Aşırı Yeşil Çay Tüketimi Kilo Aldırabilir

Paylaş
 

Aşırı Yeşil Çay Tüketimi Kilo Aldırabilir

Son zamanlarda sağlıklı yaşam ve kilo verme konusunda yeşil çay yeni formül olma yolunda emin adımlarla ilerliyor(du).

Bu ilerleyişin en önemli sebebi olan yeşil çayın kilo vermeye etkisi duyuldukça aşırıya kaçan birçok insan ortaya çıktı ve artık “günde 5 bardak yeşil çay içiyorum” örnekleri çoğalmaya başladı.

Son araştırmalar ise aşırı yeşil çay tüketimi hakkında önemli bulgular edinmemize sebep oldu.

Bu bulguları uzun zamandır takip ediyordum ve artık paylaşmaya hazırım. Başlıyoruz!

Tiroid hormonlarının önemi

Yeşil çay yazısında tiroid hormonunun ne işi var diye sorabilirsiniz. Merak etmeyin, çok önemli bir bağlantı mevcut. Sadece kısa birkaç bilgi. Göz atmanızı tavsiye ediyorum.

Tiroid hormonları vücut üzerinde hayati ve önemli etkilere sahip. Bu özelliklerden en önemli iki tanesi ise metabolik hızın düzenlenmesi ve büyümenin optimize edilmesi olarak sıralanabilir.

Bütün insanlarda metabolizma hızının arttırılması yani hücre düzeyinde enerji harcanmasının arttırılmasında kilit rol oynayan tiroid hormonları ayrıca büyüme dönemindeki çocuklarda büyümenin devam ettirilmesinde oldukça önemli.

Tiroid hormonlarının büyüme ve metabolizma hızına etkileri o kadar önemli ki tiroid hormon düzeyleri az olan insanlarda hızla kilo alma gerçekleşirken, çocuklarda büyüme ve gelişmenin durması kaçınılmaz.

Yeşil çay ve tiroid hormonları

Tiroid hormonlarının kilo verme konusunda ne kadar önemli olduğunu yukarıda kısaca anlatmaya çalıştım.

Peki yeşil çay tiroid hormonlarını nasıl etkiliyor? sorusu aklınıza gelebilir. Gelin araştırmalar ile beraber inceleyelim.

İlk bulgu

Kilo verme ve yeşil çay konusundaki en önemli açıklamalardan biri 2013 yılında University College of Science & Technology’den geldi. Bu demeçte yeşil çayın anti-tiroid etkisinden bahsediliyordu.

kinci bulgu

İkinci bulgumuz Japonya’dan. Japonya’da yapılan bir araştırmada yeşil çay ekstresi verilen farelerin tiroid hormonlarının düştüğü (T3 ve T4) görüldü.

Araştırmanın devamında testosteron ve östrojen düşüşünün görülmesi ise tiroid hormonunun yanında yeşil çayın etken maddesinin testosteron ve östrojen üreten enzimleri bloke ettiğini düşünmemize sebep oldu.

Son bulgu

Son bulgu aslında en değerli araştırmamız. Araştırma 2015 yılında fareler üzerinde yapılıyor. 30 fare araştırmaya alınıyor ve 6’şar farelik 5 gruba ayrılıyor.

İlk grup kontrol grubu, ikinci grup %5 gm (etken madde içeren) yeşil çay (yaklaşık 1 litre yeşil çaya denk geliyor), üçüncü grup PTU tedavisi, dördüncü grup kafein ve son grup ise florid alıyor.

Sonuç olarak

Yeşil çay hem lezzeti hemde sağlıklı etkilerinin yanında aşırı dozlarda ondan beklenilen amaçların dışında etki gösterebiliyor. Dikkatli olmak ve kararında tüketmek bütün besinler için olduğu gibi yeşil çay için de geçerli.

Ayrıca tiroid hormonlarının azalması çocuklarda büyüme ve gelişmeyi engelleyebilir. Bu sebeple çocukların yeşil çay tüketimine iki kat dikkat etmeli ve ergenlik sürecinde kilo vermeye çalışan gençlerin aşırı tüketimine izin verilmemeli.

Paracelsus’un bu konu hakkında söylediği harika bir söz ile yazıyı bitirmek istiyorum.

“Her şey zehirdir ve hicbir şey zehirsiz degildir. Yalniz dozunda alinan şeyler, zehir olmaktan çıkar.”

 

Aşırı Yeşil Çay Tüketimi Kilo Aldırabilir, yeşil çay kilo vermek, kilo vermek için yeşil çay, yeşil çay kilo verdirir mi, kilo vermek için yeşil çay içmelimiyim, kilo vermek için bitkisel çay karışımı