60 saniyede bebek uyutmak

Paylaş
 

İşe Yarayan Bebek Uyutma Yöntemi

Uykuya Hazırlık

 • Enerji Harcatma: Öncelikle bebeğinizin gün içinde yeterince enerji harcadığından emin olun. Karın üzeri egzersiz, yerde emekleme, oyuncaklarıyla oynama, parkta oynama ve hatta siz alışveriş yaparken bebek arabasının içinde size eşlik etme (bkz. temiz hava alma) gibi aktiviteler ona enerji harcatır ve gece daha iyi uyumasına yardımcı olur. Yalnız, onu çok fazla yormamaya gayret edin. Tıpkı yetişkinler gibi, bebekler de aşırı yorulduklarında huysuzlanıp, uykuya dalmakta güçlük çekebilir.
 • Beslenme: (Uyku saatinden 1,5-2 saat önce) Bebeğe kuvvetli bir akşam yemeği yedirin. Akşam yemeği uykuya çok da yakın olmasın. Aksi takdirde enerji verir ve uyuma güçlüğü yaratır. Ayrıca hazım ve gaz problemleri de oluşabilir.
 • Dış Uyarıcıların Azaltılması: (Uyku saatinden 1 saat önce) Bebeğin bulunduğu odadaki ışıkları azaltın. Televizyon ve diğer gürültü çıkartıcı aletleri kapatın. Fazla oyuncakları toplayın. Daha büyük çocuklarınız varsa, onları sessiz aktivitelere teşvik edin.
 • Pasif Uyku Öncesi Dönemi: (Uyku saatinden 1 saat – yarım saat önce) Bu 30 dakikayı bebeğinizle fazla hareketli olmayan aktiviteler yaparak geçirin. Ortada olan bir-iki oyuncağı ile oynayabilir, ona kitap okuyabilir ya da banyo yaptırabilirsiniz.
 • Uyku Sinyalinin Verilmesi: (Uyku saatinden yarım saat önce) Bebeği alarak sizin odanıza geçin. Bebeğin günlük giysilerini çıkarıp pamuklu pijamalarını giydirin. Pijamanın üzerine de uyku tulumu giydirin. Ancak eviniz aşırı soğuk olmadığı sürece bebeğin üzerine başka bir örtü örtmeyin. Beraberce yatağa uzanın. Onu kucaklayın. Saçını okşayın. Sevildiğini hissettirin.

Uykuya Geçiş

 • Beslenme:  (Uyumasını hedeflediğiniz saatten on dakika önce) Odanın ışıklarını kapayın. Dilerseniz koridordan çok hafif bir ışık sızabilir. Bebeğe her zaman içtiği ölçü kadar biberon verin ya da onu emzirin. Biberon veriyorsanız başını mutlaka bir yastıkla yükseltin. Yastıksız, düz zeminde biberon içmek, bebeklerde kulak iltihaplarına yol açabilir. Ayrıca bazı uzmanlar bebeğin uykudan hemen önce beslenmesine sıcak bakmaz. Bebeğin uykuyla beslenme arasında hatalı bir bağlantı kuracağıdan ve dolu mide nedeniyle çiş yapıp, ıslak bez yüzünden uyanacağından endişe ediyor. Bu yaklaşım bana mantıklı gelmesine rağmen, bugüne kadar Can’ı süt vermeden uyutmayı başaramadık. Bence işe yaradığı sürece çok da önemli bir detay değil.
 • Uyku Pozisyonu Alma: Biberon bitince bebeğin başının altındaki yastığı alın. Sırtı sizin göğsünüze yaslanmış, yüzü de dışarıya bakacak şekilde  bebeği  sizin yanınızda yan olarak yatırın. Bebeğin yüzünü size doğru çevirirseniz, yüzünüzü ilginç bulup sizinle oynayabilir. Bu da uykuya geçişini uzatır. O nedenle yüzü dışarıya dönük olmalıdır. Bir kolunuzla bebeğe sarılın. Sarılmanın sebebi Can gibi oyuncu bebeklerin ayağa kalkmasını engellemektir. Sarılışınız kararlı olmalı, ancak boğucu olmamalısınız. Bebeğine sarılırken kolunuzun tüm ağırlığını bebeğe yüklemeyin. Gerekirse kolunuz hafif yukarıda olsun. Burada amaç bebeğin ayağa kalkmasını engellemek ve onu mümkün olduğunca sabit bir pozisyonda tutmaktır.
 • Kararlı Bekleyiş: Bu yöntemin en zor aşaması bekleme aşamasıdır. Bebek gün içinde yeterince enerji harcamışsa, fazla beklemenize gerek olmadan uykuya geçer. Ancak yorgun değilse ya da oyun oynamak istiyorsa, bu aşamada zorlanabilirsiniz. Bebek mızıldanabilir, ağlayabilir ya da kolunuzun altından kaçmak isteyebilir. Ne olursa olsun yataktan kalkmasına ya da pozisyon değiştirmesine izin vermeyin. Bebek ağlıyorsa, hafif sesle ninni söyleyin ya da kulağına şşş! sesini çıkarın. Bebekle çok konuşup uykusunu açmayın. Normal koşullarda, sizin uyku konusunda kararlı olduğunuzu anlayıp, 10-20 dakika arasında  kendini uykuya teslim edecektir.
 • Taktik Değiştirme: Eğer yarım saat geçmesine rağmen bebek hala şiddetle ağlıyor ve uyumak istemiyorsa yataktan kaldırın. Uyku tulumunu çıkarın (pijaması kalsın) ve “Pasif Uyku Öncesi Dönemi” aktivitelerine geri dönün. Bebeğin durumuna göre, 30 dakika-1 saat daha oyalandıktan sonra, o adımdan devam edin.

