Bebeğinize Musluk Suyu İçirin

Paylaş
 

Bebeğinize Musluk Suyu İçirin

Geleceğimizin teminatı olan bebeklerimizin sağlığı hususunda uzmanlardan her gün yeni bir açıklama geliyor.

Geleceğimizin teminatı olan bebeklerimizin sağlığı hususunda uzmanlardan her gün yeni bir açıklama geliyor.

Çukurova Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Yüceer, bebeklere hazır su değil, musluk suyu içirilmesini önerdi.

Prof. Dr. Yüceer, “Şebeke suyu tamamen güvenilir. Kalsiyum ihtiyacı olanlara hazır su içirilmemesini öneriyoruz. Sürekli hazır su tüketiyorsa da çocuğunuza peynir, yumurta gibi kalsiyum mineral vermeniz, yaşlılara da eczanelerden kalsiyum tabletler almanız gerekiyor” iddiasında bulundu.

Prof. Dr. Yüceer, “Büyükşehirlerde denetimli verilen şebeke sularında mineraller yüksek oranda bulunuyor. Ama buna rağmen toplumda halen, hazır su mu yoksa musluk suyu mu tüketilmeli konusuyla ilgili çeşitli görüşler bulunuyor. Öncelikle şunu rahatlıkla belirtmem gerekirse, Adana’daki şebeke suları tamamen güvenilir. Bu da göz önüne alındığında kalsiyuma daha fazla gereksinim duyan bebekler ve yaşlılar hazır su yerine musluk suyu tüketmeli. Eğer sürekli hazır su tüketiliyorsa da çocuğunuza peynir yumurta gibi kalsiyum mineral, yaşlılara da eczanelerden kalsiyum tabletler almanız gerekiyor. Musluktan doldurur doldurmaz içmek yerine, içerisindeki serbest klorun terk edip çıkması için, sürahide şişede ya da bardağımızda en az 5-10 dakika suyu dinlendirmemiz doğru olacaktır” şeklinde konuştu.

musluk suyu içilir mi, hangi illerde musluk suyu içilir, hangi ilçelerde musluk suyu içilir, sular kesiliyor, sular kireçli mi