu yüzden bu sinüs boşluklarını boşaltmamız gerekir. Piyasada bir çok ürün bulunmakta . Fiyatları 25 tl ile 100 tl arasında değişen bu ürünlere alternatif pratik bir çözüm yolu göstereceğiz. Eczanelerden cok ucuz bir fiyata temin edebileceğiniz şırınga vasıtasıyla çocuğunuzun burun tıkanıklığını açabilirsiniz.

Videoyu buradan izleyebilirsiniz.

İlk Yıl Bebekte Burun Kanallarının Açık Olması Neden Önemli?

Burun içi hava yolu, yeni doğan bebeklerde ve çocuklarda yetişkinlere nazaran dardır. Bu yüzden burada oluşan herhangi bir problem, bebekte ciddi sıkıntılara yol açabilir. Burun solunumu yani nazal solunum, özellikle ilk aylarda ağızdan solunum içgüdüsü bulunmayan bebekler için hayati önem taşır. Emmenin devamlılığı için, meme ağızdayken bebeğin nefes alış verişini burundan sağlaması gerekir. Burun tıkanıklığı, bebeğin emmesini de büyük ölçüde engeller. Burun aynı zamanda havanın nemlendirilmesi, ısıtılması, temizlenmesi, basıncının ve akış hızının düzenlenmesi, koku alma ve orta kulağın havalandırılması fonksiyonlarına da sahiptir. Burnun tıkalı olduğu tarafta, akciğer solunum kapasitesi de düşük olur.

Bebekler Sümkürebilir mi?

Bebekler sümküremez ve burunlarını temizleyemezler.  Sümkürme sonradan öğrenilen bir harekettir. Sümkürme eylemini gerçekleştirmek için çocuğun solunum kaslarını kontrol etmeyi öğrenmiş olması gerekir. Bu sebeple yeni doğan ve bebeklerin yaptığı çoğu eylem refleks şeklindedir. Bu koordinasyon en erken 2 yaşında, çoğunlukla da 2,5-3 yaş arasında kazanılır. Bir çocuğun sümkürme yetisini kazanabilmesinde aile ve çevresel faktörler de etkili olur. Çocuklar bu davranışı genellikle ebeveynlerini örnek alarak öğrenirler.

 

 

Ayrıca Diğer Haberlerimiz

Bebeklerde ve Çocuklarda Grip Tedavisi

.

Bebeklere Yiyecekleri Verirken Karıştırmayın

.

Bebek Diş Çıkarıyorsa Anne Baba Ne Yapmalıdır?

.

Bebeklere Yasak Gıdalar

.

 

şırıngayla burun temizleme, bebek burun temizliği, bebek burun temizlemek, bebeklerde burun tıkanıklığı, tıkalı burun nasıl temizlenir, bebek şırınga ile burun temizlemek zararlımı