Uykuda Kalış

 • Yatağa Transfer: Bebek gözlerini kapayıp en az 5 dakika gözünü açmadan durduktan sonra, onu kendi yatağına koyun. Bu aşamada bebek, mümkünse çok derin uyumamalı ve kendi yatağına gittiğini algılamalıdır. Aksi takdirde, gece uyandığında sizi bıraktığı gibi bulamadığı için ağlar. Bebeği yatağına koyduktan sonra fazla oyalanmadan odadan çıkın.
 • Gece Beslenmeleri: Bebek gece uyanırsa, onu yatağınıza alıp hızla emzirin ya da biberonunu verin. Biz Can’a biberon veriyoruz ve devam sütünü de ısıtmıyoruz. Bu da sütü hızla hazırlamamıza yardım ediyor. Bu arada bebeğin uykusunun açılmaması için bir ebeveyn biberon hazırlarken, diğeri de bebeği kucaklayıp hafifçe pışpışlayabilir. Burada kritik nokta bebeğe fazla uyarıcı vermemektir. Bu nedenle bebekle fazla konuşmayın ve mümkünse odanın ışığını yakmayın. Şanslıysanız bebek sütünü içtikten sonra uykuya devam edecektir. Uyuyunca onu hemen yatağına transfer edin.

Hepsi bu… Gördüğünüz gibi hiç de mucizevi bir yöntem değil. Ancak işe yarıyor. Yukarıda da bahsettiğim gibi Can, bu yöntemle 10-15 dakikada uyuyup, gece boyunca da sadece 1-2 defa 5 dakikalığına süt içmeye kalkıyor. Böylece gece yaklaşık 8.30-9.00’dan sonraki saatler bize kalıyor. Umarım size de yardımı olur.

İşte 60 saniyede bebek uyutmak  nasıl olur videolu denenmiş yöntem

Çocuklar nasıl uyur?

ilk 3 ay ne yapmalı?

‘’Uyku’’ bebeğin doğduğu andan itibaren, her annenin hem kendisi hem de çocuğuyla ilgili en çok destek istediği konulardan biridir. Çocuğu da, kendi de uzun uzun uyusun ister. ‘’Bebek gibi uyumak’’ deyiminin bu güne kadar bildiğinden çok daha farklı bir anlama geldiğini öğrenir hızla.

Yenidoğan genellikle zamanının çoğunu uykuda geçirerek annesine geçici bir ümit verse de, ilk ayın sonunda bebekler genellikle uyuma ve uykuyu uzun süre sürdürme konusunda zorluk yaşamaya başlarlar.

