Annede Bu Hastalık Varsa

Paylaş
 

Annede Bu Hastalık Varsa

Annenin yaşadığı migren ağrısı kronikse, çocuğun okul başarısını etkilediği gözlendi.

Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necdet Karlı, kronik migrenli annelerin ağrıya bağlı olarak tahammülsüz, saldırgan, sinirli, iletişimi zor ve kopuk bir duruma geldiğine dikkat çekiyor. Bu vaziyetin anne ve çocuk iletişimini hayli azaltarak zorlaştırdığına vurgu yapıyor.

Hasta bir anne ile büyüyen tüm çocuklar yetişkinliğinde, psikolojik problemlerle, kişilik ve durum bozukluğu ile karşı karşıya kalıyor.

Çocuklarda gözlenen bazı durumlar;

– Sosyal ilişki aksıyor

– Sevgi yoksunluğu yaşanıyor

– Suçluluk hissi oluşuyor

– Her defasında kaygı artıyor

Hamilelikte, doğumda ya da doğum sonrası süreçte anneden geçen bazı hastalıklar…

Hamilelikte, doğumda ya da doğum sonrası süreçte anneden geçen bazı hastalıklar, bebeğin yaşamını tehdit ediyor. Olası riskleri en aza indirmek için annenin gerekli testleri ihmal etmemesi gerekiyor

Memorial Şişli Hastanesi  Klinik Laboratuvarlar  Koordinatörü ve Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Kenan Keskin, alınacak önlemlerle, bebek ölümlerinin ya da önemli sağlık sorunlarına neden olabilecek hastalıkların önüne geçmenin mümkün olduğunu söylüyor.

İlk üç ayı çok önemli “Hamileliğin ilk üç ayı çok kritik bir dönem. Bu dönemde bebeğin  organları, fiziksel olarak bir tomurcuk şeklinde. Annenin hastalığının bebeğe bulaşması, bazen hamileliğin ilk aylarında bazen de doğuma yakın dönemde gerçekleşir. İlk üç ay içinde bebeğe geçen hastalıklar; ölü doğum, düşük ya da sakat doğumlara neden olabilir.

Kedi köpek besleyenler dikkat Kedi ve köpek kıllarından ya da dışkılarından bulaşabilen toksoplazma eğer anneden bebeğe ilk aylarda geçerse, sakat hatta ölü doğuma yol açabilir. Bu nedenle anne adaylarının bu dönemde hayvanlarla çok fazla temas etmemesinde fayda var.

Hamilelik sonlandırılabilir Rubella yani kızamıkçık, CMV   virüsü ve herpes de hamileliğin ilk üç ayında anneden bebeğe geçebilen ciddi hastalıklardan. Bulaşması durumunda; ölü ve sakat doğum, düşük, körlük, uzuv kayıpları, beyin hasarları görülebilir. Bebek doğumdan sonra yaşarsa, önemli sağlık sorunlarıyla karşı karşıya gelebilir. İlk üç ay içerisinde yapılan testlerde bu hastalıklara  rastlanırsa ileri tetkiklerle virüsün   bebeğe geçip geçmediği belirlenir.   Bebeğe bulaşmadıysa sorun olmaz ve takibine devam edilir. Ancak bebeğe bulaşmışsa ailenin de rızası alınarak hamilelik sonlandırılır. Bunların yanında; salmonella, tifo, histeria, tüberküloz, lime gibi; kalp hastalıkları ve nörolojik sorunlara neden olan enfeksiyon hastalıkları da hamileliğin ileri dönemlerinde anneden bebeğe geçebilir.

En tehlikelileri AIDS ve hepatitler
Hepatit B, C veya HIV gibi hastalıkların hamileliğin son aylarında, doğum sırasında ya da doğum sonrasında bulaşma riskleri var. Anneyle bebek arasındaki kan ve doku teması sırasında bu hastalıklar bulaşabilir. Ya da süt de bu bulaşmaya neden olabilir.

Hepatit B’li anne bebeğine süt veremez
Doku temasıyla bulaşabilen hastalıklar, genellikle süt yoluyla bebeğe geçer. O nedenle annede bilinen bir hastalık varsa ve bebek de annesinden bu hastalığı almadan sağlıklı bir şekilde doğmuşsa, annenin süt vermesi engellenmeli. Bazı durumlarda  hastalığın bebeğe bulaşmaması için koruyucu ilaç tedavisiyle emzirmeye izin verilir. Söz gelişi, HIV pozitif anneye koruyucu tedavi uygulanarak bebeğin süt emmesine olanak sağlanır. Hepatit B hastası annelerinse süt vermemesi tavsiye edilir.”

Bebekleri korumak için 

* Enfeksiyon hastalıklarından korunmanın en güvenli ve kolay yolu, aşılanmak.
* Hamilelik öncesi kızamıkçık aşısının yaptırılması şart. Kan tahliliyle kanda antikor yoksa kesinlikle aşı yaptırılmalı.
* Anne adayının tetanoz ve Hepatit B aşılarının yaptırılmış olması gerekir. Tüberküloza karşı aşılanma da önemli.
* Hamile bir kadının kedi ve köpek beslemesi, dövme yaptırması gibi ekstra risklerden uzak durması gerekir.

 

Annede Bu Hastalık Varsa, anneden bulaşan hastalıklar, akraba evliliği, genetik hastalıklar, hepatit anneden çocuğa bulaşırmı, anneden bulaşan hastalıklar, hamilelikte bulaşan hastalıklar, aids anneden bebeğe bulaşır mı, annede aids hastalığı varsa