Bebeğiniz İçin Harika Besin

Bebeğiniz İçin Harika Besin.Piyasada bebeğiniz için bir sürü besin bulabilirsiniz.Ama Bebeğiniz İçin Harika Besin kaynağı hiç şüphesiz anne sütü.Modern zamanın verdiği vahamet maalesef bir çoğumuzu yanlışa düşüre biliyor.

bebeğiniz-için-harika-besin-

Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Hamza Yazgan; anne sütü ile beslenen bebeklerde, bebek ölümlerinin azaldığını belirtiyor. “Anne sütüyle beslenen bebeklerin, iyi beslenmiş olmalarının yanı sıra ruhsal doyuma ulaşmış olmaları, bağırsak, solunum ve idrar yolu enfeksiyonlarından korunduğu gibi, damar sertliği, kansızlık, alerji, bazı vitamin eksiklikleri, şişmanlık, lenfoma gibi bazı kanser türlerinden de korunduğu yapılan çalışmalarda gösterilmiştir.” dedi.

Anne Sütü Bu Hastalıklardan Koruyor!

Doç. Dr. Hamza Yazgan: “Anne sütü alan bebeklerin daha erken yürüdükleri, IQ düzeylerinin daha yüksek olduğu, aşılamalara daha iyi cevap verdiği, diş sağlığı, çene sağlığı ve kalp sağlığı üzerinde olumlu etkileri olduğu bilinmektedir. Ayrıca ülseratif kolit, çölyak, diyabet, atopik hastalıklar ve multiplskleroz gibi bazı hastalıklar anne sütü alan bebeklerde daha az görülmektedir.” şeklinde bilgi verdi.

bebeğiniz-için-harika-besin-2

Emzirme Anneye de Fayda Sağlıyor

Doğumdan sonra hemen emziren annelerde doğum sonu kanama riski azalır. Salgılanan oksitosin hamilelik esnasında değişime uğrayan organların eski haline gelmesini hızlandırır. Emzirme süresinin uzunluğu ile ilişkili olarak yumurtalık ve meme kanseri riski de azalmaktadır. Emzirme hormonal değişikliklere ve beyinde bazı maddelerin salınımı ile anne ve bebekte ruhsal rahatlığa neden olmaktadır. Emzirme doğum aralarının uzanmasına ve doğurganlık hızının azalmasına katkı sağlar. Doğum aralarının uzaması anne ve bebek sağlığını olumlu olarak etkiler. Sonuç itibariyle bebekler ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmeli, ek gıdalara başlandıktan sonra 1-2 yaşına kadar anne sütüne devam etmelidir.