Bebek bugüne dek, yani annenin bedeni dışında yaşamaya başladığı zamana kadar hiçbir ihtiyacı için çaba göstermesi gerekmemişti. Gazı olmaz, karnı acıkmaz, uykusu gelmez, elleri kolları kontrolsüz bir şekilde sallanmazdı. Bebeklerin dış dünyaya adapte olması aslında hiç de kolay değildir. Bu nedenle tek tanıdığı ve uzun süredir güvendiği kişinin yani sizin (annesinin) desteğine ihtiyacı vardır.

Bu nedenle yaklaşık 3 ay bebeğinizi nasıl isterseniz öyle uyutun, hatta isterseniz göğsünüzde bile yaşamasına izin verebilirsiniz. ‘’Alışır, şımarır’’ gibi söylemlere kulak asmamanızı ve bebeğinizin ihtiyaçlarını karşılamanızı tavsiye ederim.

Ilk aylarda bebeğinizi sallamak, ona anne karnında suyun içindeki hareketleri anımsattığı ve bedeninize yakın olduğunda kalp atışlarınızı duymasını sağladığı için oldukça rahatlatıcıdır.

3 ayın ardından gaz sorunları hafiflediğinde, beslenmesi daha düzenli bir hale geldiğinde ve bebeğiniz yeni dünyasına alışmaya başladığında uyku ile ilgili çalışmalara başlayabilirsiniz.

 

ilk 3 aydan sonra ne yapmalı?

Çocuklar uyku ile ilişkilendirmeyi hızla başarabilirler. Işte bu nedenle 3 aydan sonra artık sallamadan uyuması için destek vermeniz iyi olacaktır.

Uyku süresi içinde çocuklar defalarca kez uyanır ancak nasıl uyuyacaklarını bilemedikleri için yardıma bir bileni, ‘’anne’’yi çağırırlar. Ancak uyumayı öğrenen çocuklar gece boyu uykuyu sürdürmeyi başarabilirler.

Aslında ailenin görevi çocuğu uyutmak değil, ona uyumasını öğretmektir. Uyutmak sonuca, uyumayı öğretmek ise sürece yönelik çalışmayı gerektirir.

Neler yapılabilir?

Ezberden kaçınarak başlayın; Her çocuğun farklı özellikleri olduğunu ve gelişim basamaklarını kendi bireysel hızıyla tamamladığını anımsayın. Kitaplar, metodlar, yöntemler vb. her öneriyi ciddiye alın, inceleyin ancak kendi çocuğunuzu tanımadan hiçbirini eksiksiz uygulama telaşına girmeyin.

İlişkilendirmeleri azaltın; uykuya geçiş için kullandığınız kucak, sallama, emzik vb. tümü aslında çocuğun kısa sürede uyku ile ilişkilendireceği durumlardır. Uykuya dalmasını kolaylaştırması ve uykuyu çağrıştırmasında elbette sorun yok ancak sadece bu ilişkilerle uykuya dalması mümkün oluyorsa bu durumda uyumayı öğrenmekten söz edemeyiz. Bu nedenle herşeyi bağımlılık yapmayacak kadar kullanabilirsiniz. Ancak bağımlılık yaptığını gözlemlediğinizde değiştirmenizi öneririm.

Öğrenmesine izin verin; Herkesin bir uyku stili vardır. Siz de çocuğunuzun kişisel uyku stilini bulmasına yol gösterin. Uykusu geldiğinde beden hareketlerini, sesini izleyin. Uykuya geçişte bedeninin nasıl şekil aldığını gözlemleyin. Bunları farkettiğinizde çocuğunuzu daha kolay ‘’uyuttuğunuzu’’ göreceksiniz.

İşaretleri gözden kaçırmayın; Çocuğunuzun uyku stilini farkederken öğrendiğiniz hareketlerden birkaçı da uykusunun geldiğinin sinyalleri olacaktır. Uykusu gelirken neler yapıyor, nasıl davranıyor fark edin. Uyku işaretleri çok güzel yardımcılardır. Doğru zamanda yakalarsanız çok rahat uyumasına yardımcı olacaksınız. Uykusu geldiğinde kimi çocuk kulağı kimi saçıyla oynar. Bazı çocuklar huysuzlaşırken bazıları da sessiz ve dalgın olurlar. Kendi çocuğunuzu davranışlarından tanımalısınız.

