10 Günde 5 kilo verdiren diyet

Paylaş
 

Yaz ile birlikte hızlı kilo vermek isteyenler gözünü greyfurt diyetine çevirdi.

Greyfurt diyeti, 10 Günde 5 kilo verdiren diyet sloganı ile ün yapmış bir zayıflama formülüdür.

Greyfurt diyetinin ana amacı sebze ve meyve tüketimini sınırlandırmak ve bunların yerine protein değeri zengin gıdalarla beslenme mantığı yatmaktadır. Et gibi kolesterol ve yağ oranı yüksek bir besin ile diyet süresince beslenmeye ağırlık verilerek yanında bolca greyfurt suyu tüketilir. Greyfurt’un yağ yakıcı özelliği sayesinde tüketilen et ve proteinli gıdaların bağırsaklarda yağa dönüşmeden yakılması ve vücut dışına atılması sağlanır.

GREYFURT DİYETİ

Daha hızlı kilolardan kurtulmak için ise greyfurt diyeti uygulanmaktadır. Peki nasıldır greyfurt diyeti. Neler yenilmeli ne kadar greyfurt tüketilmeli. Greyfurt zayıflama yöntemleri ufak değişiklikler gösterse de temelde sabah, öğle, ikindi ve akşam ve gece yemeği olarak 5 ana öğüne bölünmüştür. Greyfurt diyeti boyunca diyet uygulayıcılarının şekersiz sade kahve ve bolca su içmeleri özendirilmektedir.

10 GÜNDE 5 KİLO -GREYFURT DİYET PLANI:

*Sabah Kahvaltısı 2 adet yumurta, 2 ince dilim pastırma, sade kahve, yarım greyfurt veya 250 ml greyfurt suyu

* Öğle Yemeği Çoban salatası, sınırsız et, yarım greyfurt veya 250 ml greyfurt suyu

* Akşam Yemeği Kırmızı Lahana Kereviz pancar gibi kırmızı sebzeler ve nişastasız yeşil yapraklı sebzelerden oluşan bir yemek. Sınırsız et veya balık eti, yarım greyfurt veya 250 ml greyfurt suyu

* Gece atıştırması 250 ml yağsız süt Greyfurt diyetinde salatalarda yağ kullanmak serbesttir. Yiyecekleri pişirerek yemeniz tavsiye edilir. Greyfurt suyunda şeker kullanmak yasaktır.

GREYFURT NEDEN ZAYIFLATIYOR?

Düşük karbonhidrat ve orta derecede protein alımı mantığına dayalı olan greyfurt diyeti, ortalama günlük 800-1000 kalori alımını amaçlamaktadır. Zaten düşük derecede kalori alındığı için greyfurt yenilmese veya suyu içilmese bile Greyfurt diyeti benzeri bir reçete zayıflatma potansiyeline sahiptir.

YAĞ DEPOLAMAYI ÖNLÜYOR

Greyfurt meyvesi zaten oldukça besleyici bir besindir. C vitamini ve diyet lifleri açısından oldukça zengindir. Günde bir tane tüketilen greyfurt tüm gün gerekli olan C vitamini ihtiyacını sağlar. Glisemik indeksi düşük olan bu meyve, kandaki insülin düzeyini düşürerek vücudun yağ depolamasına engel olur. Greyfurtun bilinen bir zararı yoktur.

GREYFURTUN ŞAŞIRTAN DİĞER FAYDALARI

Greyfurt zayıflatması ile ünlenmiş olsada ‘yaraları iyileştiren’ yönüyle tıp dünyasında öne çıkmaktadır. Yapılan bilimsel testlerde greyfurt tüketiminde yaraların çok daha hızlı kapandığı gözlemlenmiştir.

KOLESTROLÜ DÜŞÜRÜR

Kolestrolü olanlar için de greyfurt tüketimi önerilmektedir. Zira greyfurtun iyi bir kolesterol düşürücü olduğu ispatlanmıştır. Greyfurdun içinde bulunan besin elementleri; folik asit, pantotonik asit, E vitamini HDL kolesterolü dediğimiz iyi huylu kolesterolü yükseltir.

KIRMIZI RENGİN FAYDASI

Greyfurda kırmızı rengi veren pigment laykopen doğadaki en güçlü antioksidanlardan biridir. Haliyle de kansere karşı iyi bir savunma mekanizması için fayda sağlar. Laykopen aynı zamanda LDL kolesterol dediğimiz kötü huylu kolesterol oranını düşürür, kalp damar hastalığı, prostat ve meme kanserinde koruyucu etki gösterir.

POSASI DA KIYMETLİ

Greyfurt ayrıca yoğun ve kaliteli posa içerir. Dolayısıyla tam olarak greyfurt yediğinizde, maksimum fayda sağlar. Greyfurtta bulunan posa çeşidi pektin kıvam oluşturur, su ve iyon bağlar pelteleştirir ve bağırsağın çalışmasını yönlendirir. Pektin ayrıca şekerin emilimini geciktirdiği için şeker hastalarının kan şekerini dengelemelerinde pozitif etki gösterir. Pektin, kolesterolü ve safra asitlerini bağlar, kolesterolün emilimini azaltır, safra taşı oluşumunu engeller.

HEM KARACİĞER HEM SAÇ İÇİN

Greyfurt karaciğerde yağ depolanmasını önleyen inositol açısından iyi bir kaynaktır. İnositol saç sağlığını da korur. Kan kolesterol düzeyini olumlu etkiler. Fazla kilonun karaciğeri yağlandırdığını düşünürsek, düzenli greyfurt tüketimi karaciğeri korur.

Greyfurdun özellikle beyaz kısmında bulunan biyoflavonoid, kansere karşı koruyucudur, antioksidan rol oynar ve LDL oksidasyonunu önler. Biyoflavonoid ayrıca farmakolojik olarak yüksek kan basıncı tedavilerinde kullanılan önemli bir maddedir..

GREYFURTU NASIL TÜKETMELİ?

Greyfurdu bütün olarak tok karnına yerseniz; sağlığınızı koruyan ve geliştiren ve kilo vermeye yardımcı olan birçok etkisinden faydalanmış olursunuz.

Zayıflama için kullandığında her gün 1 adet greyfurt tüketin. Tok karnına ve öğün üzerine greyfurt yerseniz maksimum fayda sağlamış olursunuz. Öğlen veya akşam yemeğinde greyfurdu salatanızın içine doğrayıp tüketebileceğiniz gibi yemekten sonra meyve olarak da tüketebilirsiniz. Araştırmacılar ABD’deki bir kanalizasyon arıtma tesisinde normal bir madende bulunması durumunda çıkartmaya değecek düzeylerde altın bulunduğunu açıkladı. kynk:sağlıkhaberleri