Kadın ve Örgü
Adet döneminde denize girilir mi

Adet döneminde denize girilir mi

Adet döneminde spor yapılır mı, Adet döneminde denize girilir mi , Adet dönemi ile ilgili merak edilenler…

Kadınların adet dönemlerinde denize girmesinin sakıncalı olduğuna dair yaygın bir inancın olduğunu belirten Anadolu Sağlık Merkezi Kadın Sağlığı Bölümü’nden Dr. İbrahim Sözen, adetliyken denize girip girmeme konusunda kararsız kalan kadınları aydınlattı. Tamponla Denize Girmek Mümkün mü?
Kadınların adet dönemlerinde denize girmesinin sakıncalı olduğuna yönelik inancın tıbbi bir temeli bulunmadığını söyleyen Dr. İbrahim Sözen , “Adetliyken denize girmek mümkündür. Bunun istisnası âdetin en yoğun geldiği 1. veya 2. gün olabilir. Bu günlerde denize girmek sakıncalı olabilir. Âdetin diğer günlerinde ise, cinsel olarak aktif olmuş kadınlar vajen içine tampon yerleştirmek suretiyle denize girebilirler” dedi.
Normal adet kanamalarında ped kullanımının tampon kullanımına göre daha sağlıklı olduğunu belirten Dr. Sözen, “Tamponun uzun süre vajen içinde kalması vajenin mikrobiyolojik ortamını değiştirmekte ve bazı bakterilerin normalin üstü bir hızla üremelerine neden olabilmektedir. Bu nedenle tampon kullanan kadınların tamponlarını sık sık, örneğin 4-6 saatlik aralarla değiştirmelerini önermekteyiz” diye konuştu.
Tamponu Sık Aralarla Değiştirmek Önemli
Dr. Sözen sözlerini şöyle sürdürdü: “Denize girme olanağının arttığı yaz günlerinde ped yerine tampon kullanılabilir. Çünkü tampon vajen içindeki kanamayı emerek, kanamanın mayo dışına geçmesini önler. Sık aralarla değiştirme kuralına özen gösterilirse vajende enfeksiyon riski de ortadan kalkar.”

Adet döneminde denize girilir mi

Kadınların adet dönemlerinde denize girmesinin sakıncalı olduğuna dair yaygın inancın tıbbi bir temeli yok. Adetliyken de denize girmek mümkün. Ancak adetin en yoğun geldiği 1. veya 2. günde dikkatli olmak ve girmemek daha sağlıklı. Adetin diğer günlerinde ise, cinsel olarak aktif olmuş kadınlar vajen içine tampon yerleştirerek denize girebilir. Normal adet kanamalarında ped kullanımının tampon kullanımına göre daha sağlıklı olduğunu bilmek gerekir. Tamponun uzun süre vajen içinde kalması vajenin mikrobiyolojik ortamını değiştirmekte ve bazı bakterilerin normalin üstü bir hızla üremelerine neden olabilmektedir.

Bu nedenle tampon kullanan kadınların tamponlarını sık sık, örneğin 4-6 saatlik aralarla değiştirmeleri önerilir. Denize girme olanağının arttığı yaz günlerinde ped yerine tampon kullanılabilir. Çünkü tampon vajen içindeki kanamayı emerek, kanamanın mayo dışına geçmesini önler. Sık aralarla değiştirme kuralına özen gösterilirse vajende enfeksiyon riski de ortadan kalkar.

Regl Döneminde Seks Olur mu

Bilindiği gibi adet döngüsü, üreme çağında olan bir kadında ortalama 28 günde bir tekrar eden sürecidir. Bu döngü, son adet tarihinin ilk gününden bir sonraki adet tarihinin ilk gününe kadar geçen zaman olarak hesaplanır. Bu süre içinde vücudumuz ve ruh halimiz salgıladığımız hormonlar uyarınca değişiyor. Tabii adet döngüsüyle cinsel isteğimizin dozu da değişir. Kimi zaman seksten haz alırken kimi zaman da lafını bile duymak istemeyiz. Dolayısıyla eğer bu döngüyü iyi takip edersek, sekse en yatkın olunan dönemler önceden kestirilebilir. Kaynak:notdelisi.com

İletişim ve Reklam adresi reklam@kadinveorgu.com