Saatlere önem göster; Uyku ve beslenme için saat aralıkları oldukça önemlidir. Bedenin ritmi ve alışkanlıkların zamanla oturacağını düşünerek belirlediğiniz saatler konusunda kararlı olmaya çalışın. Ancak beklentilerinizin gerçekçi olmasına da özen gösterin. Akşam 7’de uyuyup sabah 10’da uyanmasını beklemek çok gerçekleştirilebilir bir beklenti değildir.  Bu nedenle uyku düzeni oluşturmaya başladığınızda iki hafta kadar misafirlik, gece dolaşması, seyahat gibi düzeni bozucu etkinliklerden kaçınmanızı tavsiye ederim.

Rutin oluşturun;

Her çocuk rutini sever. Değişiklikler yabancılık hissettirir ve güvenlik endişesi duymasına sebep olabilir. Çocuklar yeniliklere karşı mesafelidir. Bu nedenle uyku için de rutin oluşturmanız, kendisine tanıdık gelen davranışlarda bulunmanız uykuya hazırlandığını anlamasına ve rahatlamasına yardımcı olacaktır.

Uyku rutini örneği

Her ailenin ve evin düzeni farklıdır ve bu nedenle oluşturacağınız rutin de farklı olacaktır elbette. Ancak uyku rutini örneği vermek gerekirse;

 • Evdeki herkese ‘’iyi geceler’’ demek.
 • Banyo yapmak
 • Masaj yapmak
 • Uyku için kullanacağınız sakin ve yumuşak bir sesle sohbet etmek
 • Uyurken dinlemesi için seçeceğiniz bir müziği hafif bir şekilde çalmak
 • Işıkları azaltmak
 • Uyku giysilerini giydirmek
 • Öperek ve sarılarak ‘’İyi geceler’’ dilemek vb.

Enerji boşaltmasını sağlayın; Çocukların uykuya geçişlerini kolaylaştırmak için uykudan 1 saat önce olmamak kaydıyla enerjilerini boşaltmalarına yardımcı olacak aktivitelerde bulunabilirsiniz. 1 saat kala sakinleşmeniz uyku ile hareket arasında geçiş yapmasını sağlayacaktır.

Uyku müziği kullanın; White noise diye tabir edilen çocuğun anne karnında duyduğu sesleri çağrıştıran ( fön makinesi, çamaşır makinesi, dalga, rüzgar vb) sesler dinletmek, hafif klasik müzik çalmak ya da ninniler dinletmek hem çocuğunuzun uykuya rahat dalmasına yardımcı olurken hem de sese karşı olan hassasiyetini azaltarak en ufak ‘’çıt’’ sesinde uyanmadan geceyi sürdürürken, ev halkının da fısıldamadan konuşabilmesini sağlar. Ayrıca karanlıkta uyuması genel olarak daha derin uyumasını kolaylaştııcı bir etkiye sahiptir. Bu nedenle karanlıkta uyumaya alıştırmanızı öneririm.

 

Sallamayı bırakma:

Azaltarak bırakın; Sallayarak uyumaya alışmış olan bebeğinizin hemen bir günde bu alışkanlığından vazgeçmesini bekleyemezsiniz. Bu konuda atacağınız adımların sert olmasının çocuğunuzu sarsmaktan ve korkutmaktan başka bir işe yarayacağını düşünmüyorum. Çocuğunuz alıştığı düzenin neden bozulduğunu anlamayacağı için bu değişikliği yumuşak bir şekilde yapmalısınız. Bu nedenle sallamayı gün geçtikçe hafif bir deviminle yapmaya başlayın. Iyice hafifledikten sonra yerine başka şey koyun. (Elinizi üzerine koymak, yatağına hafif hafif vurmak vb.) ancak yerine koyduğunuz davranışın da uykuyla ilişkilendirilmesini en aza indirmegemek ve çocuğun bağımlı hale gelmesini engellemek için koyduğunuz şeyi de günbe gün azaltın.

Yatak ve uyku çağrışımı yapmaya çalışın; Uykuya dalarken annenin yüzünü görmeye alışkın çocuk için uyku geçişleri sırasında aynı yüzü görmek istemesi oldukça normaldir. Bu nedenle uykuya dalmadan önce yatağına bırakmanız ve onun sırtına, yatağına, saçına dokunurken ‘’Şimdi yatağındasın, uyuyacaksın. Güzel rüyalar göreceksin. Ben sabah yanına geleceğim.’’ Gibi cümlelerle yatakta uyumasını teşvik edin. Yataktan kalmak istediğinde ve ağladığında yanına gidin ve aynı davranışları tekrar edin. Birkaç tekrar yeterli olacaktır demek çok kolay değil çünkü çocuğun yapısı, yaşı, alışkanlıkları, ailenin tavrı ve benzeri pek çok değişken göstereceği direncin kuvvetini etkiliyor.

Anlamaya çalışın; Ağlamalarını anlamaya çalışın, çocuğunuzun kendini istediği gibi ifade etmeyi bilmediğini unutmayın. Çocuğunuzun tüm ihtiyaçlarının karşılanmış, rahatlamış, uyku için bedensel ve duygusal olarak hazırlanmış olduğundan emin olduktan sonra onu yatırıp tam olarak dalmadan önce odadan çıkın. Uykuya geçerken ağlaması normaldir, 3-5 dk. içinde azalacak ve uykuya geçecektir. Eğer ağlamaya devam ederse odaya gidip yeniden onu uykuya geçiş haline getirip öyle odadan çıkın. Bu birkaç gece, her gece defalarca olabilir ancak hiçbir şey bilmeyen çocuğunuza uyumayı öğretmek kolay değil.

Kararlı ve sabırlı olun , düzeni korumaya çalışın; Eğer çocuğunuza uyuması konusunda destek olmak ve sallamadan uyumasını sağlamak istiyorsanız kararlı olmalısınız. Sabrınızın tükendiği, yorulduğunuz durumlarda destek almaktan, yardım istemekten çekinmeyin. Sonuçta annelik de öğrenilen bir şey ve hepimizin zaman zaman dinlenmeye ihtiyacı olabilir.

Memeyle ilişkinlendirmeyi azaltmak için başkasının uyutmasını sağlayın; Eğer çocuğunuz sadece memede uyuyorsa uykusunu yatakta yapmasını istediğiniz zaman direniyorsa buna anlayış gösterin. Çünkü sizin görüntünüz de, kokunuz da emme davranışını çağrıştıracaktır. Bu nedenle emzirdikten sonra eşinizin, anneniniz ya da bir yakınınızın uyutmasını sağlayın.

Rol değişimlerinde standartları korumaya çalışın; Uyku düzeni sağlarken katettiğiniz yolların eşiniz, anneniniz ya da çocuğunuzu uyutan kimse tarafından bozulmaması için hassasiyet gösterin. Çocukların kişilere göre davranma konusundaki davranışları oldukça hayret uyandırıcıdır. Çocuğunuz kim yanınd aolursa olsun aynı şekilde uyuyacağını hissetmelidir.

Katı olmayın; Hastalık, diş vs. rutini bozar. Çocukların çok değişkenleri ve stadartların dışına çıkmasına neden olan sayısız nedenleri olacaktır. Büyüme atakları, kardeş doğması, taşınma, okul, ateş, nezle, diş çıkarma, sıcaklık vb. gibi nedenlerle sık sık uyku düzeni aksayabilir. Bu durumlarda paniğe kapılmadan davranmalı ve aksaklığa neden olan durum süresince sakin olmalısınız. Ilk fırsatta da kaldığınız yerden devam etmelisiniz. Unutmayın alışkanlıklar zor yerleşir ancak kolay anımsanır.

 

Son olarak, uykunun çocuk için sizin rehberliğinizde öğrenilen bir davranıştır. Çocuğunuzun bütün yaşam becerileri gibi ‘’uyku’’yu da, kendisinin yaşayarak kazanması için sizin desteğinize ve sevginize ihtiyacı olduğunu unutmayın.

 

Tuğçe Acaröz Oğuz

Çocuk Gelişimi Uzmanı